הצעת החוק לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולהחרגת ה-CBD מפקודת הסמים אושרה השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה, אולם בקרב קהילות הקנאביס במרחב הווירטואלי לא חולקו הפרחים, לא נפתחו בקבוקי השמפניה ובקושי נשמעו קריאות שמחה.

מרבית הגולשים הגיבו בפקפוק, בספקנות ובחוסר אמון באשר לתוצאות הסופיות של המהלך אשר אמור בסופו של דבר להביא ללגליזציה מוחלטת, כמו בקנדה, גם כאן, אצלנו בארץ הקודש.

"מה הבשורה? שזה לא יעבור בקריאה טרומית?" תהה גולש בשם חי; "לא יהיה כלום, פשוט כי הממשלה לא תחזיק עוד הרבה זמן. סתם מחפשים כותרות על הגב שלנו", הוסיף מ' מעפולה ואילו תומר טוויטו דרש: "פושעי הרפורמה לדין!"

"קשקוש פופוליסטי, אין מצב שזה יעבור!" כתבה פרח נלקין; "עוד מוקדם לחגוג, רק זכות הגידול, בבקשה בלי טייקונים שגוזרים עלינו קופון", הוסיף יניב פרץ; "השנה זה קורה!" סיכם באופטימיות דור זלמנסון, אולם נראה כי הוא בדעת מיעוט.

בינתיים, נראה כי בקרב הצמוד על דעת הקהל שמתנהל באופן בלתי רשמי בין שר הבריאות, ניצן הורוביץ, לבין חברת הכנסת שרן השכל ממפלגת "תקווה חדשה", הורוביץ מאבד קולות עקב אי העשייה שלו, בעוד ששרן השכל הולכת ומסתמנת כמובילת המאבק וכמי שתעמוד בראשו.

בעוד שרכבת הלגליזציה החלה השבוע את מסעה אל השלב הבא, נראה כי הקטר הרפואי של הורוביץ עדיין עומד במקום ומתחיל למשוך אליו את האש. כל עוד לא הייתה ממשלה, לא הייתה למטופלי הקנאביס הרפואי כתובת כדי להפנות אליה את זעמם נוכח מחירי הקנאביס הגבוהים שבבתי המרקחת. מטופלים ותיקים שהורגלו, לפני הרפורמה, לשלם סכום חודשי קבוע בסך 370 שקלים בגין הטיפול שלהם בקנאביס רפואי, מתקשים עתה לעמוד במחירים החדשים, שיכולים להגיע לכ-2,500 שקלים ואף יותר, עבור חולים אונקולוגים או חולים שמצבם קשה במיוחד ונזקקים למינון יחסית גבוה.

השאלה היא: האם אי ההפללה תוריד את מחירי הקנאביס?

ע"פ תוצאותיו של סקר קטן ומהיר שערכתי בפייסבוק, מרבית המשיבים רשמו כי "גם כאשר תהיה אי הפללה, המחיר לצרכן לא ירד"; "זה תלוי ביחס המשטרה למגדלים ולסוחרים. אם ירפו, המחיר ירד אבל אם יפעילו לחץ, המחיר יעלה", סבור אורן דולפין.

"רק כשתהיה לגליזציה מלאה ושוק חופשי המחירים יוכלו להתחיל לרדת. אי ההפללה לא תוריד את המחירים כי היא לא משפיעה על השוק בשום צורה", סיכם בן רגב את דעת הרוב. אביעד כהן דווקא מאמין כי המחיר לצרכן יעלה: "יהיה פיק רציני אם החוק באמת יעבור, לפחות לתקופה לא קצרה. לדעתי תהיה עליית מחירים משמעותית, עניין של היצע וביקוש".

נראה אם כן כי אי ההפללה לא תפתור את בעיית המחירים הגבוהים (העלייה הצפויה בביקוש אף עלולה להביא להעלאת המחירים) ולא תתרום להנגשת התרופה לחולים הזקוקים לה. בכל אופן, אם שר הבריאות מעוניין לבדוק דרכים להוזלת מחיר הקנאביס הרפואי למטופלים, הוא מוזמן ללחוץ כאן.

שבוע שעבר פתח אביחי סמילה, מטופל בקנאביס רפואי, בשביתת רעב מול הכנסת במחאה על מצוקת החוליםאם חברי הכנסת לא יתעשתו במהרה, אין ספק כי אביחי סמילה יהיה רק הסנונית הראשונה בגל המחאה הצפוי.

שלומי סנדק הינו יועץ בכיר בעץ הדעת, המרכז לקנאביס רפואי