על רקע חוסר ההסדרה בתחום, ומלחמות "החתול והעכבר" בין הבליינים למשטרה, בשבוע האחרון התקיימו ארבע מסיבות טבע בתוך שטחי אש מסוכנים. שתיים מהן נערכו באזור השרון, אחת ביער 'קולה' והשנייה לא הרחק מפארק "שוהם". בשני המקרים הללו שוטרי מרחב השרון נדהמו לגלות עשרות צעירים חוגגים בתוך שטחי אש מסוכנים.

כל זאת מתקיים כשבוע לאחר מותו של החייל אריאל צפריר בן ה-19 במסיבת טבע שהתקיימה באזור שמורת "פורה" שבדרום הארץ, נדמה לא רק שהלקח לא נלמד שהמארגנים הולכים רחוק יותר ומסכנים את חייהם של החוגגים.

באחד המקרים, סיור שגרתי של שוטרים הבחין בהתקהלות באיזור שנחשב לשטח אימונים של צה"ל. קצת לקראת סיום המסיבה, השוטרים הגיעו למקום והפסיקו אותה. יש לציין כי המארגנים שכרו את שירותיו של נהג אמבולנס למקרה חירום, שבמידה ויקרה משהו לאחד החוגגים הוא ידאג לפנותו מידית לבית החולים. הוא קיבל עבור שרותיו סכום של 2,000 שקל. הוא עוכב על ידי החוקרים והוזמן לחקירה יחד עם המארגנים ואחראי ההגברה. משתתפים שהיו במקום נקנסו בגין אי חבישת מסיכה.

זמן קצר לאחר מכן פוזרה עוד מסיבה שאירעה בשטח אש הפעם ביער "קולה". שוטרים שהיו בסיור שמעו מוסיקה רועשת הבוקעת מהיער. במקום שהו כ-30 חוגגים שרקדו ללא מסיכות. במקום נתפסה צידנית עם משקאות אלכוהוליים וצינור מים כדי לטפטף על פניהם של החוגגים שלא יתעלפו. המשטרה החרימה את הציוד והמארגנים נחקרו.

מסיבת טבע בשטח אש (צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל)
צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל
מסיבת טבע בשטח אש (צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל)
צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל

חשוב לציין כי רק ביום שלישי האחרון ח"כ מיכל קוטלר-וונש, יו"ר וועדת הסמים בכנסת, מנסה לקדם לגליזציה של מסיבות טבע וטענה כי "‏מסיבות טבע ללא הסדרה הן קטלניות. רק ביום שישי האחרון, התמוטט אריאל צפריר ז”ל במסיבת טבע נוספת. הקונספציה חייבת להשתנות: במקום להיאבק במסיבות הטבע, הגיע הזמן להתמודד עם קיומן ולייצר מענה הוליסטי הכולל רישוי, העלאת מודעות, הנגשת מידע, ליווי, טיפול ואכיפה". הדברים נאמרו בנוכחות הוריו של צפריל ז"ל.

בנגב נערכו בימים האחרונים שתי מסיבות גם הן בתוך שטחי אש. אחת באזור בסיס שבטה והשנייה בצאלים. בשתי המסיבות היו כ-80 בני אדם בלבד. במשטרה מתייחסים בחומרה רבה לתופעה של עריכת מסיבות טבע בשטחי אש, ומייחסים זאת לכך שהמארגנים חושבים שהם לא יעזו להגיע למקומות הללו כדי לא לסכן את חייהם.

"זו תופעה חמורה מאוד שמסכנת את חיי החוגגים ועלולה לגרום לאסון כבד, למותם של אנשים רבים ולפציעות קשות. בשטחי אש נמצאים לא פעם מנפלי פגזים ומרגמות שלא התפוצצו במהלך אימונים, חומרי נפץ שכל נגיעה או דריכה עליהם עלול לגרום לפיצוץ ולמוות מידי", הזהיר קצין משטרה, "המארגנים והחוגגים משחקים באש תרתי משמע. זה רק עניין של זמן עד שאנשים יהרגו".

לדבריו, הגרוע מכל הוא שהמסיבות לרוב נערכות בסופי שבוע, חמישי שישי ושבת ימים שלעיתים כוחות צה"ל מתאמנים בשטח, שריון, יחידות קרביות וחיל האוויר והדבר עלול לגרום לאסון ולהפסקת האימונים. "ננקוט ביד קשה כלפי כל מי שנכנס לשטח אש כדי לארגן מסיבות טבע", ציין הקצין הבכיר, "זה גם פוגע באימונים של צה"ל וגם מסכן את חיי החוגגים".