ריצ'רד ניקסון, נשיא ארצות-הברית בחצי הראשון של שנות ה-70, היה ממתנגדי הקנאביס הגדולים ביותר באמריקה. ב-1970 הוא חתם על מסמך אשר עיגן בחוק את האיסור הנוקשה על שימוש בקנאביס, וב-1971 הכריז מלחמה על סמים (וקנאביס כמובן ביניהם) בהצהרתו כי מדובר ב"אויב הציבור מספר אחת". בהמשך כהונתו הגדיל ניקסון את התקציב למלחמה בחומרים אסורים וב-1973 יזם את הקמת הרשות האמריקאית למלחמה בסמים. מהלכיו של ניקסון השפיעו על עולם הקנאביס בארה"ב למשך עשרות רבות של שנים. אז כיצד יתכן כי אותו הניקסון בדיוק הבריח יותר מ-1 ק"ג קנאביס לתוך ארה"ב?

עוד רגעים בהיסטוריה של הקנאביס:

>> הכוכב שהורשע על עישון ג'וינט

>> הישראלי ששינה את פני המחקר לעד

>> הגברת הראשונה של מאבק הלגליזציה

מעשה שהיה כך היה: במהלך שנות ה-50 כיהן ניקסון כסגן נשיא ארה"ב. בעת ביקור בשדה תעופה בוושנינגטון הוא נתקל בלואי ארמסטרונג – נגן חצוצרה, זמר ואגדת ג'אז אמריקאית. ארמסטרונג, יליד 1901, היה באותם הימים בשיא הצלחתו, ושמו הלך לפניו בכל העולם. רבים העריצו אותו, ביניהם גם הנשיא לעתיד.

באותה העת היה ארמסטרונג בדרכו חזרה ממסע הופעות כ"שגריר של רצון טוב" ביפן (או באפריקה, על-פי גרסה אחרת), ועמד בתור למכס כאחד האדם. כשזיהה אותו ניקסון ושמע על ביקורו הדיפלומטי, הצהיר מיד כי "שגרירים לא צריכים לעבור במכס!". יתרה מכך, כאות הערכה וכבוד, ביקש ניקסון לשאת בעבורו את המזוודה. החצוצרן הנערץ קיבל את ההצעה בחדווה. מה שניקסון לא ידע הוא שבמטענו של ארמסטרונג, חובב קנאביס ידוע, היה כמעט 3 פאונד (כ-1.3 ק"ג) מריחואנה. כך למעשה עברה המזוודה את ביקורת הגבולות ללא שום בדיקה.

מאוחר יותר סיפר עוזר פרלמנטרי לסגן הנשיא ניקסון את הדברים, כפי ששמע אותם ממכרים מוזיקאים בשדה התעופה. ניקסון ההמום ענה בפליאה: "לואי מעשן מריחואנה?"