סאטיבה ואינדיקה הן שתי מילים שכמעט כל מטופל קנאביס רפואי או צרכן מכיר, שכן הן מתארות בקווים כלליים את מקורו הגנטי של הצמח, ולפיכך גם את התכונות השונות שעשויות להיות להשפעתו. בכדי להבין לעומק את ייחודם, סגולותיהם הרפואיות והיתרונות השונים של זני קנאביס היברידיים, פנינו לחן אסדו, אגרונום ריבוי והגנת הצומח בחממת הקנאביס הרפואי של חברת "PEACE NATURALS":

"מראשית ההיסטוריה של צמח הקנאביס על פני כדור הארץ, התפתחו שלושה מקורות גנטיים עיקריים (זני אב, נקראים באנגלית Landraces) שלו, הנקראים אינדיקה, סאטיבה ורודראליס. הם צמחו באזורים שונים בכדור הארץ ופיתחו בהתאם תכונות ייחודיות הקשורות, בין היתר, לתנאים הקיימים בסביבת הגידול.

למשל, מבחינת מבנהו הפיזיולוגי של הצמח, צמחי סאטיבה צומחים לגודל מירבי גדול יותר לעומת צמחי אינדיקה, בעוד זני רודראליס המגיעים מצפון-מזרח רוסיה הם הקטנים ביותר ומאפיינם העיקרי הוא פריחה "אוטומטית" שאינה קשורה לכמות שעות אור או לעונות השנה, זאת עקב תנאי הגידול המקוריים והקשים שהצמח רגיל אליהם, בעיקר מבחינת כמות שעות האור הזמינה לו לאורך רוב ימות השנה.

קנאביס - שת"פ קרונוס

חשוב לציין, שלכל כלל יש יוצא מהכלל ואי אפשר באמת להגיד שכל צמח אינדיקה או סאטיבה יהיה זהה לצמח אחר ממשפחתו. אך ישנם קווים מנחים שמגדירים את כל אחד מהזנים הללו, אשר התפתחו לאורך שנים של חקלאות קנאביס מודרנית, ומסייעים לנו כיום להבדיל ביניהם".

מה הם זנים היברידיים?

בימינו, שוק הקנאביס ממש לא מתבסס על חלוקה מוחלטת לזנים. כמעט ולא תמצאו קנאביס טהור מסוג סאטיבה או מסוג אינדיקה. למעשה, מרבית הזנים הקיימים כיום מהווים שילוב של השניים. "זנים היברידיים הם זנים הנוצרים מהכלאה של צמחי אינדיקה וסאטיבה", מסביר אסדו. "הם מכילים גנטיקה משולבת של שניהם בריכוזים משתנים, והכמות שלהם בשוק העולמי והמקומי רק הולכת ועולה עם הזמן.

ברגע שבני אדם התחילו לגדל קנאביס בצורה מבוקרת, באופן טבעי החלו להתבצע הכלאות סלקטיביות, מבוקרות או לא מכוונות, שיצרו זנים חדשים, רובם מכילים שילוב גנטי של אינדיקה וסאטיבה. כמעט אף אחד מהם אינו "טהור" מבחינה גנטית. כבר כאן אפשר לשים את האצבע על תחילת תהליך היווצרותם של הזנים ההיברידיים, המכילים שילוב גנטי של סאטיבה ואינדיקה ולעיתים גם של רודראליס, אם כי האחרון נפוץ יותר במה שמכונה "זנים אוטומטיים", שהם משפחה מצומצמת יחסית במשפחת הזנים ההיברידיים".

מה מייחד זני קנאביס היברידיים מול זני אינדיקה או סאטיבה?

"העיקרון המנחה מאחורי הרבעת זנים היברידיים", ממשיך אסדו, "הוא שהצמח המופק מהכלאת שני צמחים המכילים גנטיקה דומיננטית של סאטיבה או אינדיקה, יהיה בדרך כלל בעל תכונות וסגולות בולטות יותר. העיקרון הזה הוכח על ידי דורות רבים של הכלאה מבוקרת לאורך ההיסטוריה הארוכה של חקלאות הקנאביס. הוא מבוסס על כך שתהליך בחירת "הילדים" הנכונים מכל הרבעה מתבצע לאורך זמן, תוך בחירה מתוך מבחר רחב של צאצאים פוטנציאליים. כך, מתאפשר תמיד לבחור את אלו שיהיו בעלי התכונות הטובות ביותר, למשל תכולת THC ו-CBD, עוצמת ההשפעה ושאר מאפיינים אחרים של מוצר קנאביס רפואי איכותי".

קנאביס - שת"פ קרונוס

כאשר מצליחים מגדלי הקנאביס לייצר זן העונה לצרכיהם ולצרכי המטופלים, מוטלת עליהם משימה לא פחות חשובה -  לשמר את התוצר. אחרי הכל, צמחים מגיבים לשינויים סביבתיים, להכלאות ולשאר גורמים אשר עשויים להשפיע עליהם מבחינה גנטית.

"כחלק מהאסטרטגיה שלנו ב PEACE NATURALS", שמירה על הדומיננטיות של תכונות הצמחים לטווח הארוך מאפשרת לייצר מאותם הזנים מוצרי קנאביס רפואי בעלי איכות קבועה והדירות (שמירה על יציבות התכונות של הצמח) יציבה. כך מטופלים יכולים לעשות שימוש קבוע לאורך זמן, תוך שמירה על רצף טיפולי אחיד, בלי לסבול מירידה באיכות או משינויים דרסטיים במוצרים עצמם או בזמינותם לאורך השנה.

בהתבסס על עיקרון מנחה זה, זנים היברידיים מכילים לרוב השפעה משולבת של הסגולות הדומיננטיות של סאטיבה ואינדיקה ביחד, למשל מבחינת סוג ההשפעה שמצד אחד מעוררת ומצד שני גם מרגיעה, או מבחינת שילוב ייחודי של טעמים הנובע מהבדלים בטרפנים ובשאר החומרים שקיימים בהם. יתרון נוסף טמון באורך מחזור הצמיחה והפריחה של הזנים ההיברידיים, שהנו קצר יותר באופן יחסי לצמחי סאטיבה, ומאפשר למצות בהצלחה מחזורי גידול רבים יותר לאורך השנה. יתרונות אלו כולם נובעים מעיקרון המפתח שהוא "שילוב" מכוון הרבעה סלקטיבית, המאפשר ליצור צמחים ומוצרים בעלי תכונות ספציפיות, שנהנים מהטוב שבשני העולמות".

מהם היתרונות הרפואיים של שימוש בזנים היברידיים?

"היתרון העיקרי בתחום הרפואי של זנים היברידיים הוא הדירות המוצרים המופקים מהם. צמחי קנאביס שמגיעים ממקומות אחרים בעולם והנם בעלי גנטיקה "טהורה יותר" שקרובה יותר למקורם בתור Landraces, יפיק תוצאות שונות כאשר משתנה מיקומו הגיאוגרפי ואיתו גם שאר תנאי סביבת הגידול.

קנאביס - שת"פ קרונוס

שלא כמו זני אינדיקה או סאטיבה, זנים היברידיים הוכיחו את עצמם בתור זנים יציבים יותר ובעלי פוטנציאל גבוה יותר להתאים את עצמם לסביבות גידול שונות. לכן ניתן להפיק מהם תוצאות יציבות יותר לטווח הארוך, המאפשרות לייצר מוצרים השומרים על הדירות ואיכות יציבה לכל אורך השנה. מדובר בדבר חשוב מאד עבור מטופלי קנאביס רפואי שעושים שימוש במוצרים הללו לטווח הארוך. בנוסף, שילוב ההשפעות הרפואיות הדומיננטיות של זני סאטיבה ואינדיקה יוצר קשת רחבה של השפעות ייחודיות, למשל סגולה בולטת בתחום של שיכוך כאבים, שקיימות רק בסוגים מסוימים של זנים היברידיים".

אילו זנים היברידיים מובילים קיימים בשוק הקנאביס הרפואי בישראל?

"אנו ב'פיס נטורלס' מגדלים, למשל, את זן 'אינפיניטי' אשר לאחר שהגענו לפרוטוקול הגידול הנכון הוא התחיל להפיק אצוות איכותיות בשילוב של כ-50 אחוז אינדיקה ו-50 סאטיבה, המציגות ריכוז גבוה במיוחד של מירסין, אחד הטרפנים העיקריים האחראיים על השפעה מרגיעה ועמוקה.

בנוסף אליו יש את זן Wedding Cake, המכיל גנטיקה דומיננטית יותר של אינדיקה בשיעור של 60-40 לעומת סאטיבה וקיימים בו טעמים וריחות ייחודים שאינם קיימים באף זן אחר ומשתלבים יחד בכדי ליצור כמות יוצאת דופן של ריחות דומיננטיים. זנים אלו מבוקשים מאד לאורך כל השנה, מה שמראה את היתרונות שלהם לא רק על הנייר אלא גם בהתאם לבחירתם של המטופלים".