ככל שחלקו של הקנאביס בתרבות העולמית הולך וגדל, כך גם גדלה נוכחותו בעולם המוזיקה. אם בעבר אזכור של הצמח בשירים היה מנת חלקם של יוצרים שנחשבו למהפכניים, היום מדובר בעניין שבשגרה במקומות רבים בעולם. בשנים האחרונות, גם בישראל זו כבר לא בושה לדבר על מריחואנה, דבר הבולט במיוחד בעולם ההיפ-הופ העברי, אך לא רק שם.

בעוד נוכחותו של הקנאביס במוזיקה גדלה מאוד בשנים האחרונות, הוא כן הופיע במילותיהם של שירים כבר לפני הרבה מאוד שנים, החל ברמיזות של לואי ארמסטרונג לעישון מריחואנה כבר בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת, ועד לבוב מארלי בשנות ה-70. אבל מהו השיר המתועד הראשון אי-פעם שהזכיר קנאביס או מריחואנה? בשביל לענות על השאלה הזו נצטרך ללכת יותר מ-110 שנים לאחור.

עוד רגעים בהיסטוריה של הקנאביס:

>> הנשיא שבטעות הבריח קנאביס לארצות-הברית

>> הכוכב שהורשע על עישון ג'וינט

>> הישראלי ששינה את פני המחקר בעולם לעד


מי לא מכיר את "לה קוקארצ'ה" (המקק, בעברית)? מקורותיו של השיר המקסיקני אינם ידועים, והיסטוריונים מעריכים כי הוא נולד בכלל בספרד. למרות זאת, הוא מוכר בעולם בעיקר כשיר מקסיקני. ומתי הוא נולד? לא בדיוק ידוע, אבל הלחן הפשוט והניגון השמח הפכו אותו לשיר שאנשים רבים נהנו לשיר, ואף הוסיפו לו בתים רבים לאורך השנים, בהתאם לסיטואציות ולהקשרים שונים. השיר מזוהה יותר מכל עם המהפכה המקסיקנית שהחלה בשנת 1910, ורבות מן הגרסאות שנכתבו באותה העת מכילות רמיזות פוליטיות הנוגעות לאירועי אותן השנים.

אחד מן הבתים המוכרים ביותר של השיר נכתב באותם הימים, סביב 1910, והוא הולך כך:

La cucaracha, la cucaracha,
ya no puede caminar
porque no tiene, porque le falta
marihuana que fumar

ובעברית:

לה קוקרצ'ה, לה קוקרצ'ה (המקק, המקק)
לא יכול ללכת עוד
בגלל שאין לו, בגלל שחסר לו
מריחואנה לעשן

וכך התגלגל לו "לה קוקארצ'ה" על לשונם של מקסיקנים רבים מאז ועד היום. גרסאות רבות נכתבו לו, אך זו על המקק, המסמל את האזרח הפשוט שרק רוצה לעשן קצת מריחואנה, היא המוכרת ביותר. ואם במקרה אתם עדיין לא מכירים (וגם אם כן), הרי לכם אחת מעשרות הגרסאות של השיר שניתן למצוא ברשת: