המלחמה בנגיף הקורונה ברחבי העולם נמצאת בשיאה. כל ממשלה מקומית מחליטה על הדרך שלה, אבל דבר אחד משותף לכל אזרחי העולם - שמירה על היגיינה אישית. אנחנו נקראים לשטוף ידיים בין 1,000 ל-2,000 ביום (לא באמת) ולהצטייד באלכוג'ל בזמנים האחרים. הבהלה לאלכוג'ל הגיעה גם לארץ ומפעלים מכפילים את תפוקתם על מנת לעמוד בביקוש הרב.

לעומת זאת מעבר לים, במדינות עם הרבה יותר תושבים, לחברות הפארם קשה יותר לספק את הסחורה החמה ביותר כרגע, ומי שנרתם למשימה הן ענקיות האלכוהול. רק בתחילת השבוע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שיבח את פרנו ריקארד, ענקית האלכוהול (הצרפתית במקור), שמייצרת את הוויסקי ג'יימסון ואת הוודקה אבסולוט. "הם שינו את מטרות מפעלי האלכוהול שלהם וזה מדהים", שיבח נשיא ארה"ב. "הם הולכים לעבוד סביב השעון - הם מייצרים כמויות אדירות של מחטא ידיים".

טראמפ פונה לציבור
טראמפ פונה לציבור | צילום: AP

לפי הדיווחים בבלומברג, הסניף האמריקאי סיפק השבוע כ-15 אלף ליטר של אלכוג'ל. "אנחנו עובדים צמוד עם הבית הלבן, זו דוגמא נהדרת של שיתוף פעולה בין הממשלה לבין חברות פרטיות", סיפרו מהחברה. התחזיות של פרנו ריקארד מדברות על ייצור של למעלה מ-20 אלף ליטר חומר מחטא בשבוע כשהמטרה היא כמובן לספק לכמה שיותר מדינות בארצות הברית.

זה מרגיש שחוץ מהמדינות האסייתיות, שהתמודדו בעבר עם סיטואציות דומות, המגיפה תפסה את כל העולם לא מוכן, מה שהביא לצעדים לא שגרתיים. קחו למשל את אולייביה קאביל, ראש מחלקת תקשורת בפרנו ריקארד בצרפת, שפשוט נכנס לבית מרקחת באזור שבו הוא גר ואמר לרוקחת שהוא מעוניין לספק כ-70 אלף ליטר של אלכוהול טהור. הרוקחת הפנתה אותו למעבדה שאחראית על 75% מאספקת האלכוג'ל לבתי המרקחת בצרפת. ההערכות מדברות על כך שעד אפריל החברה תתרום כמות אלכוהול טהור שתספיק ל-1.8 מיליון בקבוקי אלכוג'ל (50 מ"ל לכל בקבוק).

כעת, ענקית אלכוהול נוספת נכנסה לתמונה. דיאג'יו חברת האלכוהול הבריטית הודיעה כי היא תתרום כ-500 אלף ליטר של אלכוהול לארצות הברית והודו, וסניפיה המקומיים יספקו ברחבי העולם את הסחורה. בריטניה ואירלנד למשל יחלקו את אותה הכמות שארה"ב והודו יחלקו. בין שאר המדינות ניתן למצוא את איטליה, שידועה במצב קשה מאוד ואוסטרליה.

יש גם מזקקות קטנות יותר שלוקחות חלק. המזקקה של "טיטו וודקה", שפופולרית בארצות הברית מכיוון שמכינים אותה בעבודת יד, עוברת גם לייצר אלכוהול מחטא ידיים. בשבוע שעבר המזקקה ביקשה מאנשים ברחבי הרשת לא להשתמש בוודקה שלהם כמחטא ידיים, וכנראה שבחברה הבינו שאין ברירה אלא להצטרף למאבק. המטרה שלהם, נכון לעכשיו, היא לייצר כ-24 טון של אלכוהול לטובת המלחמה בנגיף.

חייבים להודות, זה משמח לראות חברות ענק שלא מתעלמות מהמצב הקשה בעולם ותורמות כמות גדולה כזו של סחורה. זה כמובן לא מובן מאליו, אך כנראה גם הן מבינות - ככל שנחזור לשגרה יותר מהר, כך הן יחזרו להרוויח כסף בחזרה. רק מקווים שלא יגמרו לנו את הג'ין והוויסקי עד אז.