כשברוב התחומים התרבותיים מדברים כבר על חזרה לשגרה, יש סצנה אחת שעתידה כרגע לא ברור – סצנת הפסטיבלים. בעוד בהופעות קטנות, ברים, סרטים וכו' אפשר לדבר על ריחוק חברתי, קשה לראות איך מצליחים לאכוף את ההנחיות בפסטיבלים אליהם מגיעים עשרות ואפילו מאות אלפי בליינים. כדי לעשות קצת סדר בבלאגן, בדקנו מה קורה עם כמה מהפסטיבלים הגדולים בעולם.

טומורולנד

הפסטיבל האלקטרוני הגדול והחשוב בעולם, אליו מגיעים מדי שנה 400 אלף איש (בשני סופי שבוע שונים), היה אמור להתקיים ביולי הקרוב, אך בוטל בשל הקורונה. בפסטיבל הודיעו שכל מי שמחזיק בכרטיס לטומורולנד 2020 יוכל להשתמש באירוע בשנה הבאה. למי שלא יכול או מעוניין להגיע בשנה הבאה, תהיה אפשרות למכור את הכרטיס באתר ייעודי ולקבל החזר כשההנחה היא שהביקוש הגבוה מאוד לכרטיסים יגרום לכך שאותם מוכרים ימצאו רוכש מהר מאוד. הליין-אפ יהיה שונה מזה שהיה מתוכנן השנה בגלל לוחות הזמנים של האמנים, אולם כמדי שנה, רובם המוחלט של הדיג'ייז המובילים צפויים להופיע. בנתיים, מי שירצה יוכל ליהנות ביולי הקרוב מגרסה וירטואלית מושקעת של הפסטיבל.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Tomorrowland (@tomorrowland) on

קואצ'לה

הפסטיבל הענק מקליפורניה, שנפרס על שני סופי שבוע, אליהם מגיעים כרבע מיליון בליינים, היה מהראשונים לזהות את המצב והודיע כבר בחודש מרץ על דחייה לאוקטובר. אלא שבשבוע שעבר ובשל מצב המגפה בארה"ב, מפיקי הפסטיבל נאלצו להודיע על ביטול.

נכון לכתיבת שורות אלה, המארגנים מסתכלים קדימה ל-2021 והודיעו שהפסטיבל צפוי להתקיים באפריל בגרסה קטנה יותר (בהתאם להנחיות ולמצב המגפה). אפשרות נוספת שעומדת על הפרק היא קיום הפסטיבל באוקטובר 2021 אז בתקווה, יהיה אפשר לקיים פסטיבל ללא שום הגבלות התקהלות.

מי שהיו אמורים להוביל את הפסטיבל השנה היו רייג אגיינסט דה מאשין, טראוויס סקוט ופרנק אושן, אולם בשלב זה לא ידוע מי יופיע בפסטיבל בשנה הבאה. הכרטיסים שנרכשו ל-2020, יועברו באופן אוטומטי ל-2021 אך מפיקי הפסטיבל אמרו שמי שיבקש החזר תמורת ביטול הכרטיס יקבל אותו.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Coachella (@coachella) on

ADE

ומה קורה עם אירוע הדאנס הגדול של אמסטרדם? נכון לעכשיו המפיקים משדרים עסקים כרגיל. בהולנד חל איסור על קיום אירועים גדולים עד ספטמבר, אולם לא ברור כרגע מה צפוי לקרות עם אירועי ה-ADE שאמורים להתחיל ב-21 באוקטובר שבשיאם מוכתר הדיג'יי הטוב בעולם לפי המגזין "DJMag".

האירוע הענק באמסטרדם שונה קצת מפסטיבלים גדולים אחרים, שכן מלבד ל-AMF, הערב המרכזי של הפסטיבל שמתקיים ביוהאן קרויף ארינה (אמסטרדם ארינה לשעבר) ואליו מגיעים כ-40 אלף רייברים, שאר האירועים והכנסים פרוסים ברחבי העיר במועדונים ולוקיישנים שונים, ואליהם מגיעים לאורך השבוע כ-400 אלף איש. האם יש סיכוי שבאמת נראה את האירוע מתקיים עוד השנה? נצטרך לחכות ולראות.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by AMF - Official page (@amffestival) on

לולהפלוזה

הפסטיבל הענק משיקגו שנוסד ב-1991 והפך למעצמת ענק שהביאה ב-2019 לא פחות מ-400 אלף איש, בוטל גם כן בשל המגפה. גם במקרה הזה, הכריזו אנשי הפסטיבל כי יקיימו אירוע וירטואלי. "סופ"ש הוירטואלי יכלול הופעות מרחבי העיר ומעבר, סטי ארכיון מדהימים משיקגו ומהגרסאות הבינלאומיות של לולהפלוזה ותמונות שטרם נראו משנות ה-90 ועוד", נכתב בהצהרה הרשמית. מי שרכש כרטיס לפסטיבל ולא מתכנן להגיע בשנה הבאה יוכל לקבל החזר. הפסטיבל לא הספיק לחשוף את הליינאפ הרשמי, אך השמועות דיברו על הופעות של אמנים רבים ביניהם ליזו, מרשמלו, בילי אייליש ופוסט מאלון.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by lollapalooza (@lollapalooza) on

פרימוורה סאונד

זו הייתה אמורה להיות ה-שנה של הפסטיבל המוזיקה האהוב שמתקיים בברצלונה. הכרטיסים נמכרו במהירות כשיא שהוכרז הליינאפ שכלל בין השאר את לנה דל ריי, דה סטרוקס, איגי פופ וטיילור דה קרייטור, אלא שאז הגיעה הקורונה. תחילה, הפסטיבל נדחה לאוגוסט הקרוב אך בשל המצב הקשה בספרד, נאלצו המארגנים לבטל את הפסטיבל השנה במה שהם כינו "כהחלטה הקשה בהיסטוריה שלנו".

נכון לכרגע, הפסטיבל צפוי להתקיים בתאריכים 2-6 ליוני 2021, כשגם חלק מהליינאפ כבר הוכרז וכולל שמות כמו בק, גורילאז טיים אימפאלה ונינה קרביץ. ב-15 ליוני צפוי להישלח מייל לרוכשים בו יוסבר להם על תהליכי ההחזר או קבלת כרטיס לשנה הבאה במקום.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Primavera Sound (@primavera_sound) on

אולטרה מיוזיק

הפסטיבל, שמתקיים במיאמי ונחשב לפסטיבל האלקטרוני הגדול בארה"ב כשמדי שנה מגיעים אליו כ-165 אלף בליינים, בוטל גם כן, אך השערורייה האמיתית החלה כשבהפקה סירבו לזכות על את הרוכשים. בפסטיבל לא הציעו לרוכשים החזר כספי, ובמקום הציעו להם זיכוי על קניית מרצ'נדייז או כרטיס לפסטיבל אחר לבחירה מבית אולטרה. כעת, הוגשה תביעה של שני אנשים נגד הפסטיבל בטענה שהם מסרבים לתת החזר כספי גם כאשר פונים אליהם. כמדי שנה, מיטב הדיג'ייז המובילים היו אמורים להופיע בפסטיבל ביניהם מייג'ור לייזר, זד, פלום וארמין ואן ביורן, אך גם כאן נצטרך להמתין כדי לגלות איך יראה הליינאפ ל-2021.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ultra miami (@ultra_miami_) on

סונאר

גם הפסטיבל האלקטרוני הוותיק, שמתקיים בברצלונה מ-1994 בוטל בשל המגפה, שפגעה קשה בספרד. בשנה שעברה הגיעו כ-126 אלף בליינים לפסטיבל האהוב, והשנה הקהל ייאלץ להסתפק בגרסה וירטואלית מיוחדת שתתקיים בספטמבר. גם במקרה של סונאר, לרוכשי הכרטיסים תינתן האפשרות לקבל החזר כספי. מי שהיו צפויים להופיע בפסטיבל הם אריק פרידץ, הכימיקל ברדרס, קארל קוקס ועוד רבים.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Sónar Festival (@sonarfestival) on