הרצח של מרסלו פצ'י, התובע הבכיר מפרגוואי, זעזע אתמול (חמישי) את דרום אמריקה. המעשה אירע במהלך חופשה שערך פצ'י עם רעייתו הטריה בסמוך לאחד החופים בקולומביה. בשעה שבני הזוג טיילו על החוף, הגיע לעברם אופנוע ים ועליו שני אנשים רעולי פנים. אחד מהם ירד מהאופנוע, ניגש את אל פצ'י "ומבלי להגיד שום דבר ירה בו פעמיים – פעם אחת בפנים ופעם אחת בגב". כך אמרה אשתו המזועזעת, העיתונאית קלאודיה אגילרה, לאחר האירוע.

העובדה שפצ'י חי בשנים האחרונות תחת סיכון מתמיד אינה מפתיעה. הדבר המפתיע יותר, לפחות על פי מפקד משטרת קולומביה, הוא שפצ'י ביקר במדינתו בלי אבטחה. ב-11 השנים האחרונות הוא היה מעורב במספר תיקים חשובים ביותר בתחום המלחמה בקרטלי הסמים בפרגוואי, ורכש לעצמו אויבים רבים בעולם התחתון, חלקם הגדול בתעשיית הקנאביס הבלתי חוקית. פרגוואי, על אף היותה מדינה קטנה יחסית, היא יצרנית (ויצואנית) הקנאביס הגדולה ביותר בדרום אמריקה.

יצואנית הקנאביס מספר אחת בדרום אמריקה

השימוש בקנאביס בפרגוואי הוא בלתי חוקי, אבל מדיניות של אי-הפללה על החזקת קנאביס בכמויות קטנות מותירה על מי מנוחות את חובב הקנאביס המקומי הממוצע. בנוסף, ממשלת פרגוואי עשתה בשנתיים האחרונות צעדים משמעותיים לכיוון הסדרת נושא הקנאביס הרפואי. ועם זאת, ארגוני הפשע במדינה עדיין שולטים ביד רמה בתעשיית הקנאביס; לא רק בפרגוואי, כי אם בכל היבשת.

שדה קנאביס (צילום: le Point du Jour, shutterstock)
גידול קנאביס לא חוקיים | צילום: le Point du Jour, shutterstock

בכל אמריקה הלטינית, רק במקסיקו מיוצר יותר קנאביס מאשר בפרגוואי הקטנה. זאת למרות שבפרגוואי חיים פחות תושבים מבישראל. מרבית הקנאביס המיוצר במדינה במדינה מיוצא לברזיל, כאשר על פי ההערכות, 80% מהתוצרת המקומית מגיעה אל הערים הגדולות במדינת הענק. מספר ארגוני פשע גדולים במיוחד שולטים בעסקי הקנאביס ואחראים לייצוא החומר אל המדינות השכנות, כאשר בנוסף לכך הם משמשים כתחנת מעבר משמעותית לקוקאין שמגיע מקולומביה, וכן מפרו ומבוליביה, אל עבר שאר מדינות היבשת.

האיש שהוביל את המבצע הגדול בהיסטוריה נגד קרטלי הסמים

מרסלו פצ'י היה אויבם הגדול של כמה מארגוני הפשיעה הגדולים בפרגוואי. במדינה בה תעשיית הקנאביס (והסמים הקשים גם) הבלתי-חוקית היא מהמפותחות ביותר בעולם, ברור כי גם יצרני קנאביס רבים היו שמחים לראות אותו מחוץ לתמונה. פצ'י הוביל את חקירת הרצח של מרקוס מורה, עבריין סמים שנורה למוות בחודש ינואר האחרון בתוך קהל של 20,000 איש בפסטיבל מוזיקה בפרגוואי.

מעמדתו הבכירה כתובע, הוא עמד בראש צוות החקירה שהוביל בשנה האחרונה את מבצע "פרגוואי בכל מחיר". המבצע הוגדר על-ידי ראש המחלקה למלחמה בסמים כמבצע הגדול ביותר בהיסטוריה של פרגוואי למלחמה בקרטלי הסמים. במהלך המבצע, שהוביל למספר עצום של מעצרים ולהחרמת רכוש כגון מטוסים וספינות, הצליח פצ'י להפיל מספר ארגונים גדולים שהפיצו קנאביס וקוקאין אל דרום אמריקה. בנוסף, הוא עצר את פעילותו של ארגון שייבא קוקאין מבוליביה ומקולומביה וייצא אותו באופן נרחב למקומות שונים באירופה.

התובע מרסלו פצ'י (צילום: sky news)
מרסלו פצ'י | צילום: sky news

על אף שלא היו איומים קונקרטיים על חייו, היה ברור לחלוטין שמרסלו פצ'י נמצא על הכוונת של כמה מארגוני הפשיעה הגדולים בפרגוואי. החשש הגדול כי דרום אמריקה תחזור לימים בהם ארגוני הפשע שולטים ברחובות המדינה באופן בלעדי, ומשטרת קולומביה הציעה פרס בשווי 2 מיליארד פזו (כ-1.7 מיליון ש"ח) על מידע שיוביל לתפיסתם של המרצחים.