"בגיל 16 התחלתי לסבול מכאבים חזקים באגן, בשרירים ובפרקים. הייתי רקדנית בלהקת מחול, והיה לי קשה לרקוד בגלל הכאבים. שבוע לפני המחזור הופיעו הכאבים והמחזור עצמו היה קשה ולא יציב. לפעמים היה לי דימום במשך שלושה ימים ולפעמים במשך שמונה ימים. תמיד הופתעתי מחדש ולא ידעתי למה לצפות. בנוסף, התחלתי גם לסבול משלשולים. ככל שהתבגרתי הכאבים ושאר התסמינים הלכו והחמירו. גם אחרי שהייתי מקיימת יחסי מין היו לי כאבי תופת שלא עזבו אותי במשך כמה ימים". כך מתארת אפרת הורוביץ את התסמינים של מחלת האנדומטריוזיס ממנה היא סובלת כבר למעלה מ- 26 שנה. אחרי שנים של טיפול במשככי כאבים שלא סייעו לה, אפרת מצאה את המזור לכאביה - היא מצליחה להתמודד עם המחלה באמצעות צריכת קנאביס רפואי.

"עישנתי קנאביס ותוך כמה דקות הכאב חלף", היא מספרת. "הייתי בשוק מההשפעה המהירה של הקנאביס על הכאבים. כשנטלתי משככי כאבים לקח כמעט שעה עד שחשתי הקלה כלשהי בכאב, אבל עם הקנאביס כבר אחרי שלוש-ארבע שכטות הרגשתי שאני בן אדם אחר.

אישה מחזיקה ג'וינט (צילום: Shane N. Cotee, shutterstock)
אישה מחזיקה ג'וינט | צילום: Shane N. Cotee, shutterstock

אחרי הניסיון המוצלח שלי עם הקנאביס, התחלתי תהליך של קבלת רישיון רפואי. למזלי, בתוך שלושה שבועות הצלחתי כבר להשיג את הרישיון. מאז אני מעשנת קנאביס כל יומיים כדי להתמודד עם הכאבים ולא סובלת משום תופעות לוואי. הקנאביס עזר לי לתפקד כאמא - כשסבלתי מכאבים חזקים ולא יכולתי לקום מהספה ולאסוף את הילדה שלי מהגן, עישנתי קצת ומהר מאוד הצלחתי לקום על הרגליים. הכאבים נעלמו לחלוטין. הקנאביס משחרר לי את הלחץ מהאגן ומרפה את השרירים. זה פשוט קסם וזה שינה לי את החיים".

אחת מכל עשר נשים

אנדומטריוזיס (אנדו- פנים, מטריום - רחם) היא מחלה גניקולוגית דלקתית וכרונית ממנה סובלות 1 מתוך 10 נשים. המחלה גורמת לכך שתאים הדומים לתאי רירית הרחם גדלים מחוץ לרחם, בשחלות, בחצוצרות, באגן או בחלל הבטן. התסמינים האופייניים למחלה הם כאבים לפני שמתחיל המחזור החודשי ובמהלכו, כאב באגן, דימום וסתי ארוך, כאבים בזמן קיום יחסי מין ואחריהם, דחיפות במתן שתן וכאבים בזמן ההשתנה, הפרעות במערכת העיכול, עייפות כרונית, בעיות פוריות ועוד. לפי התיאוריה הרווחת, המחלה מתפתחת כתוצאה מכך שחלק מהדימום הווסתי ותאי רירית הרחם אינם נפלטים מהנרתיק, אלא בורחים לעבר חלל האגן ולחצוצרות. ישנם גם גורמים תורשתיים, גורמים סביבתיים וגורמים הקשורים למערכת החיסון. 

אפרת הורוביץ (צילום: דנה זומר)
אפרת הורוביץ | צילום: דנה זומר

במשך שנים אפרת, בת 42, גרושה ואם לשתי בנות, העובדת כמפיקת אירועים ומתגוררת בגבעת עדה, לא ידעה שהיא בכלל חולה במחלה, משום שבעבר המודעות לאנדומטריוזיס הייתה נמוכה: "הרופאים אמרו לי שאני פשוט סובלת ממחזור קשה. כשהייתי חיילת הגעתי לבית החולים אסף הרופא והתלוננתי על כך שאני מתפוצצת מכאבים, והרופאים אמרו שאין לי כלום".

איך התמודדת עם הכאבים?
"לקחתי המון משככי כאבים כמו טרמדקס וארקוקסיה שלא עזרו לי. ניסיתי גם כל מיני גלולות שרופא הנשים נתן לי כדי להחליש את הכאב. אבל כלום לא עזר. התרגלתי לחיות עם כאב מאוד קיצוני ומשתק וזה פגע באיכות החיים שלי. היה לי קשה לתפקד והיו ימים שלא יכולתי ללכת לעבודה מרוב כאב ונשארתי במיטה".

רק כשהייתה בת 27, אפרת קיבלה את האבחון הרשמי לכך שהיא סובלת מאנדומטריוזיס. "רופא הנשים שלי בדק אותי ואבחן אותי, הייתי בהלם. כל כך הרבה שנים התלוננתי על כאבים ואנשים היו בטוחים שאני ממציאה ", מספרת אפרת. "האבסורד הוא שעד לאבחון לא ידעתי שאמא שלי גם סובלת ממנה. היא סבלה מכאבים ועברה כריתת רחם כשאני הייתי בת 13, היא לא ידעה שזה תורשתי ולא הבינה שהכאבים שיש לי הם בגלל אנדומטריוזיס".

עלי קנאביס סאטיבה (צילום: Dmytro Tyshchenko, shutterstock)
עלי קנאביס | צילום: Dmytro Tyshchenko, shutterstock

הרופא שבדק את אפרת מצא שיש לה נגעים באגן שניתן היה להסיר אותם רק באמצעות כריתת רחם. אך אפרת לא הייתה מוכנה לשמוע על האופציה הזאת: "הייתי לקראת חתונה ורציתי להביא ילדים לעולם. יש נשים שחולות במחלה וסובלות מבעיות פוריות, אבל לי לא היו בעיות פוריות ובהמשך הבאתי שתי בנות לעולם". הפתרון שהוצע לאפרת היה הסרה של חלק מהנגעים על ידי ניתוח, באופן שלא יפגע בפוריות שלה. לאחר הניתוח היא חשה הקלה זמנית בכאבים, אך לאחר חצי שנה הם חזרו. ואז הגיע הטיפול ששינה את חייה – הרופא הציע לה לקבל טיפול בקנאביס רפואי.

מה חשבת על המלצתו?
"לפני כן עישנתי טבק, אבל לא עישנתי קנאביס. שמעתי מחברים ומשפחה על ההשפעות החיוביות שיש לקנאביס על חולים. יש לי דוד שחולה במחלת הקרוהן והקנאביס הרפואי מאוד סייע לו. אז לא היו לי לבטים או חששות והחלטתי לנסות. כאמור, החיים מתחלקים לפני ואחרי השימוש בקנאביס רפואי".