שוק הקנאביס הרפואי בישראל תוסס. יותר ויותר אנשים מכירים בקנאביס כצמח עם סגולות ריפוי וחברות וחוות רבות נכנסות לתחום, מה שמשפיע גם על גדילה במבחר הזנים.

אבל יש זן אחד שעושה רעש בקבוצות הפייסבוק, בטוקבקים ובכל פלטפורמה אחרת ועושה רושם שמדובר באחד הלהיטים של השנים האחרונות. ה-Persian Kush, או בכינויו PK (ובעברית - פי. קיי.), הוא זן קנאביס, מסוג אינדיקה שמספק מענה לטווח רחב של התוויות רפואיות.

כדי להבין על מה כל ההייפ, שוחחנו עם דניאל בוקרא, מנהלת מחלקת בריאות הציבור בחברת הקנאביס הרפואי better (בטר). דניאל, בת 34, היא בעלת תואר שני בבריאות הציבור מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ונמצאת בקשר מתמיד עם רופאים של מטופלים, מנהלי מחלקות בבתי חולים ובאישפוזים פסיכיאטריים. "כידוע, אחת הבעיות הקשות שקיימות היום בהסדרה החדשה של הקנאביס הרפואי, היא הקושי לשמור על רצף טיפולי. זנים באים והולכים ומה שעזר לנו היום, לא בהכרח ימתין לנו בחודש הבא על המדף. לפעמים מספיק שזן אחד לא יהיה זמין כדי שהרצף הטיפולי שלנו יפגע. היתרון המובהק של זן ה-PK שהוא זמין לרצף טיפולי"..

דניאל בוקרא (צילום: Thomas Schlijper)
דניאל בוקרא | צילום: Thomas Schlijper

מכירה סיפורי הצלחה ממקור אישי?

"בוודאי. לאחרונה שוחחתי עם מטופלת בת 77 שנזקקה לארבעה כדורים כדי לתפקד. התאמת הזן לקחה זמן, אבל בסופו של דבר ה-PK איפשר לה להוריד את כל הכדורים. עושה רושם שהאינדיקה פחות פופלרית בשוק הישראלי. אין לה את 'הפאן' של הסאטיבה וכולם רודפים אחרי האפקט המרים והמהנה שלה. חשוב שנזכור שחלק מהמטופלים לא ימצאו את הפתרון בסאטיבה THC RICH. למשל, פוסט טראומטיים וחרדתיים, שכן הסאטיבה עובדת הרבה על הראש ולא רק על הגוף, מטופלים במצב רגיש מבחינה נפשית עלולים לחוות את אפקט הסאטיבה בצורה לא מועילה. ישנם לא מעט מקרים שסאטיבה עלולה להחמיר את מצבו של המטופל. כמו בכל טיפול רפואי, גם בטיפולים מבוססי קנאביס יש לעשות התאמה נכונה של הזן".

אז למה עוד ה-PK יעיל חוץ מהפחתת כאבים?

"אנחנו מגדלים ב-Better את PK למעלה מעשור, וכאן בארץ וגם במכוני מחקר בינלאומיים כבר זיהינו בו המון תכונות. הוא מעולה לשינה ויעיל מאוד לכאבים כרוניים, כמו למשל בטיפול בפיברומיאלגיה ולתופעות לוואי של כימותרפיה. ה-PK עשיר בהמון טרפנים ופלבינואידים ייחודיים לו, כמו למשל פיינין שהינו טרפן ייעודי לטיפול בתהליכים דלקתיים. בגלל המענה הרחב שלו לשורה של התוויות רפואיות, אנחנו מנסים ממש בימים אלה לפתח ממנו זנים נוספים כדי לדייק את הפתרון ולספק מענה ספציפי להתוויות השונות".

המרענן הרשמי של בעלי הרישיון

עם זאת, נראה שהגורם העיקרי לפופולריות שלו לא נובע רק מהתועלת הרפואית שלו. ה-PK הוא אחד מהזנים העשירים ביותר ב-THC ומספק אפקט מרגיע במיוחד על הגוף. מטופלים רבים מדווחים כי חוויית השימוש בו היא בין האהובות עליהם. " אין ספק שהשפעות ה-PK ניכרות היטב, אבל חשוב לי להבהיר נקודה, THC הוא לא חזות הכול ולא יכול להיות הדבר הראשון שמטופלים מסתכלים עליו. בסופו של דבר, THCעשוי לגרום לתחושת מיסוך אך במקביל לתחושת חרדה. זה תלוי אופי, ניסיון ואפילו במקום בו המטופל צורך את הקנאביס (למשל בבית בשקט או לחילופין בחוץ או בסביבה לא מוכרת). ישנה נהירה לא מוצדקת לחפש את 'מה שהכי חזק' ואני שואלת אתכם – חזק עבור מה? כלומר, במה אנחנו מבקשים לטפל? זו שאלה שחשוב שנשאל את עצמנו (וכמובן את הרופא המטפל) על מנת שנוכל לעשות שימוש מושכל, לטפל בבעיה הרפואית וליהנות מהסגולות המרפאות של הקנאביס".

על אף המורכבויות הללו, דניאל אופטימית. ה-PK לדבריה, יוכל לספק מענה איכותי עבור המטופלים שזקוקים לו. "PK שגדל בקנדה לא יהיה זהה ל-PK שגדל בישראל וגם פה בארץ הוא עשוי להשתנות בגידול מחווה לחווה. היתרון המשמעותי שלנו הוא שאנחנו מגדלים את הזן הזה בישראל למעלה מעשור, מה שאיפשר לנו ללמוד את התנאים האופטימליים של הזן, ולבסס את פרוטוקול הגידול על סמך ניסוי וטעייה במשך שנים".

איך זה בא לידי ביטוי באיכות?

"ניקח למשל את העובדה שה-PK הוא בבסיסו זן אינדיקה דומיננטי. ידוע לנו היום שאין זנים שהם אינדיקה או סאטיבה טהורה וכמעט הכול היברידי (כלומר מרבית הזנים הנמצאים בשוק הנם הכלאות של מספר זנים ולכן קשה לעקוב אחרי המקור הגנטי שלהם). לעומת זאת, ה - PK צומח בצורה המאפיינת זני אינדיקה ולכן אנחנו יודעים לאפיין אותו כזן אינדיקה, הכי קרוב למקור. בעוד שזני סאטיבה מתאפיינים בעמודי תפרחת גבוהים, האינדיקה היא שיח המתפשט לרוחב. אנחנו רואים את המאפיין הזה באופן עקבי ב-PK שלנו ויכולים לומר בביטחון שאנחנו מגדלים  זן בעל תכונות אינדיקה מובהקות. בנוסף, אנחנו מגדלים בארץ בשיטות אורגניות שמבטיחות קנאביס ללא רעלנים אשר נשארים על הצמח, וכתוצאה מזה נכנסים אל מערכת האנדוקנבינואידית בגוף. שיטת הגידול האורגנית מבטיחה קנאביס רפואי נקי יותר, איכותי יותר ואפקטיבי יותר לטיפול בבעיות הרלבנטיות".

זן ה-PK של בטר מגיע בצורת צריכה של שמן או תפרחת , שם המוצר הוא SUPPORT PK בקטגוריית מוצר של t20/c4.