כבר תקופה ארוכה שאני עוקב בהתרגשות אחרי ההתפתחויות הדרמטיות שמתרחשות בתעשיית הקנאביס המקומית. יותר נכון לומר שהתמורות הללו, הן אלו שיצרו את התעשייה. אז איך בעצם הגענו לכאן? עד לפני פחות מעשור קנאביס רפואי היה מושג דמיוני לחלוטין. עם שחקנים מועטים בשוק, חוות גידול שפעלו בתנאים חלוציים ונסיוניים ומספר מטופלים זעום, שנאלצו לעבור מסכת ייסורים כדי לקבל את הטיפולים מבוססי הקנאביס. תנאי הפתיחה שלנו בהחלט לא היו אופטימליים והנה תוך כמה שנים, ישראל הפכה למרכז מחקר ופיתוח מוביל בתחום הקנאביס ומוקד עליה לרגל של מדענים ואנשי מקצוע מהעולם. כדי להבין לאן אנחנו הולכים ואיך אנחנו רוצים לעצב את עתיד תעשיית הקנאביס, חשוב שנבין את התשובה לשאלה הזו לעומק.

מה קדם למה: כוחות השוק או סגולותיו של הצמח?

אז איך זה קרה בעצם? האם יש אירוע מכונן אחד ששינה את התודעה אודות הקנאביס והפך אותו מ"סם מעבר" לפתרון טיפולי-רפואי פלאי? רבים שואלים את עצמם האם האלמנט המרכזי שדחף את הקנאביס אל מרכז הבמה הוא כניסת המשקיעים למשחק, או טווח הסגולות הטיפוליות הרחב שהתגלה עם השנים. אחרי הכול, שני האלמנטים הללו מזינים אחד את השני. בתוך שאלת הביצה או התרנגולת הזו, אני מאמין שתכונות הצמח קודמות.

משקיע חכם לעולם לא ייכנס אל תחום שלא הוכיח את עצמו. בסופו של יום, המשקיעים נהרו אל שוק הקנאביס מסיבה אחת עיקרית – הקנאביס הרפואי עובד ומשנה חיים של מטופלים. התהליך בישראל היה שונה מאוד, ביחס למה שקורה בעולם. הקנאביס נכנס לשימוש, מבלי לערוך ניסויים קליניים כלל על מדגמים ישראליים. לכן, המטופלים והצוות הרפואי כאחד, חזו בתכונות הקנאביס לראשונה, היישר בתוך 'שדה הקרב'. התוצאות היעילות והמיידיות, גם ללא כל טיפול תרופתי תומך, הן שהתחילו ליצור את הסדקים הראשונים בחומת השמרנות ולהרחיב את אפשרויות הטיפול של עשרות אלפי בני אדם בישראל.

תוצאות הטיפול הן חד משמעיות - לכל סוגי ההתוויות והמטופלים. כך לדוגמא, תוצאות מחקר רטרוספקטיבי שנוהל על ידי פרופ' אורי קרמר, פרופ' טלי שגיא ופרופ' ברוריה בן זאב, הוכיחו כי 70% מהילדים חוו שיפור, וכחצי מהילדים חוו שיפור שנע בין 50-70% ו-5% לא סבלו כלל מפרכוסים.

גם ההתוויה האחרונה שאושרה על ידי משרד הבריאות, לטיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי, עשתה הד ציבורי והכניסה תקווה במקום בו אפסה התקווה. האפקט האנטי חרדתי שזיהינו בקרב ילדים הפך את הקנאביס לפתרון עוצמתי לאוטיסטים ואפשר לרבים להתפתח, ללמוד, לחבק ולאהוב. בזכות הקנאביס, קל להם יותר לבצע פעילויות יומיומיות ולהתנסות בתקשורת.

הדקה החברתית: הכירו את קובי מולכו – מנכ"ל better (צילום: באדיבות בטר, mako קנאביס)
קובי מולכו | צילום: באדיבות בטר, mako קנאביס

אני רואה היום ילדים שאנחנו מלווים כבר שנים. באיזה מצב הם התחילו - ניתוק מוחלט מהסביבה, עד לכדי פגיעה עצמית. והיום – רגועים, מתקשרים עם הסביבה, ישנים בלילה. השיפור באיכות החיים של הילדים וההורים כאחד הוא מובהק.

האסדרה היא חלק בלתי נפרד מקפיצת המדרגה

לצד היעילות המוכחת של הקנאביס הרפואי וההשקעות הענפות שנעשו בתחום, אי אפשר לדבר בכלל על המהפכה שנעשתה בשוק הזה בלי לדבר על הרגולציה.

במבט לאחור, אין אח ורע למהלך שעשתה ישראל בתחום. הרגולטור הישראלי לקח את הקנאביס למקום הכי רחוק ושם אותו תחת רגולציה של משרד הבריאות, עם הפצה בבתי המרקחת תחת מרשמי רופא ובפיקוח רפואי. אין לזה תקדים בעולם. בעוד העולם הולך לכיוונים של לגליזציה, ישראל היא חוד החנית של המדיקליזציה והפיכת הקנאביס לטיפול ותרופה לגיטימיים.

על אף הביקורת הרבה המושמעת כלפי אסדרת שוק הקנאביס בישראל, אין ספק שהיא נתנה דחיפה אדירה לתחום. בסופו של יום, היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי), בעיקר בתקופת ניהולו של יובל לנדשפט, היא שהניחה את התשתיות למערכת שבמסגרתה אנו יכולים לספק את השירות למספר חסר תקדים של מטופלים. הרגולציה יצרה מנגנון המאפשר לקדם מערכי שיווק ואספקה בהיקפים אדירים והכנסתו של הקנאביס לבתי המרקחת שיפרה את הנגישות והחשוב ביותר – נרמלה והפכה אותו ללגיטימי. 

עוד גורם שהשפיע על אופי הרגולציה באופן ניכר, הוא ההתוודעות לאפקט הפמליה. עם השנים, למדנו שה-THC וה-CBD  הם רק קצה הקרחון של האפשרויות הטיפולים. טווח רחב של טרפנים, פלבינואידים וקנבנואידים רבים אחרים פועלים יחד כדי לספק הטבה למגוון התוויות. במקרים רבים, נדרש שילוב של מספר רכיבים מזנים שונים כדי לקבל את האפקט האופטימלי. עובדה זו אפשרה לבנות תוכניות טיפול הכוללות מספר זנים ולהבטיח שאלו יהיו נגישים לציבור, במרחק ביקור אחד בבית המרקחת.

העתיד הוא ירוק

אין ספק שנרשמו הצלחות מסחררות והאתגרים עוד רבים. ייקח זמן עד שהממסד הרפואי יישר קו עם הניסיון וההיכרות המעמיקה של חוות הקנאביס, המומחיות והמקצועיות שלהם. כך למשל, בעוד שאנו המלצנו למטופלים על הספקטרום האוטיסטי לצרוך זן עשיר ב-THC בלילה כדי שיוכלו לישון, משרד הבריאות החליט להוציא את אותם זנים משימוש לאוטיסטים עד גיל 21. בסופו של יום, שינה איכותית בלילה היא חיונית למטופלים ולהוריהם כאחד. אנו מקווים כי בהמשך הדרך השיח בינינו ובין מקבלי ההחלטות יהיה פורה ופתוח עוד יותר, שהרי ליצרניות הקנאביס הרפואי הוותיקות, יש את הניסיון ההבנה העמוקה ביותר לגבי הקנאביס וצרכי המטופלים.

המציאות השתנתה ללא היכר. דור שגדל על הקנאביס דוחף מדיניות חדשה קדימה. אנו יודעים הרבה מאוד מה ניתן לעשות עם הקנאביס, אך ברור לנו שעד היום חשפנו רק את קצה הקרחון. אני מאמין שבעתיד הקרוב ייפתחו עוד עשרות חוות חדשות ואנו נראה חברות שייצרו קונצרנים רחבי היקף של קנאביס רפואי. ככל שהמחקרים יתקדמו ויתווספו עוד התוויות אל הספר הירוק, כך האמון בצמח יעלה ואנו נראה השקעות אדירות. כך, ברמה החקיקתית, הרגולטורית והמדעית כאחד, אנו נעים אל הפתרון שמתבהר כיום כבלתי נמנע – לגליזציה מלאה. 

 

* לעוד כתבות בפרוייקט 100,000 מטופלים כנסו למתחם