בשנים האחרונות ענף חיי הלילה נמצא בצמיחה ממשית, בין אם בגרסה הישראלית או העולמית. ברי קוקטיילים נפתחים, רחבות מעוצבות לפי העשור הקרוב וקונספטים חדשים לגמרי מגיחים לאוויר העולם, אבל רק בעיה אחת נשארה בלתי פתירה, התור בבר. בשנה האחרונה חברה בריטית מנסה לשים סוף לבלאגן בעזרת מערכת תורים שמשולבת עם בינה מלאכותית. 

תכירו את "DataSparQ", חברת המידע שפיתחה מערכת המשתמשת בטכנולוגיית זיהוי פנים כדי ליצור תור וירטואלי שיאפשר לברמנים לדעת מי באמת הבא בתור, ומי סתם חצוף שנדחף. "הלקוחות הקבועים שלנו היו בהתחלה קצת פסימיים לגבי הרעיון, סיפר לוקה קובייניץ' ברמן ב-"Harrild & Sons", הבר הראשון בעולם שזכה להשתמש במערכת. "אבל ברגע שהם ראו את זה בפעולה הם נשבו בקסמי המערכת". 

"זה מאפשר לנו לייעל את העבודה, ומפחית את כמות המרפקים שאנשים חוטפים בזמן שהם ממתינים למשקה שלהם והמקום מלא", הוסיף לוקה. איך המערכת עובדת? על ידי מסך שמציג את הלקוחות שעומדים בתור בבר- מעל לכל לקוח מופיע מספר - המייצג את מיקומו בתור - ומעניק לו זמן המתנה משוער עד שיקבל שירות. פיצ'ר נוסף שקיים במערכת הוא זיהוי גיל אוטומטי של הממתינים, כך שאם בליין יראה קטין הוא יתבקש להציג תעודת זהות עוד לפני שהם מגיעים לראש התור.

המערכת לא נועדה אך ורק לרווחיות של הברים, אלא גם לתחשות הביטחון של הבליינים. "אני תמיד שונאת את זה כשאני בבר וקבוצות של חבר'ה רועשים דוחפים אותי", סיפרה קתרין ריס לקוחה קבועה ב"הריסון". "ככה אני לא צריכה להיכנס לעימות עם זרים רק כדי להזמין משקה. עם הטכנולוגיה החדשה הזו, דאגה כבר אחת ירדה לי". 

אם אתם דואגים לפרטיות שלכם, אתם לגמרי צודקים, ובגלל זה חשוב לציין שנתוני המערכת נמחקים בסוף כל משמרת. גם מהאחסון המקומי וגם מהענן. בכל מקרה, כנראה שיקח קצת זמן עד שהמערכת תופץ בכל העולם ותגיע לישראל, אבל אנחנו ממש סקרנים לראות את זה פועל כבר בברים בערים המרכזיות שלנו כמו תל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע.