מקומות הבילוי רחוקים מלחזור ואנחנו נשארים רק עם הגעגוע. אז בשביל שכשתחזרו לשבת על הבר, תאבדו מעט מפוביות הקוקטיילים שלכם, החלטנו לגלות לכם את מקורות השם של חלק מהקוקטיילים המפורסמים בעולם. חלקם הגיוניים, חלקם משעשעים וחלקם לא ממש ברורים אפילו בימינו אבל לכולם מכנה משותף: כל אחד מהם יכול להפוך למשקה הקיץ הרשמי שלכם. 

מוחיטו

View this post on Instagram

A post shared by Marvin Cafè Montella (@marvincafe_) on

למרות שיש ויכוח לא קטן לגבי מקור השם של קוקטייל הרום הקלאסי, רבים נוטים להתייחס להגדרתו במילון אוקספורד בתור זו שקובעת - היא גם הגיונית בסך הכל. על פי מחברי המילון, משמעות השם היא "מוחו קטן" והיא כנראה קשורה לרוטב המוחו הקובני שמבוסס על פירות הדר. אגב, למקרה שלא ידעתם, הקוקטייל מכיל מיץ ליים מה שמרמז על כך שהטענה הזו די מבוססת.

דאקירי

View this post on Instagram

A post shared by Sam Millidge (@millidge92) on

אם כבר דיברנו על קובה בסעיף הקודם, אז אנחנו מוכרחים לדבר על קוקטייל הדאקירי - גם הוא מבוסס על רום. למעשה, יש המון קווי דימיון בין המוחיטו והדאקירי, למעט אולי עלי המנטה. על פי הפולקלור המקומי, הקוקטייל קרוי על שמו של הכפר דאקירי, אשר ממוקם בצדו הדרום מזרחי של האי ושם ככל הנראה הגו אותו לראשונה. המיתוס מאחורי הקוקטייל הוא שמהנדס אמריקאי המציא אותו בתקופת מלחמת ארה"ב-ספרד בסוף המאה ה-19 - הסיבה? נגמר להם הג'ין, אז היו צריכים לערבב משקאות עם הרום של המקומיים.

מרגריטה

View this post on Instagram

A post shared by Waller Creek Pub House (@wallercreekpubhouse) on

לא ברור כל כך מתי המציאו את המרגריטה, אבל היסטוריונים רבים סבורים כי הקוקטייל המבוסס על טקילה הפך לפופולרי בתקופת היובש (אז אמריקאים נהגו לחצות את הגבול בשביל שתייה חריפה) ובסביבות שנות ה-30 של המאה הקודמת. על פי אחד המיתוסים הפופולריים ביותר, המרגריטה הומצאה על ידי ברמן ממדינת באחה קליפורניה שהתבקש להכין קוקטייל לרקדנית שסבלה מרגישות לכל הספיריטים – למעט טקילה.

מנהטן

View this post on Instagram

A post shared by Vanessa Morales (@mango_my_mango) on

קוקטייל נוסף שמקורו לא ידוע באופן ודאי הוא המנהטן, אשר מבוסס על וורמוט' ובורבון. למרות זאת, אחד המיתוסים הפופולריים לגבי המשקה גורס כי הוא הומצא לצורך מסיבת קוקטיילים של הליידי רנדולף (אמו של וינסטון) צ'רצ'יל. המסיבה נערכה, על פי הסיפור, בזמן שהיא הייתה בהיריון עם ראש ממשלת אנגליה האגדי בשלהי המאה ה-19 - למה דווקא השם "מנהטן"? כי המסיבה נערכה במועדון המנהטן בניו יורק, כמובן.

אולד פאשן

View this post on Instagram

A post shared by sippyr co (@sippyrco) on

קוקטייל האולד פאשן פרץ בסצינת הברים של ארה"ב בסוף המאה ה-19. ישנן כמה תיאוריות שמסבירות את שמו של הקוקטייל. סברה אחת גורסת כי הוא היה בין המשקאות הראשונים ששילבו וויסקי שיפון ובורבון עם ביטרים שונים ועל כן, הוא קוקטייל "אולד פאשן" (כלומר, לא מייצרים כאלו יותר). הסברה השנייה גורסת כי הברמן שהגה את המשקה לראשונה התכוון להכין משקה שלעולם לא יהיה מיושן - שגם היא הגיונית, כי הוא לא איבד מן הפופולריות שלו אפילו בימינו.

ג'ון/טום קולינס

View this post on Instagram

A post shared by Copper And Kings (@copperandkings) on

אם מעולם לא שמעתם על הקוקטייל הזה, אז מדובר במשקה על בסיס ג'ין מסוג "אולד טום" או וויסקי אשר משלב לימון, סוכר וסודה עם הספיריט הבריטי. הפולקלור הבריטי סביב המשקה גורס שהוא הומצא לראשונה אי שם במאה ה-19, על ידי רב המלצרים האגדי של מלון הלימר'ס בלונדון - וכפי שאתם בטח מתארים לעצמכם, השם שלו הוא טום קולינס. בהתחלה המשקה היה רק בגרסת הג'ין (ובעל השם טום), אך לאחר הצלחתו גם המלצר זכה לגרסה עם וויסקי על שמו, ג'ון.

מאי תאי

View this post on Instagram

A post shared by Best Bars In (@bestbarsin) on

חוזרים באלגנטיות למשקאות על בסיס רום: המאי תאי הוא קוקטייל קיצי ופופולרי שמשלב את הספיריט הלטיני עם ליקר קורוסאו, מי סוכר, רוזטה, ליים ורום כהה. המשקה נרקח לראשונה באמצע שנות ה-40, על ידי בעל מסעדה באוקלנד (קליפורניה) ששמו טריידר ויק. מקור השם הוא בשפת המקומיים של טאהיטי ומשמעותו המילולית הוא "טוב" או "נחמד".

פינה קולדה

View this post on Instagram

A post shared by Nini Winn (@foodwithnini) on

פינה קולדה (או פִּינִיָה קולָדָה כפי שאמורים לבטא את זה) הוא קוקטייל נוסף שמבוסס על רום ומכיל בין היתר גם חלב קוקוס ומיץ אננס. מדובר אולי באחד המשקאות הקלאסיים והוותיקים ביותר בארסנל הברמן ועל כן, לא ממש ברור מי המציא אותו (אם כי ישנה סברה שזה היה פיראט ששמו רוברטו קופרסי שהגה את הקוקטייל בשביל להרים את מורל הצוות שלו בימים קשים). למרות זאת, רבים גורסים כי משמעות השם נובעת מן השיטה הקלאסית להכין את המשקה, לפיה מיץ האננס עשוי מחליטה. אגב, זוהי המשמעות המילולית של השם: "חליטת אננס".

מימוסה

View this post on Instagram

A post shared by Amy Elizabeth LivingFit (@amyfitchick76) on

אם אי פעם מצאתם את עצמכם במסיבת רווקות של אנינות טעם או בראנץ' בשבת בצהריים אז ודאי נתקלתם בקוקטייל הקיצי הזה. מבוסס על שמפנייה ומיץ תפוזים, השם שלו לקוח מן הפרחים של צמחים ממשפחת המימוסות (ספציפית האקסיה דילבטה) - שהם צהובים. אגב קוקטיילים עם מיץ תפוזים…

סקרודרייבר

View this post on Instagram

A post shared by Supitchaya Silapasamai (@jibnaka43) on

אולי הקוקטייל הכי פשוט שניתן לבקש מהברמן שלכם, הסקרודרייבר משלב פשוט וודקה עם מיץ תפוזים. אולי תופתעו לגלות, אבל הקוקטייל הומצא לראשונה בטורקיה של שנות ה-40, אחרי שחבורת מהנדסים אמריקאים נהגו לערבב את הספיריט הרוסי במיץ התפוזים שלהם - למה דווקא השם סקרודרייבר? כי הם היו מערבבים את המשקה עם המברגים שלהם.

ג'ין וטוניק

View this post on Instagram

A post shared by 香港酒評人協會 (@hkwswa) on

תופתעו אולי לגלות (או שלא), אבל הייעוד המקורי של הקוקטייל הזה היה רפואי. אי שם, בימי המנדט הבריטי בהודו, מלחים נהגו להתמודד עם מגוון מחלות איומות ובייחוד עם מלריה. באותה תקופה, אחת השיטות להפחית את תופעות הלוואי של המחלה הייתה עם מי טוניק - אבל הטעם של זה היה מזעזע. אז מה הם עשו? ערבבו את זה עם ג'ין.

סקס און דה ביץ'

View this post on Instagram

A post shared by Drinks Gourmet (@drinksgourmet) on

מוכר בתור אחד הקוקטיילים המפורסמים בעולם, הסקס און דה ביץ' הומצא לראשונה בשנת 1987 אחרי שמפיץ של שנאפס אפרסק מפלורידה הבטיח לברמנים מקומיים פרס כספי של 1,000 דולר למי שימכור הכי הרבה מהמוצר שלו. הברמן הזוכה היה זה שהגה את המשקה הנ"ל והחליט לקרוא לו סקס און דה ביץ' - בהשראה לכל הסקס שנעשה על חופי פלורידה באותה חופשת קיץ.