כמנהל עמותה שנותנת שירות למטופלים מכל קצוות החברה הישראלית, גם כמובן לחרדים, גיליתי שיש לא מעט דעות קדומות על צריכת קנאביס במגזר ("זה לא אסור בהלכה?! אין פסיקה נגד זה?"). זו הסיבה שביקשתי להביא את הסיפורים של שני מטופלים. על מנת לחשוף טפח מהדילמות וההחלטה לצרוך קנאביס רפואי בקהילה יהודית חרדית שומרת מצוות. 

"כן קנאביס, לא בשבת"

יצחק, בשנות ה-40  לחייו, הוא תושב מודיעין עילית: "יש לי מחלה בדרכי העיכול שגורמת לי לכאבים עזים ואני סובל מסוכרת. אני מטופל באינסולין ובתרופות מרשם נוספות, כולל זריקות ביולוגיות. כאשר גם רופא הגסטרו שלי וגם הפסיכיאטר שלי המליצו לי על שימוש בקנאביס רפואי. התלבטתי, בתחילה חששתי, התייעצתי עם המשפחה, עם חברים ועם הרב שלי – כולם היו בעד.

"לקחתי את הטיפול בשתי ידיים, והוא מסייע מאוד למצבי. אני ממשיך כרגיל עם תרופות המרשם ובנוסף נעזר בקנאביס רפואי. הוא עובד מצויין ואני ממליץ עליו מדי פעם לאחרים. אני לא מסתיר מאנשים אחרים שאני מטופל בקנאביס רפואי, אבל כמו שאני לא מספר לכל אחד שאני נוטל אינסולין, כך אני לא אגיד לכל אדם שאני צורך קנאביס.

"הטיפול בקנאביס בסביבה החברתית שלי במודיעין עילית קיים ומוכר והוא תופס תאוצה. אולי ההבדל היחיד ביני לבין מטופל חילוני הוא שבשבת אני לא נוגע בקנאביס, בשל האיסור ההלכתי להבעיר אש. גם אם אני לא מרגיש טוב בשבת אני לא אגע בקנאביס, אני מצליח להסתדר".

"משתמש בקנאביס בסתר, שלא יידעו"

דוד, בשנות ה-60 לחייו, מתגורר ביישוב חרדי כפרי ועבר לא מעט עד שבחר באופציה של קנאביס רפואי. "לקח הרבה זמן עד שהגעתי לשימוש בקנאביס. עברתי הרבה ניסיונות והרבה מאוד כדורים במרשם, שלא ממש עזרו לבעיה שלי, עד שהנושא הזה עלה".

"בהתחלה הייתה לי קצת רתיעה, עצם השם 'קנאביס' הוא קצת מפחיד, אבל ברגע שהרופא שלי הציע את זה כאופציה רצינית, כבר לא כל כך היססתי. שנינו ידענו שעשינו ניסיונות תרופתיים אמיתיים משמעותיים מאוד – ושזה לא כל כך עובד ואני ממשיך לסבול.

"כדי להיות בטוח, התייעצתי עם הרב, עם החברים ועם המשפחה, כולם לא התלהבו והביעו התנגדות. בסופו של דבר זה לא השפיע עלי, רק אני נמצא בתוך הגוף שלי ויודע כמה אני סובל והחלטתי שאני מעוניין לנסות את הפתרון הזה.

"הקנאביס הוא טיפול שעושה לי טוב ומשפיע עלי היטב, הפחתתי מאוד את כמות תרופות המרשם שאני לוקח. בגלל ההתנגדות שעלתה, אני בדרך כלל מסתיר את השימוש מהסביבה שלי וצורך קנאביס בצינעה ובדיסקרטיות. כאיש מאמין אני כמובן לא נוגע מעשן קנאביס בשבת – אני לוקח לפני שבת ומושך כמה שאפשר".

חשוב לציין כי ניתן לבצע טיפול במיצוי לאורך השבת ולהקל על התסמינים גם ללא עישון או אידוי. ישנם מוצרי אידוי ביתיים, הניתנים לחיבור לשעון שבת ומאפשרים צריכה על פי זמנים קבועים מראש. אתגר נוסף עימו ציין שהתמודד הוא הכשרות לפסח. לקראת פסח פנה אליי דוד בבקשה לאתר מוצרים בעלי היתר כשרות לפסח. בדיקה מעמיקה גילתה שלחברת שיח ישנו היתר שכזה למוצריה והם אף הואילו לשלוח תעודה לראייה .

אין ספק כי מטופלים חרדים נזקקים להכוונה יתרה מהצוות הרפואי וכן לווי לצריכה ולהתמודדות עם קשיים הנובעים מסטיגמה ומהגבלות דת כאלו ואחרות. יחד עם זאת קיימים פלגים בקרב החברה החרדית בהם הקנאביס הינו מוכר ואף זוכה לאהדה. כמובן שמדובר לרוב בתרבות צריכת פנאי וכזו שאינה רפואית ונעשית בסתר. 

** אלי לוי הוא מדריך ומנהל מוסמך בעמותת מעלה - מרכז עוז להחלמה ושיקום