אחסון נכון התואם להנחיות הוא אלמנט חיוני בשימור יעיל ואפקטיבי של כמעט כל מוצר רפואי, בין היתר, גם עבור מוצרי קנאביס רפואי. הם אמנם נחשבים לעמידים עקב מקורם הטבעי, רמת העיבוד הנמוכה יחסית שלהם והמהילה המזערית או האפסית שלהם עם חומרים אחרים, אך בכל זאת ישנה דרך נכונה לאחסן ולשמור אותם לטווח הארוך.

כדי להקפיד על אחסון ראוי של מוצרי קנאביס רפואי ובכך לשמור על טריותם ואיכותם בצורה אופטימלית, כדאי להבין תחילה את הגורמים השונים שרלוונטיים למשוואה זו ואת רמת החשיבות ופוטנציאל ההשפעה שיש לכל אחד מהם על איכות הקנאביס, בעת אחסון לאורך זמן. רותם וולפרמן, אחראית ההדרכות המקצועיות בחברת הקנאביס הרפואי 'בטר' (better), תענה על השאלות החשובות בנושא אחסון נכון של קנאביס רפואי.

האם קנאביס רפואי עלול להתקלקל או להיפגם באיכותו כתוצאה מאחסון לא ראוי?

"בהחלט, קנאביס עלול להיפגם באיכותו בעקבות אחסון לא נכון. הטריכומות שמכסות את הפרחים, המכילות בתוכן את רוב החומרים הפעילים בצמח הקנאביס, רגישות מאד ועלולות להיפגע. מדובר באלמנטים מסוימים כמו: חום, קרינה אולטרא סגולה של קרני שמש ישירות, לחות לא מתאימה ואפילו מגע עם האוויר או עם ידיים מלוכלכות. אחסון לא נאות של קנאביס פירושו אחסון באופן שעלול לפגוע בכל אחד מההיבטים הללו, ובכך עלול לפגוע באיכות ההשפעה שתהיה לקנאביס על המטופל בעת הצריכה, עקב פגיעה בכמות החומרים הפעילים השונים שבמוצר, בין היתר קנאבינואידים, טרפנים וחומרים פעילים נוספים. כדי שהמוצר לא ירד לטמיון, חשוב לדעת לאחסן אותו כראוי ולשמור על כל ההיבטים החיוניים של סביבת אחסון אופטימלית".

מהם האלמנטים החשובים ביותר באחסון נכון של קנאביס רפואי?

"האלמנטים החשובים ביותר אחסון קנאביס מוגדרים בהתאם לתנאים אליהן רגישות הטריכומות. הדבר הראשון שצריך להימנע ממנו בעת האחסון הוא קרני שמש ישירות והקרינה האולטרא סגולה שיש בהן, ולכן אחסון לא יתבצע בחלל פתוח וגם לא בחלל סגור שחשוף בחלקו החיצוני לקרני שמש ישירות, אלא רק במקום חשוך וקריר יחסית שאינו נחשף לשמש בשום שעה ביום".

"אלמנט חשוב מאד באחסון הקנאביס הוא שמירה על רמת לחות אופטימלית, זאת כיוון שרמת לחות גבוהה מדי עלולה לגרום להצטברות עובש על הפרחים ולהפוך אותם למסוכנים לצריכה. בעוד רמת לחות נמוכה מדי עלולה לגרום להם להתייבש ולהתפורר תוך אובדן איכותם הרפואית. לחות אופטימלית לצורך אחסון קנאביס תהיה ברמה של כ-58-62%, וניתן להשיגה, בתוך סביבת אחסון אטומה ומבוקרת כמובן, בעזרת שקיות לחות ייעודיות ששומרות על רמת לחות יציבה ומייתרות שימוש מסובך במד לחות שיש לבקרו באופן ידני. כמו כן, יש להקפיד על כך שהאחסון לא יתבצע בחדר או ארון בו שוררת לחות כללית גבוהה מדי".

"האלמנט הבא שחשוב להתייחס אליו הוא חשיפה לאוויר, שיכולה מאד להזיק לקנאביס. לכן, סביבת האחסון האופטימלית חייבת להיות אטומה לחלוטין, והדבר שעושה זאת בצורה הטובה ביותר היא מנגנון איטום ייעודי, בשאיפה כזה המבוסס על יצירת ואקום".

"אלמנט אחרון נוסף שמשמעותי לא פחות הוא הטמפרטורה ששוררת בסביבת האחסון, אשר צריכה להישאר עד 25 מעלות צלסיוס. זאת כיוון שחום גבוה יתר על המידה יעודד התפתחות עובש, יגרום בהמשך להתייבשות הפרחים, להתאדות של חומרים פעילים ולהתייבשות עד כדי התפוררות של טריכומות, ובכך לפגיעה משמעותית באיכות ההשפעה של הקנאביס".

View this post on Instagram

A post shared by better medical cannabis (@better.medical)

מהו האלמנט שעשוי להזיק יותר מכל לקנאביס שאינו מאוחסן כראוי?

"כל האלמנטים הללו עלולים להזיק לקנאביס עד כדי הפיכתו לבלתי ראוי לצריכה מבחינה רפואית, ולכן יש להקפיד ולשמור על כולם בטווח האופטימלי. קרני שמש ישירות נחשבות לגורם המסכן ביותר את איכות הקנאביס, שכן הן משלבות בין חום מייבש לקרינה המזרזת את פירוק החומרים הפעילים והטרפנים שאחראים על הריח והטעם, אך בסופו של דבר גם שאר האלמנטים עלולים לפגוע בפרחי הקנאביס לא פחות".

"כדי לשמור על סביבת אחסון מיטבית, צריך לשמור את הקנאביס בתוך מיכל אחסון אטום ולא שקוף, במקום חשוך וקריר, אבל בשום פנים ואופן לא במקרר או במקפיא, בהם יש בעיה של לחות וטמפרטורה. כמו כן, לא כדאי להתעסק עם הפרחים יותר מדי תוך כדי האחסון שלהם מעבר למגע המינימלי שנדרש לשם העיבוד והצריכה. לשם האחסון עצמו, אסור להשתמש בסתם שקית ניילון וכמובן לא סתם לזרוק את הפרחים בתוך מגירה או על משטח כלשהו כמו על השולחן כל עוד הם אינם מאוחסנים ומוכלים בתוך מעטפת כלשהי, אלא יש לעשות שימוש באמצעי אחסון ראוי שיעזור לשמור על הקנאביס מפני כל האלמנטים המזיקים".

האם השקיות שקנאביס רפואי מגיע בהן מהוות אמצעי אחסון מספק לטווח הארוך?

"השקית בה הקנאביס נמכר למטופלים עונה על צרכי האחסון הבסיסיים ולכן ניתן לשמור בה את הקנאביס לטווח הארוך, תוך הקפדה על סגירה הולמת ושמירת השקית בחלל מתאים העומד בכל הדרישות שהזכרנו. עם זאת, השקיות הללו הן לא מוצר האחסון האופטימלי ביותר שקיים בשוק, שכן ישנן חברות רבות שעוסקות בפיתוח וייצור בלעדי של מוצרי אחסון עבור מטופלי קנאביס רפואי. מי שמוכן להשקיע את הכסף שדרוש, ימצא כי מדובר בפתרון אופטימלי יותר שמציע הגנה מיטבית לפרחי הקנאביס".

אילו מוצרים ייעודיים קיימים בשוק שנועדו לעזור למטופלי קנאביס רפואי בתחום האחסון?

"ישנם שני מוצרים עיקריים בתחום זה – שקיות שמירה על לחות המיועדות לבקרת סביבת האחסון של הפרחים ומחליפות אלטרנטיבות יקרות ומסובכות בהרבה. גם קופסאות אחסון עשויות זכוכית או חומר פלסטי-פולימרי מתקדם שדומה לזכוכית, אשר משמשות בתור כלי האחסון העיקרי עבור מטופלי קנאביס רפואי בכל העולם. מלבד שני המוצרים הללו כמובן שלא חסרים עוד מוצרים בשוק, יש אינסוף של חידושים בתחום של איטום בוואקום או פתרונות אחסון מורכבים ומרובי תאים, אבל בסך הכל מה שכל מטופל צריך, זה רק קופסת אחסון איכותית אחת ומעט שקיות לחות לשימור הפרחים לטווח הארוך".