אמש (ה-20.12) נערך הדיון בבית המשפט בעניינו של ניר יופטרו, או "ניר המלאך", מבחינת אנשים רבים. יופטרו עמד למשפט בחשד לעבירות בתחום הקנאביס, ביניהן גידול עציצים בביתו הפרטי, ובראש ובראשונה – הפקת שמן "ריק סימפסון" בכמויות גדולות למטופלי סרטן. אחרי שלוש שנים של דיונים ומעצרים מתישים, גולת הכותרת שיוצאת מתוך הדיון בבית המשפט ברחובות היא שהאישום העיקרי – על הפקת השמן – הוסר כליל. מדובר בבשורה דרמטית עבור ניר ועבור מאות רבות מאוד של אנשים להם עזר וסייע במהלך השנים.

ניר יופטרו נחשף לראשונה לשמן "ריק סימפסון" כשטיפל באמצעותו באמו החולה. אחרי שהתמחה בשיטות הבישול וההכנה, החל לסייע לחולים סופניים נוספים ולהכין עבורם את השמן. העבודה נעשתה כולה בהתנדבות ומבלי שהרוויח מכך כסף. חשוב לציין שהשמן הופק מקנאביס רפואי שהמטופלים קיבלו ברישיון, אך מכיוון שנאסר לעבד באופן כלשהו את הקנאביס שנרכש באישור משרד הבריאות, מעשיו של יופטרו נחשבים כעבירה.

על מה המהומה?

שמן "ריק סימפסון" הוא שמן מרוכז מאוד המופק באמצעות מיצוי של צמח הקנאביס. מדובר בשיטת מיצוי המביאה לריכוז גבוה ביותר של החומרים הפעילים בצמח, הרבה יותר מאשר בשמן קנאביס רגיל שנמכר באישור משרד הבריאות. השמן קרוי על שמו של האיש שהתפרסם בכך שהפיק אותו ואף השתמש בו כדי לרפא את סרטן העור בו חלה.

הכנת שמן ריק סימפסון (צילום: מתוך עמוד ה-youtube של Bao After Work)
הכנת שמן ריק סימפסון | צילום: מתוך עמוד ה-youtube של Bao After Work

מאז חלפו כמעט 20 שנה, ועדויות ליעילות של שמן ריק סימפסון לטיפול בסרטן התרבו באלפיהם. כך גם בישראל, לא מעט סיפורים מעידים על שיפור בתסמיני המחלה ואף על החלמה מוחלטת בעקבות שימוש יומיומי בשמן. גם במקרים בהם לא הצליח הטיפול בשמן לעצור את המחלה, רבים מעידים על כך שהוא שיפר משמעותית את איכות החיים של יקיריהם בחודשיהם האחרונים.

ניר יופטרו עבר על החוק, והוא יעשה זאת ביודעין, תוך שהוא מקדיש את כל חייו למשימה. הדבר היחיד שעמד לנגד עיניו היה לעזור לחולים סופניים ולבני משפחותיהם, להקל מעט מסבלם ואולי אפילו לסייע בהחלמתם. בדיוק בגלל זה האנשים הללו, רואים בו מלאך של ממש. 

המשמעות הישירה של החלטת הפרקליטות היא שעצם הפקתו של שמן "ריק סימפסון", על אף שאינה חוקית, אינה מהווה למעשה עילה להגשת כתב אישום. מטופלי קנאביס שמקבלים את הצמח ברישיון עושים בו פעמים רבות שימושים שונים הדורשים עיבוד מסוים (למשל אנשים המעדיפים לצרוך את הקנאביס שלהם במזון), ונראה שבמרבית המקרים בתי המשפט לא עוסקים בנושא. ההחלטה לא להעמיד לדין את יופטרו על הכנת שמן "ריק סימפסון" מהווה תקדים חשוב, בעיקר בעבור חולים הרבים שעשויים להיעזר בו.