כבר בתחילת משבר הקורונה היה ברור שהפסטיבלים והופעות הענק יהיו האחרונים לחזור אך גם בשלב זה, כחצי שנה בתוך המשבר, לא ברור מתי יהיה אפשר לרקוד שוב באירועי ענק. מארק גייגר, אחד מהמייסדים של פסטיבל המפורסם בארה"ב, לולהפלוזה, התארח בפודקאסט ונשאל לדעתו על החזרה האפשרית של הפסטיבלים וסיפק תחזית קודרת מאוד כשאמר: "לדעתי אירועים גדולים לא יתקיימו לפני 2022".

"יקח זמן עד שמה שאני מכנה כ'כלכלת הג'רמופוביה' (פחד מחיידקים) תמות באיטיות ותפנה את מקומה ל'כלכלת הקלסטרופוביה'", הסביר גייגר. "רק אז, אנשים יתחילו לצאת החולצה לאכול, לחיות וללכת להופעות ופסטיבלים". התחזיות הפסימיות של מפיק העל לא הסתיימו כאן והוא טען כי חצי השנה הקרובה תהיה קשה אפילו יותר לענף ההופעות. "ששת החודשים הבאים יהיו כואבים יותר מששת החודשים האחרונים".

View this post on Instagram

A post shared by lollapalooza (@lollapalooza) on

על הנייר, ההערכה של גייגר נשמעת קצת קיצונית, אבל אם מסתכלים על המציאות בשטח, קשה לראות מתי המשבר הזה יסתיים. בישראל ההופעות והפסטיבלים נראים עדיין רחוקים. בתחילת המשבר רונן מיילי מ-MusicTLV סיפר לנו שאם זה יתאפשר, סולומון, הדיג'יי האהוב על הישראלים, יגיע לארץ כבר בראש השנה. נכון לעכשיו ולמספר הנדבקים היומי בארץ, כבר מובן שלא מדובר במשהו שיכול לקרות.

היו גם כאלה שלא נכנעו ובכל זאת ניסו למצוא פתרונות יצירתיים כמו למשל פתיחת מתחם הופעות מותאם לתקופת הקורונה בחולון - פשא, מבית אדם גרופ ופשבר. מדובר בהיכל הופעות שנמצא תחת כיפת השמיים עם פינות ישיבה מרוחקות בהתאם לדרישות משרד הבריאות והתקופה כולה. לצערנו, המקום הספיק לעבוד פעם אחת עם הופעה של חנוך דאום ומאז הוא נסגר בעקבות הנחיות הממשלה.

פשא - בית ההופעת של ישראל (צילום: אושר פשינסקי)
צילום: אושר פשינסקי

למי שלא מכיר, לולהפלוזה הוא פסטיבל ענק משיקגו שנוסד ב-1991 והפך למעצמת ענק שהביאה ב-2019 לא פחות מ-400 אלף איש. מאז הניינטיז הוא כבר הספיק להתרחב ובתקופה רגילה הוא מתרחש ברחבי בעולם. השנה, בוטל הפסטיבל בשל הקורונה.