לפני כמעט תשעה חודשים, ב-3 במרץ 2020, ראיינתי את בראל אדם לראשונה. איש חיי הלילה סיפר לי על התוכניות הגדולות ל-2020 ועל הרצון לקדם כאן את המוזיקה האלקטרונית, בדגש על סצנת EDM. יומיים אחרי פרסום הראיון, המציאות התנגשה עם החלומות של בראל אדם, וחולה הקורונה הראשון בישראל התגלה. תשעה חודשים קשים במיוחד אחרי וכשהחיסון כבר נמצא מעבר לפינה –  בראל חוזר לחלום.

"היה תהליך של הפנמה שכל מה שתכננת לא הולך לקרות", מספר בראל על החודשים הראשונים של הקורונה. "כולנו האמנו בהתחלה האמנו שזה לא יהיה בסדר גודל הזה, ואולי אפילו רצינו להאמין שזה לא יהיה ככה. לא ידענו להעריך כמו היום את המצב, הייתה תחושה של 'לא יהיה במאי אז יהיה ביוני' ואחרי זה של 'לא יהיה ביוני אז יהיה באוגוסט'".

View this post on Instagram

A post shared by Barel Adam (@bareladam)

החלום ושברו

איך התמודדת עם ביטול כל התוכניות?
"בהתחלה הביטולים הפכו לצמצומים ואז הכל נפל. תחשוב שאני בונה משהו במשך שלוש-ארבע שנים, הפקות ומותגים ובדיוק כשאתה בא לקצור את הפירות, אומרים לך תמציא את עצמך מחדש".

אילו אירועים בוטלו?
"אני לא יכול לחשוף הכול, אבל אני כן יכול להגיד שהיינו אמורים להביא הקיץ את אלסו, זה כבר היה ברמת החוזה ועוד כמה דברים. אלה דברים שיקרו בעתיד, זה רק נדחה".

בהתחלה עוד נלחמתם אבל הפסקתם. אין מאבק של חיי לילה.
"הסיבה שהיינו בהפגנות זה לא כי רצינו לעשות מסיבות בכוח, אלא כי לא קיבלנו יחס הוגן בסיטואציה. רצינו לקבל פתרון כלשהו. בסגר הראשון הסכמנו להכול. היינו הראשונים לסגור וכיבדנו את כל ההחלטות, אבל כשאמרו לנו לסגור שוב אחרי הסגר השני, כבר לא רצינו לסגור כי ראינו שלא קיבלנו כלום".

אז מה השתנה בסגר השני?
"קודם כל יש איזשהו סוג של פיצוי ומענק. זה לא מספק, אבל יש עזרה כלשהי. מעבר לזה, אנחנו מבינים שאי אפשר לעשות מסיבות. אין תועלת במאבק. אתה חושב שאחרי הסגר הנוכחי יתנו לנו לעשות מסיבות? אין כרגע חיי לילה וצריך להתמודד עם זה".

"20 איש? עדיף להישאר סגור. אין עסק עם כמות לקוחות כזו"

במהלך הקורונה, פתח בראל יחד עם משפחתו את ה"הפשא". מתחם הופעות שנולד כדי להתאים לצרכים של הקורונה. "זה מקום שעומד בתו הסגול ובכל ההגבלות שביקשו. פתחנו ואז  החליטו לסגור את עולם התרבות לגמרי וגם אותנו. זה מראה שאין הסתכלות ספציפית אלא החלטה גורפת של הממשלה".

"השקעתי כסף, התאמתי את עצמי למציאות הקורונה ופתחתי מקום שנותן מענה. למה לא לבוא לראות, לעודד להתאים את המציאות לקורונה ולתת חמצן לעולם התרבות? היה אפשר לרדת קצת ליותר דקויות, גם בעולם המסעדות דרך אגב".

בראל, מבעלי "סר עבדול", בר מסעדה פופולרי ביפו, פסימי גם לגבי פתיחת המסעדות בקרוב. "מדברים על מתווה לעוד שבועות ספורים, אבל את האמת אנחנו לא חושבים שלפני ינואר נפתח את המסעדה. בוא נגיד גם כשיאשרו לפתוח עם הגבלות, אני לא אפתח מסעדה בשביל 20 איש. עדיף להישאר סגור כי אין עסק עם כמות לקוחות כזו".

עם פתיחת הסגר השני, נסע בראל להתנקות קצת ביוון. "הרגשתי שמשהו למעלה אותת לי לטוס. אני חי על אנרגיה, בסגר הראשון האנרגיה הייתה קשה וראיתי לאן זה הולך בסגר השני. הבנתי שאין לי מה לעשות בארץ כי העסקים שלי סגורים ושאת הפגישות זום שאני עושה אני יכול לעשות גם משם. דווקא מהמקום שהכי אפשר להיכנס בו לדיכאון החלטתי לטוס ולתת קצת דלק לנשמה".

איך היה?
"היה מדהים כי האווירה הייתה לא רק של עבודה אלא גם של לבוא, לעבוד ולחשוב קצת קדימה. גם על עולם התרבות והלילה ומעבר כי בזמן הקורונה, כולנו התחלנו להסתכל קצת בראייה יותר רחבה, בטח שרואים מה היחס לעולם התרבות בישראל".

View this post on Instagram

A post shared by sir. Abdul (@sirabdul.jaffa)

היום שאחרי

למרות הסגר, בישראל מתקיימים לא מעט מסיבות לא חוקיות בימים אלה. כשנשאל על התופעה עונה בראל: "לאנשים נמאס ואני יכול להבין אותם. שים רגע בצד מה נכון או לא נכון – בסוף יש נשמה וגם היא צריכה דלק. נכון שיש מגפה בעולם אבל גם יש אנשים שרוצים את הבריחה שלהם, מוזיקה וריקודים וזה לגיטימי. זה מצב בעייתי מאוד".

"אני מבין למה זה אסור אבל אני יכול להבין גם למה בכל זאת עושים. אני כל שבוע בעצמי רוצה לעשות מסיבה אבל אני לא עושה כי אני שומר חוק. כשהיה מותר לעשות מסיבות בין הסגרים שכרנו מקום במדבר ועשינו אירוע ל-50 איש. זה היה מדהים ושם ראיתי כמה אנשים היו צמאים לזה".

"התכנון הוא לחזור באפריל-מאי למסיבות קטנות"

עם החדשות על החיסון שבדרך ובידיעה שייקח זמן עד שהקורונה תהיה לגמרי מאחורינו, בראל כבר מתכנן את החזרה לשגרה. "אני חושב על הסוף של הקורונה מהרגע שהיא התחילה, וידעתי להכין תוכניות למגירה גם למקרה שזה יגמר במרץ 2021 וגם אם זה יגמר במאי 2022. אני וכל השותפים שלי מגיעים מאוד מוכנים ליום שאחרי".

"אני לא איזה נביא, אבל הצפי שלי הוא שעולם התרבות יחזור במרץ למקומות כמו ה"הפאשה" שמתאימים לקורונה. מעבר, אני רוצה לקוות שנרוויח את פורים לאירועים קטנים של 100-200. לעומת זו, באפריל-מאי אני מאוד מאמין שכבר נראה אירועים של עד 500 איש".

פסטיבלים גדולים?
"אני לא בטוח שיתאפשר לקיים בשנה הבאה פסטיבלים גדולים, אבל אם כן אנחנו מוכנים".

מה עם אילת?
"אנחנו בקשר צמוד עם כל מי שקשור לזה ונכון לכרגע אי אפשר לקיים שם אירועים. בשנייה שיהיה אפשר לעשות שם משהו, אנחנו נדע ונהיה הראשונים לעשות את זה".

היעד הבא: דובאי ודיג'ייז מכל העולם

בראל חושף בראיון תוכניות לשיתופי פעולה בין לאומיים, בין השאר עם דובאי, אליה ימריא בהמשך החודש. "יש תוכניות גדולות. אנחנו מתכננים לטוס לשם וליצור שיתופי פעולה והם מצדם רוצים להגיע לכאן כדי לעשות כמה דברים גדולים. אני אטוס לשם בשבוע הבא ואני מקווה שבקרוב יהיה לי חדשות גדולות בנושא".

איך אתה מסביר שעם דובאי הכל מתקדם כל כך מהר?
"יש הרבה זמן פנוי בגלל הקורונה ואנשי עסקים ישר מזהים את הפוטנציאל ומנסים לממש אותו. אנחנו עובדים על עסקה גדולה איתם בנושא של חיי לילה במיזם שאמור לקרות בארץ".

View this post on Instagram

A post shared by Barel Adam (@bareladam)

בראל, שתכנן בשנה שעברה להיכנס חזק לסצנת ה-EDM בנוסף לעבודה שלו בסצנת הטכנו, מספר שכבר יש שיחות רציניות עם לא מעט דיג'ייז כדי להנחית אותם בארץ. עוד אומר מפיק האירועים שבכל מה שקשור למחיר הדיג'ייז והמסע ומתן מולם - הקורונה דווקא עשתה טוב לסצנה.

"תחשוב שברמה עולמית רוב הדיג'ייז הגדולים היו מלאים לגמרי – לאף דיג'יי לא היה תאריכים פנויים אז היה קשה מאוד להגיע לשיח רציני על הגעה עם לא מעט אמנים, שלא לדבר על זה שהיו כמה שפשוט לא היה ריאלי להביא אותם. עכשיו כולם נחתו קצת לקרקע. הרבה יותר קל להגיע לאנשים. המחיר הוא כבר אחר, נמוך יותר וגם התוכניות הם לא לסט אחד בסכום אסטרונומי אלא על תוכניות ארוכות טווח ודרך. השיח נהיה הרבה יותר נעים".

ומה קורה בימים אלה?

בראל הפך את הגג של "סר עבדול" למקום לאירועים פרטיים בשם "בלקונה", שמציע חווית בילוי מלאה. "רצינו לתת מענה לאירועים פרטיים ופתחנו מקום לאירועים קטנים שהפך לפתרון מושלם לקורונה. המקום מציע את הנוף המדהים של יפו עם ארוחות ערב של השפית ליאור אוחיון".

מה המחירים?
"מחירים נוחים של 350 שקלים לאדם שזה כולל את הארוחה, שתייה קלה ואת כל השירותים מסביב".

ומה יקרה בקיץ? בראל חושף כי בנוסף לפתיחת בר-מועדון נוסף במיקום אקסקלוסיבי בתל אביב, הוא מתכנן לפתוח בקיץ מקום נוסף במרכז הארץ אך לא בתל אביב, שלדבריו יהיה הדבר הכי גדול שעשה עד עכשיו. "זה מקום שיציע חווית בילוי אחרת, שכולם אוהבים".

לסיום, מתי אתה מאמין שנחזור לרחבה?
"אני רוצה להאמין שבמרץ אנחנו כבר נחזור נרקוד".