ולנטיינז דיי – יום האהבה – הוא זמן מצוין לדבר על קנאביס ומיניות, שני נושאים שעובדים היטב ביחד. כך, בכל אופן, טוענים צרכני קנאביס רבים המעידים כי הצמח הפך לחלק בלתי נפרד מהחוויה האינטימית והזוגית שלהם, ובפרט בכל הנוגע ליחסי מין. גם מחקרים שונים פורסמו בשנים האחרונות, ורובם מעידים כי לצמח הקנאביס השפעה חיובית על התפקוד המיני וכן על ההנאה מיחסי מין.

אבל קנאביס לא רק משפר את חיי המין אצל אנשים בריאים. הוא גם יכול לסייע לשיקום מיני אצל אנשים הסובלים ממחלות שונות שגורמות, בין השאר, לפגיעה בתפקוד המיני התקין.  "מיניות זו תופעה נורא מורכבת", מאשר ד"ר בן עמית.. "היא שונה בגברים, היא שונה בנשים. אורגזמה זה דבר אחד. חשק מיני וליבידו זה דבר אחר לגמרי. זקפה זה עולם ומלואו. אם מסתכלים על שלבי ההתעוררות המינית הקלאסיים, אז בכל אחד מהם יש לקנאביס השפעה שונה".

לא הכל שחור או לבן

את הדברים אמר ד"ר עמית בראיון ללינוי בר גפן, במסגרת פודקאסט "זמן קנאביס", שהופק על ידי Peace Naturals. ד"ר עמית הוא מומחה לפסיכיאטריה, המלווה מטופלים במרפאה לטיפול ושיקום מיני, והוא בהחלט מזהה את הפוטנציאל הקיים בקנאביס לשיפור התפקוד המיני אצל מטופלים ומטופלות. עם זאת, הוא מבהיר, לא הכל שחור או לבן. "רוב האנשים מתארים איזשהו אפקט כללי חיובי (של קנאביס על המיניות). כל אחד מספר על היתרונות וגם החסרונות בדברים מסוימים. אחד הדברים שאנחנו רואים הרבה זה איזשהו שיפור במדדים רכים ומנטליים, כמו הנושא של חיבור עם בן/בת הזוג. איזושהי תחושה של רוגע. מהעולמות של הראש נקרא לזה. אנשים מתארים שהם מסוגלים יותר להתמקד ו'לצלול'. להיות יותר מרוכזים, יותר 'In to it'. להיות פחות עסוקים ברשימות המכולת ודברים כאלה.

זוג מעשנים (צילום: Rawpixel.com, shutterstock)
קנאביס וזוגיות | צילום: Rawpixel.com, shutterstock

"אנחנו רואים גם תיאור של יותר חשק מיני. יותר מחשבות, יותר מוכנות לסקס. אנחנו שומעים בחלק מהמקרים על שיפור בזקפה, שזה גם יכול להיות מיוחס לאיזושהי הסרת עכבות וקצת פחות מתח נפשי. דבר שאנחנו מאוד-מאוד רואים, זה השפעות על האורגזמה. על משך האורגזמה וגם על איכות האורגזמה. אנשים מדווחים על איזושהי עלייה ברגישות נעימה, רגישות למגע. זה דבר שאנשים חווים אותו כמאוד נעים."

מנגד, מסביר ד"ר עמית, אצל חלק מהמטופלים הקנאביס דווקא מזרז את האורגזמה, ויוצר חוויה שלילית יותר ביחסי המין. "קנאביס ידוע לשמצה בזה שהוא תחום שמאוד קשה לחקור אותו. קנאביס, כאמור, זה לא דבר אחד, אלא המון דברים. זה מורכב. בנוסף, גם מיניות זה דבר נורא, נורא מורכב. יש כאן מורכבות שמקשה מאוד על המחקר".

הפער בין הגוף לנפש

עד כה נגענו באפקט הרגשי, הרוחני, של שימוש בקנאביס על האינטימיות ועל יחסי מין. אבל לקנאביס יש גם השפעה פיזיולוגית, והיא לאו דווקא חיובית בכל הנוגע למיניות. "ברמה הביולוגית יש הרבה דברים בקנאביס, או ספציפית ברכיב הפעיל THC, שהם נוגדים מיניות", מפרט ד"ר עמית. "למשל אפקט אחד מאוד ידוע שאנחנו מכירים זה ש-THC מפחית טסטוסטרון, הורמון המין הגברי, בצורה מאוד משמעותית. וגם אצל נשים, טסטוסטרון הוא הורמון שאחראי על החשק המיני. באופן כללי, קנאביס מפחית את כל הציר של הורמוני המין. לא רק טסטוסטרון. הוא מוריד את ההורמונים שגורמים להפעלה של הציר הזה. אנשים מתארים אימפוטנציה בערך ב-5% מהמקרים. אבל זה סתם מספר, מה שנקרא. זה מאוד-מאוד תלוי בכמות הצריכה".

תפרחות קנאביס (צילום: Mitch M, shutterstock)
תפרחות קנאביס | צילום: Mitch M, shutterstock

הנקודה החיובית, בכל אופן, היא שגם במקרה של פגיעה בתפקוד המיני בעקבות שימוש בקנאביס, על פי ד"ר עמית לא מדובר בהשפעה ארוכת טווח. "לא, ככל הידוע לי לקנאביס אין אפקטים מתמשכים. לא מנטליים ולא פיזיולוגיים. אין שום דבר שנשאר. אדם שמפסיק לעשן קנאביס, אם הוא לא חטף חלילה איזושהי מחלה, אז הכל חוזר לקדמותו. הדבר הזה מסתדר מהר מאוד. הטסטוסטרון יורד לעשרים שעות".

לסיכום, אפשר להגיד שההשפעה של קנאביס על החוויה המינית היא מאוד אינדיווידואלית. היא תלויה באדם, כמו גם בסוג הקנאביס בו הוא משתמש, באופן הצריכה ובמינונים. היא תלויה כמובן גם בקשר שבין שני בני הזוג, כמו גם בקשר של האדם עם עצמו. "יש כאן איזשהו מאבק של גוף מול נפש. יש אנשים שבהם הירידה ההורמונלית הזאת, היא תהיה המשמעותית והם יחוו פחות חשק. אבל אצל רוב האנשים, בין 50 ל-70 אחוז, דווקא המרכיב המנטלי הזה של ההרגעה והחיבור, הוא יותר משמעותי. כך שאפקט הנטו בסך הכל הוא לא מוחלט. למרות ההפחתה ההורמונלית, יש יותר נכונות למין, יותר חשק, מין שהוא יותר מספק".