לא משנה אם מדובר בתחום הרפואה, המזון או בכל מוצר צריכה אחר - כולנו רוצים ליהנות ממגוון של אפשרויות. בהרבה מובנים, ניתן להעריך את המידה בה מוצר הופך לנורמטיבי על פי מגוון הסוגים ואופני הצריכה שזמינים ממנו בשוק. שוק הקנאביס הרפואי אינו שונה במובן הזה.

בלי שבכלל שמנו לב, כמות המטופלים בקנאביס בישראל גדלה למספר חסר תקדים. בתוך שוק שמתפתח מיום ליום ונעשה מגוון מאי פעם, גם היצע המוצרים, מטבע הדברים, מתרחב ומתפתח באופן מתמיד. אמנם צריכת קנאביס בתרבות הפופולרית נתפסת לרוב על ידי עישון, אך בשנים האחרונות, נראה שהמגמה הזו משתנה. שמן הקנאביס הופך ללהיט וזה לא פלא - ישנם המון יתרונות שאפשר להפיק מצריכת קנאביס בשיטה הזו. אלו כמה מההיבטים שחשוב לקחת בחשבון, כששוקלים באיזה אופן לצרוך קנאביס.  

השפעה ארוכת טווח

כמטופלים, מה אנחנו רוצים בסופו של דבר? לקבל מענה טיפולי איכותי ולמצות ממנו את המיטב. בצריכת תפרחת, ההשפעה תתחיל להתפוגג תוך שעתיים- שלוש. לאחר מכן נצטרך שוב לחזור על כל הטקס – הכנת תערובת לעישון, גלגול סיגריה או הכנה במקטרת ועישון.

"צריכת קנאביס בשמן מאפשרת ליהנות מכל ההשפעות של הקנאביס למשך 5-6 שעות", מסביר גידי דוידי, שמשמש כמנהל מכירות בחברת בטר קנאביס ((better. במסגרת תפקידו, הוא מלווה מטופלים רבים בתהליך הטיפולי שלהם עם הקנאביס - מהתאמת הזנים ועד הדרכה בשימוש.

"זה ללא ספק אחד מהיתרונות הבולטים שלו המענה שהשמן יותר הוא מקיף יותר ואיכותי יותר. הספיגה של השמן בגוף איטית בהרבה ולכן במקום השפעה של עד 3 שעות שאפשר להפיק בעישון, השמן הוא הדרגתי, מתון יותר ומציע מענה לטווח הארוך".

האם השמן יכול לתת מענה גם למטופלים שזקוקים למענה מידי?
"כשהשמן נצרך בטפטוף מתחת ללשון או במריחה, המענה לרוב אינו מיידי. בטח לא כמו ההשפעה המיידית שאנחנו מכירים מהעישון. זה עשוי לקחת זמן עד שנבחין בהשפעות. אני מאמין שמה שבאמת נדרש זה שינוי בתפיסה. אם אנחנו רוצים מענה טיפולי קבוע ומקיף, בדיוק כמו שהיינו מצפים מכל תרופה אחרת, חשוב שנלמד את המינונים שנדרשים לנו ונדאג לצרוך כמות קבועה שתיתן לנו את ההקלה שאנחנו מחפשים ללא תופעות לוואי. במצב כזה, לא נצטרך בהכרח מענה מידי".

גידי דוידי (צילום: שקד דוידי)
גידי דוידי | צילום: שקד דוידי

צריכה בריאה יותר של קנאביס

לא חסרות טענות של מתנגדי קנאביס שפשוט מאוד להפריך. אחת הטענות המוצקות יותר היא שעישון הוא מזיק לבריאות. על אף כל היתרונות הבריאותיים המוכחים של הקנאביס, שאיפת עשן וחלקיקים חמים אל הריאות תמיד תהיה מזיקה.

"לאלו שמורגלים בצריכת קנאביס בעישון, זו עדיין השיטה המועדפת. בהרבה מובנים זהו סוג של טקס. אבל אם נניח לרגע בצד את ההרגלים וההעדפות של מטופלים שמורגלים בעישון, בעיקר בדור הצעיר יותר, למעשה אין סיבה טובה לא לצרוך את הקנאביס בשמן. בטפטוף פשוט תחת הלשון או בעיסוי, אפשר לקבל את ההשפעה ואפילו ליהנות ממנה לאורך זמן. ככה, בלי צריבות בגרון, לכלוך מיותר וסיכונים בריאותיים אנחנו באמת ממצים את כל היתרונות מהטיפול".

מי הצרכנים העיקריים של השמן?
"כיום יותר ויותר מטופלים מתוודעים ליתרונות השמן ואנחנו רואים גם מטופלים צעירים ומנוסים בעישון קנאביס שעוברים אליו. באופן גורף, זהו הפתרון האידיאלי לילדים שמטופלים בקנאביס. גם מבוגרים שנרתעים מהסטיגמה של עישון הקנאביס מרגישים הרבה יותר בנוח עם צריכת שמן".

זה בטח מקל גם על הדרכות השימוש
"בוודאי. תחשוב כמה זה יכול להיות מורכב כשמדובר בעבודה עם בעלי צרכים מיוחדים, למשל. ילדים עם אוטיזם או מבוגרים עם דמנציה עלולים להתקשות בצריכה בעישון. במקום להדריך אותם איך לעשן, פשוט מאפשרים להם לצרוך אותו בטפטוף פשוט".

שליטה גבוהה במינונים

אחד מהאתגרים הגדולים ביותר בשלבים הראשונים של הטיפול הוא התאמת המינון המדויק לצרכים. מדובר בתהליך למידה ארוך והדרגתי וכדי להגיע לתוצאות טובות, צריכה מדודה היא המפתח. גם כאן, גידי מצביע על יתרון בולט של צריכת שמן.

"עם שמן הרבה יותר קל לשלוט במינון. ברגע שאתה מעשן אתה קצת בבעיה, אתה לא יודע איזו כמות נכנסה לריאות. עם שמנים אפשר לקחת טיפה, להרגיש מה קורה ולהוסיף במידת הצורך. זה מאפשר לקבל טיפול מדויק יותר. כמובן שחשוב לבצע את תהליך העלאת המינון עם הרוקח או הרופא ולהיוועץ בהם לפני כל החלטה".

יציבות ושקט נפשי בתהליך הטיפול

רצף טיפולי מהווה את אחת הסוגיות המורכבות והבעייתיות ביותר כשזה מגיע לטיפול בקנאביס רפואי. לעתים קרובות עולות תלונות מצד מטופלים שקשה להשיג את הזן המתאים באופן קבוע. לרוב, הם נאלצים להתפשר על תפרחות פחות מתאימות, לאחר שגילו שהזן המדויק לצרכים שלהם לא יהיה החודש על המדפים.

"שמנים נפוצים לרוב יותר בבתי המרקחת ומדובר במוצר יציב וזמין. בהתחשב בעובדה שבקבוקון השמן גם מחזיק לאורך יותר זמן, מדובר ללא ספק במוצר שמציע את הרצף הטיפולי הטוב ביותר למטופלים. זה נותן לך שקט נפשי. כל זה נכון בעיקר כשאנחנו מדברים על השמנים של בטר. השמנים שלנו הם בין היחידים שמיוצרים כמיצוי זן".

מה ההבדל בעצם?
"לרוב שמני הקנאביס מופקים מתערובות זנים שנשארו על רצפת הייצור. ככה קשה מאוד לעקוב אחרי ההשפעות ולהבין אילו מהזנים נתנו את ההשפעה הרצויה. כדי להבטיח מענה מדויק בכל צריכה, אנחנו מייצרים שמן מזן ספציפי בשיטת WHOLE PLANT שמאפשר לך ליהנות מאפקט הפמליה".

מהו בדיוק אפקט הפמליה?
"בקנאביס יש מספר רב של טרפנים ורכיבים נוספים שיוצרים ביניהם איזשהו קשר טיפולי. בכל אחד מזני הקנאביס קיים הרכב ייחודי של מגוון הרכיבים והחומרים הפעילים, ובהתאם כך מתקבלת השפעה שונה מכל זן. בשיטת מיצוי זו נשמרים כלל הרכיבים והעושר הצמחי הקיימים בפרח וכך גם פעילות הגומלין בין כל הרכיבים נשמרת. בסופו של דבר, שמן במיצוי זן מציע את הדרך הטובה ביותר לשמור על רצף טיפולי. עם שמן יש משהו קצת יותר בטוח. זה יציב, זה אמין, זה קבוע".

אתה רואה יותר מעברים בין זן לזן בקרב מטופלים שצורכים תפרחות?
"אין שום ספק. יש משהו הרבה יותר הרפתקני בשוק הזה. צרכנים רוצים להתנסות במוצרים חדשים שנכנסים לשוק. בהרבה מובנים זה גם אפקט העדר. מישהו מדבר על תפרחת חדשה באיזה פורום וכולם רצים לקנות. יש איזה מרדף אחרי THC גבוה ואנשים רוצים את מה שחזק. שמן מיועד לאלו שמחפשים את המנוחה והנחלה".