איש עסקים ויאטנמי הפך החודש למחזיק שיא גינס ולבעלים המאושרים של אוסף הוויסקי היקר ביותר בעולם. ויאט נגויאן דין טואן, איש עסקים מקומי, שמחזיק באמתחתו כ-535 בקבוקי וויסקי שנחשבים ביחד לאוסף וויסקי הישן ביותר והנדיר ביותר. את הבקבוקים, שאסף במשך 20 שנה, הוא נועל בטרקלין וויסקי מיוחד שבביתו.

לפי הפרסום במגזין האלכוהול הבריטי, The Spirits Business, חברה שמתמחה בהערכת מחירי בקבוקי וויסקי נדירים, "Rare Whisky 101", העריכה את האוסף לפי "מחיר פטיש" (אם היה נמכר במכירה פומבית) בכ-10.7 מיליון ליש"ט (48 מיליון שקל). מחירו של כל בקבוק נקבע בנפרד, לפי שוויו בשוק הפתוח של בריטניה. לאחר מכן ההערכה הועברה לגינס, שאישרו את השיא החודש. 

"הופתעתי ממש בהתחלה", מספר טואן. "אני ממש שמח ומעריך את הכבוד שניתן לי בהכרה משיאי גינס העולמיים בתור מחזיק אוסף הוויסקי הנדיר והיקר ביותר בעולם, זה מרגיש שמכירים ומעריכים את כל העבודה הקשה שלי וההתמדה ב-20 שנה האחרונות".

אם מסתכלים על הבקבוקים עצמם, יש סוג אחד של וויסקי שמושך את העין יותר מכולם- מקלאן 1926, טואן מחזיק לא פחות מ-3 בקבוקים מסוג זה. מדובר ב-3 מתוך 40 בקבוקים שיצאו בסך הכל בשנת 1926 במהדורה.

"מר ויאט, לפי מה שאנחנו מאמינים, הוא אחד מ-3 האנשים היחידים בעולם שמחזיק את 3 סוגי הבקבוקים מהמהדורה הנדירה של מקלאן 1926 (הבקבוקים עם העיצובים של פיטר בלייק, וואלריו אדמי ו-Fine & Rare)", סיפר אנדי סימפסון אחד ממייסדי Rare Whisky 101. "ואחרי שאמרנו את זה, זה לא מופרך שהוא גם האספן היחיד שמחזיק בשלושתם". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Le Bon 禮邦國際洋酒 (@lebon.winestore) on

ויאט גם מחזיק את אחד מ-12 הבקבוקים הישנים ביותר של מזקקת Bowmore, ששווה 300 אלף ליש"ט (1.3 מיליון שקל). אם במקרה אתם מכירים אנשים שיכולים לעמוד בסכומים הללו, תשכחו מזה כי ויאט כבר הצהיר: "אין לי שום כוונה למכור אף בקבוק". אנחנו לא מופתעים.