אוגוסט, 1964. להקת הביטלס הייתה בשיאה. "ביטלמאניה" קראו אז לתופעת ההערצה ההיסטרית לה זכו חברי הלהקה האנגלית, שהיו מוכרים בכל רחבי העולם, והגיחו היישר מבריטניה אל ראשי מצעדי הפזמונים בארצות-הברית. באחד מביקוריהם בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אכן גילו החיפושיות עולם חדש של אפשרויות, ומי שהכיר להם את העולם הזה הוא אגדה מוזיקלית אחרת, ושמו רוברט צימרמן. אתם בוודאי מכירים אותו גם כבוב דילן.

אומן צעיר בתחילת דרכו, פגש דילן את עמיתיו הבריטיים בבית מלון במנהטן במהלך סיבוב הופעות של הלהקה. מה רבה הייתה הפתעתו כשגילה שארבעת המופלאים מליברפול מעולם לא התנסו בקנאביס, מוצר צריכה נפוץ למדי בקרב רבים מגדולי המוזיקאים באותם הימים, ובמיוחד בארצות-הברית. דילן המופתע הציע לחבריו האנגלים לעשן עמו בצוותא, וחבר מצוות פמלייתו עזר לו לגלגל את המוצר המוגמר.

רינגו סטאר היה הראשון שניסה, והוא חזר אל חבריו עם תובנות. "איך זה היה?" שאלו חברי הלהקה בהתלהבות ילדית. "זה הרגיש כאילו התקרה זזה", ענה רינגו, ועורר את סקרונתן של החיפושיות האחרות אפילו יותר. "רצנו אל החדר וביקשנו 'תתן לנו גם, תתן לנו גם', וכך הפך זה להיות הערב הראשון בחיינו בו התמסטלנו", סיפר פול מקרטני בראיון לפני כשנה. "היינו גאים בכך שדילן הוא זה שהכיר לנו את המריחואנה".

עוד רגעים בהיסטוריה של הקנאביס:

>> על מטופל הקנאביס הרפואי הראשון

>> סרט התעמולה שיצר פאניקה

>> הישראלי ששינה את פני המחקר בעולם

מאותו הרגע הפך הקנאביס לחלק בלתי נפרד מחיי הלהקה, ורבות מיצירותיה נולדו בהשראתו ותחת השפעתו. יותר מכל בולט סיפור הפקתו של הסרט "הלפ!" (Help!) בשנת 1965. חברי הלהקה עצמם מספרים שכל הסרט צולם תחת מעטה כבד של קנאביס. "עישנו המון גראס בזמן הפקת הסרט, זה היה נהדר", סיפר רינגו סטאר על תקופת הצילומים. "עישנו מריחואנה לארוחת בוקר", הוסיף ג'ון לנון בשיחה על אותה ההפקה.

מלבד הסרט, לא מעט שירים של ביטלס בהחלט נכתבו בהשראת צמח הקנאביס. "השיר "Got To Get You Into My Life" נכתב לחלוטין על מריחואנה", אמר פעם פול מקרטני בראיון. האלבום המצליח "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" נכתב כולו, כך על-פי מקרטני, בהשפעת מריחואנה.

לבוב דילן קרדיט עצום על תרומתו למוזיקה האמריקאית בעשרות השנים האחרונות. יתכן כי ניתן להעניק לו אשראי לא מבוטל גם על ההשראה שנחה על חברי להקת הביטלס, ביצירות רבות אשר נולדו תחת השפעת קנאביס ובזכותו. מה שבטוח הוא שכולנו נהנים מהן עד היום.