עם כינונן של רפורמות עולמיות בתחום הקנאביס הרפואי, צמחו ברחבי העולם חוות ענק לגידול הצמח. חלק מאותן חוות עדיין משתמשות בשיטות גידול מיושנות הנעזרות באמצעים שונים לטיפול ולהשבחה, להדברה ועוד. המצב הזה משתנה במהירות והגידולים האורגניים של הקנאביס הופכים למצרך מבוקש יותר ויותר. זאת, הודות למודעות הגדלה בקרב הצרכנים לנוהלי גידול לא בטוחים בתעשייה. הדרישה באה מהצרכנים שדורשים לוודא כי אין כל נוכחות של כימיקליים וחומרים סינתטיים במוצר שהם בסופו של דבר שואפים או מכניסים לגוף.

מהו קנאביס אורגני?

גידול אורגני הוא כזה שמשתמש במיקרואורגניזמים מועילים שמרחיקים את אלה המזיקים ואף עוזרים לצמח לקלוט את המינרלים שמספק מצע הגידול. בגידול כזה לא נעשה שימוש בחומרים כימיים או סינתטיים בכדי לסלק מזיקים והצמח גדל בצורה חזקה ובריאה יותר והוא פחות חשוף למזיקים ולמחלות של היבול. מקורם של כל הדשנים וחומרי ההדברה המוחדרים לשדה הגידול הוא מהטבע. כשמדברים על גידול קנאביס אורגני מדברים על חומרי ההדברה, דישון והקפדה על אגרוטכניקה.

חברת better למשל, מעידה כי בחממות הגידול שלה נעשה שימוש בהדברה ביולוגית. כלומר, שימוש בחרקים מועילים במקום בכימיקלים. לדוגמה, שימוש באקריות טורפות לחיסול אקריות קורים מזיקות – שניהם סוגים של עכביש קטן. בחברה משתמשים גם בצרעות שפוגעות בכנימות עלה, במקום בחומרים הכימיים שמחסלים אותן. כך, גם לא נותרים שאריות חומרי הדברה על הצמח.

בישראל חל איסור להשתמש בחומרי דישון שמקורם מן החי בגידול קנאביס רפואי, מה שמהווה אתגר לא קטן בחיפוש אחר אלטרנטיבה ראויה שאינה כימית. חומרי הדישון והזנת הקנאביס בחממות של better מבוססים על חומרים טבעיים בלבד כמו למשל קומפוסט עשרי במיקרואורגניזמים אירוביים לפינוק הצמח.

החלק השלישי בשמירה על הצמחים באופן אורגני הוא הקפדה יתרה על סביבת העבודה: חממות אטומות ונקיות, סביבה נקיה, נהלי סניטציה גבוהים וכל זאת כדי להפחית את האפשרות של חדירת מזיקים לחממות או כל זיהום חיצוני אחר.

5 יתרונות משמעותיים של קנאביס אורגני

יבול משופר

החשש העיקרי של מגדל מסחרי גדול הוא תפוקה מופחתת או פגיעה ביבול כולו ועם זאת, הוא בדרך כלל מתמודד בעזרת שיטות השבחה והדברה קונבנציונליות, כלומר עם חומרים כימיים וסינתטיים. מגדל אורגני עובד על פי העיקרון של "רק תנו לצמח לגדול". כלומר, לספק לו את תנאי הגידול הטובים ביותר (אדמה, מזג אוויר, שמש, השקייה וכו') בכדי לקבל עושר, הן בכמות והן באיכות. מדובר בתחום שמאוד התפתח בשנים האחרונות, הדשנים האורגניים כבר מזמן זמינים למגדל המסחרי והידע הרב שנצבר הביא לשיפור חד ומתמיד. שיטות הגידול הללו מניבות היום גידולים חזקים ובעלי איכות גבוהה.

עוצמה מוגברת
לכל זן ולכל גידול חקלאי ישנן דרישות ספציפיות ומורכבות כדי להגיע ליבול אופטימלי ומיצוי הפוטנציאל המלא של הצמח. לקנאביס יש דרישות ספציפיות ומורכבות והידע בגידולים אורגניים בתחום הרפואי הוא תוצאה של ניסיון ומחקר של שנים בייצור סביבה המתאימה לו בדיוק. היום, אנחנו כבר יודעים להגיד שהגידול האורגני מייצר צמחים בריאים יותר, חזקים יותר, משובחים יותר ועמידים יותר. יותרה מכך, בחומרי הדישון האורגניים קיימים יסודות שיכולים להשפיע באופן חיובי על עוצמת המוצר הסופי ואפקט השימוש בו למטופלים.

שיפור טעם וארומה

טרפנואידים  אלה תרכובות ארומטיות שמעניקות לקנאביס, כמו גם לצמחים רבים אחרים, את הניחוח החזק שלהם. לקנאביס עשרות מתרכובות אלו והן המקור לטעמים המשתנים והארומה השונה בין זן לזן. לעיתים היא מתוקה והדרית ולפעמים כמעט חריפה. הקנבינואידים הם החומרים הפעילים בקנאביס. מתברר שסביבת גידול מותאמת ואורגנית תורמת לצמיחה נמרצת ובריאה של הקנאביס, לטובת המטופלים לצרכים רפואיים.

מיקרוביום עשיר יותר
היבט נוסף של גידול קנאביס אורגני המשפר את היבול, הטעם והעוצמה הוא עושר המיקרואורגניזמים במצע הגידול. תערובות מצע גידול אורגניות הן מערכות אקולוגיות חיות מורכבות בפני עצמן, המכילות שפע של חיידקים, פטריות ואורגניזמים מיקרוסקופיים אחרים. מנגד, הסביבה הסטרילית הנמצאת בשיטות שאינן אורגניות אינה מאפשרת את אותה רמת המורכבות.

כמות משמעותית של מחקרים בנושא קנאביס וגידולים חשובים אחרים הוכיחה כי ליצירת מיקרוביום עשיר בקרקע יש יתרונות רבים. הדבר ממריץ צמיחה ומסייע במניעת מחלות של השורשים. הכנת סביבת הגידול לפני השימוש, מאפשרת לשפע של פטריות ומיקרואורגניזמים מועילים אחרים להתבסס בה ולתרום לגידולים עצמם.

צמצום הנזק הסביבתי והבריאותי
רובנו כבר מודעים לנזקים הסביבתיים שהאדם יוצר, הן בתעשיות והן בחקלאות. רובנו גם מבינים את הצורך בשמירה על הסביבה ועל ערכי הקיימות וכך גם בגידול קנאביס רפואי. גידול אורגני שאינו משתמש בחומרים כימיים וסינתטיים הוא חלק מהשמירה שלנו על כדור הארץ, על הסביבה, על הקרקע ועל מי התהום.

בסופו של דבר חומרי דישון והדברה כימיים וסינתטיים חודרים לקרקע, מחלחלים למי התהום ויוצרים נזק סביבתי. חומרים כאלה שמרוססים מאוויר, בוודאי מגיעים גם לקנה הנשימה של התושבים מסביב. החומרים האלה מצטברים בקרקע ובגופנו, וכמו שרבים מאיתנו כבר עברו לפירות וירקות אורגניים, כך גם הנכון לגבי קנאביס.