מאז מונה ניצן הורוביץ לתפקיד שר הבריאות לפני ארבעה חודשים, חיכו רבים למוצא פיו בנוגע לעמדתו כלפי נושא הקנאביס הרפואי ולגליזציה בישראל. הציפיה ממינויו של הורוביץ לתפקיד, נציג "המחנה הליברלי" הייתה גדולה בקרב קהילת צרכני הקנאביס בישראל. לא רק בגלל שהיא מופיעה על מצע מפלגתו, אלא גם כי הורוביץ ביטא בעבר בגלוי את תמיכתו בלגליזציה של קנאביס. התחושה באוויר הייתה שהמושג "ממשלת שינוי" יחול גם על תעשיית הקנאביס בארץ הקודש, ושמעתה ואילך זה רק עניין של זמן עד שהלגליזציה תקרום עור וגידים.

אבל ימים חלפו, וקולו של הורוביץ לא נשמע. גם כאן ב-mako קנאביס, התייחסנו לא אחת לשתיקתו הרועמת בנושא. מה שהחל באופטימיות רבתי, הפך עם הימים לפסימיות מתגברת. בחודש שעבר, אחרי מאה ימים בתפקיד, פצה השר את פיו לראשונה. "אני מקווה שככל שהממשלה הזאת תמשיך, נעשה שינוי גדול במערכת הבריאות, כולל קנאביס", אמר בכנס של מפלגת מרצ לכבוד חג הסוכות. "אני חושב שזה לא צריך להיות פלילי. אני כבר פועל בעניין הזה ואתם תראו את התוצאות בחודשים הקרובים".

ביום רביעי האחרון (ה-13.10.21), לפני פתיחת ההצבעה בנוגע לחוק להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות, נאם השר הורוביץ במליאת הכנסת, ולראשונה אמר בפה מלא, על הבמה המרכזית ביותר, את דעתו בקול ברור שלא משתמע לשתי פנים: "את הקנאביס צריך לשחרר, אני אומר את זה בצורה ברורה. הגיע הזמן לשחרר את העניין הזה שכבול יותר מדי שנים במגבלות ביורוקרטיות מיותרות, וצריך לעשות כאן רפורמה אמיתית שתשחרר את השימוש בקנאביס. ואני אומר את זה כאן בצורה ברורה – מעבר להצעת החוק – אני גם תומך בלגליזציה של הקנאביס, ואני חושב שהגיע הזמן".

>> איך לגליזציה נראית בפועל?

מדובר באמירה בקנה מידה היסטורי, לא פחות. על שאף שהכל מודעים לכך כי הסדרת השימוש בקנאביס רפואי עוד רחוקה וצפויה למכשולים רבים בדרך, לא כל שכן לגליזציה מלאה של הצמח, מדובר באירוע שמעולם לא התרחש במדינתנו עד כה: שר בכיר  בממשלה – שר הבריאות – מצהיר בנאום במליאת הכנסת על תמיכתו בלגליזציה של קנאביס בישראל.

וכן, הדרך עוד ארוכה

לצד תומכים רבים ואופטימיות זהירה, זוכה הצעת החוק של חה"כ השכל גם למתנגדים, שרואים בה מהלך שיקל על בעלי האינטרסים הכלכליים הרבה יותר מאשר על האזרח הפשוט שנזקק לטיפול בצמח. אחרים טוענים כי מדובר בחוק מיותר, שניתן להסדיר בין כותלי משרד הבריאות. גם השר הורוביץ בעצמו, על אף שהצביע בעד החוק והצהיר על תמיכתו בו, הביע חשש "שחקיקה עלולה דווקא לסרבל ולהגדיל את הנטל הרגולטורי במקרה הזה". עוד הוא הוסיף: "אני בעד ייעול ופישוט המהלך הרגולטורי, ואני יכול להגיד שבמשרד הבריאות התחלנו בעבודת מטה כדי להסדיר את הנושא בצורה מבוקרת, תוך איזון בין הצורך למנוע זליגה ושוק שחור, ומצד שני גם למנוע הסדרה מכבידה ומיותרת".

לא בטוח שהחוק יאושר בסופו של דבר. בהסכם בין יוזמת החוק לבין שר הבריאות הוחלט כי הוא יוחזר לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ובינתיים לא יעלה להצבעה נוספת. אך ייתכן שהבשורה הגדולה שיוצאת מהדיון בהצעת החוק היא העובדה שהקנאביס עולה יותר ויותר על שולחן הדיונים בבית המחוקקים בישראל, ושגם נבחרי הציבור בארץ כבר לא יכולים להתעלם מחשיבות הנושא ומגודל המאורע. "היות והצעת החוק נועדה לתכלית ראויה, ואכן צריך לבצע שינויים בתחום הזה, כי באמת הטיפול בקנאביס הוא כבד, מסורבל וברובו מיותר, אני קורא לחברי הכנסת לתמוך בקריאה הטרומית", סיכם השר הורוביץ את נאומו. הצעד שראינו אתמול היה אמנם צעד קטן מאוד לאדם, אך יתכן שהוא התחלה של צעד גדול לאנושות.