יש הרבה דרכים לצרוך קנאביס, ולכל אחת מהן היתרונות והחסרונות שלה. אחד מהשיקולים שעשויים להשפיע על הבחירה כיצד לצרוך קנאביס טמון במהירות שבה הוא פועל: תוך כמה זמן מרגע השימוש בקנאביס תתחילו להרגיש את ההשפעה? הזמן שיעבור עד שתתחילו להרגיש את האפקט של הקנאביס תלוי באופן בו תשתמשו בו: בעישון, באידוי, בטפטוף שמן מתחת ללשון או בכלל באכילה.

עוד ב-Mako קנאביס:

>> כמה זמן נמשכת ההשפעה של קנאביס?

>> תפרחת או ג'וינטים? מה נחשב ליותר איכותי?

חשוב לדעת שבגוף האדם קיימות מערכות רבות שמסננות כל דבר שנכנס פנימה. עם זאת, מערכות שונות פועלות בדרכי הנשימה (אם צורכים את הקנאביס באידוי או בעישון) ובמערכת העיכול (אם צורכים מוצרי קנאביס אכילים), והן משפיעות על עוצמת האפקט של הקנאביס ועל המהירות שבה זה יקרה. עוד דבר שחשוב להדגיש בהקשר זה הוא שכשאנחנו עוסקים ברמת ההשפעה של הקנאביס אנחנו מתייחסים למעשה לרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח – THC. הוא החומר שגורם לאפקטים המוכרים ביותר של קנאביס והוא הרכיב שממסטל וגורם לתחושת "היי".

כמה זמן לוקח לקנאביס להשפיע דרך עישון ואידוי?

ברוב מדינות העולם, דרך הצריכה המקובלת והנפוצה ביותר של קנאביס היא בעישון. לכן יהיה זה טבעי להתחיל את הסקירה הנוכחית בשיטה זו. עישון קנאביס מחדיר את תוצרי השריפה של הצמח דרך מערכת הנשימה אל עבר הריאות, ומשם מועבר ה-THC אל מחזור הדם. התהליך אורך מספר דקות, ומגיע לשיאו אחרי 3-10 דקות מרגע העישון. אחוז ה-THC שיעבור בסופו של דבר אל מחזור הדם משתנה מאדם לאדם. לרוב, בין 10-35% מה-THC שנצרך בעישון יגיע אל מחזור הדם, ומשם אל המוח.

מהבחינה הזו, של מהירות ההשפעה, צריכת קנאביס באידוי אינה שונה מאשר בעישון. כיוון שבשני המקרים החומר נכנס אל הגוף דרך מערכת הנשימה, הוא עובר את אותם התהליכים של סינון ובקרה, ומהירות ההשפעה שלו היא בדרך כלל דומה. ההבדלים בין עישון לבין אידוי נמצאים בגורמים אחרים, הקשורים בתוצרי השריפה שקיימים בראשון ואינם קיימים בשני, אבל משך הזמן שיעבור עד לתחילת ההשפעה, כאמור, הוא זהה.

גלגול ג'וינט (צילום: JuNiArt, shutterstock)
ג'וינט | צילום: JuNiArt, shutterstock

כמה זמן לוקח לקנאביס להשפיע דרך אכילתו?

למערכת העיכול שיטות סינון קפדניות יותר מאלו של מערכת הנשימה. קודם כל, כי יש לה זמן (כלומר מרווח נשימה) לעשות את זה, ושנית – כדי למנוע ככל האפשר את חדירתם של זיהומים אל הגוף דרך מזון או שתיה. מסיבה זו, כמות ה-THC שתעבור את הסינון של מערכת העיכול ותגיע אל מחזור הדם היא קטנה יותר מאשר בעישון ובאידוי – בין 4-12%. הזמן שייקח לקנאביס שנצרך באכילה להשפיע הוא הרבה יותר ארוך מאשר בעישון: רמות ה-THC בדם צפויות להגיע לשיאן אחרי שעתיים.

עוגיות קנאביס (צילום: Pot Head Coffee, unsplash)
צילום: Pot Head Coffee, unsplash

כמה זמן לוקח לטיפות קנאביס מתחת הלשון להשפיע?

שיטת מתן מוכרת של שמן קנאביס למטופלים (כמו גם תרופות אחרות) היא באמצעות טפטוף מספר טיפות מתחת ללשון. הסיבה: בשיטה זו הקנאביס מועבר ישירות אל מחזור הדם, מבלי לעבור את מערכות הסינון הקפדניות של מערכת העיכול. ברוב המקרים, 15-30 דקות לאחר הצריכה ניתן לאתר כמויות משמעותיות של THC בדם, וזה הוא גם השלב שבו הטיפול בטיפות מתחיל להשפיע. עם זאת, בקרב משתמשים מסוימים עשוי זמן הספיגה להתארך ולהגיע עד ל-130 דקות.

בשל הספיגה הישירה של שמן הקנאביס אל מחזור הדם, אחוזי ה-THC הזמינים לגוף הם יחסית גבוהים, כשההערכות מדברות על 10-30%. בשל כך חשוב מאוד להיזהר מנטילת מנה גדולה מדי של שמן קנאביס בדרך זו.

אישה עם שמן CBD (צילום: 
Elsa Olofsson, unsplash)
שמן קנאביס | צילום: Elsa Olofsson, unsplash