רובנו מכורות למרככי שיער. הם מותירים את השיער נעים ומבריק יותר ומקלים על הטיפול בו. אין ספק שהמרכך הפך לחלק בלתי נפרד משגרת הטיפוח, ומאוד קשה לדמיין את החיים שלנו בלעדיו. עם זאת, אנו שומעות שוב ושוב על כמה שהתכשירים הללו לא מיטיבים עם השיער ואפילו מחלישים אותו, ויש גל שלם של צרכניות שמתנערות ממנו לחלוטין.

באירופה הקרה, למשל, בה נשים רבות הן בעלות שיער דק ועדין, הנטייה להמנע משימוש במרכך גדולה במיוחד. בסקרים אחרונים נמצא כי נשים אירופאיות אינן מעניקות לשערן את הלחות הדרושה לו משום שהן משתמשות במעט מדי מרכך או, כמו במקרה של 50 אחוז מהנשים באירופה, מוותרות לחלוטין על השימוש בו. אז מהי האמת על המרכך? האם הוא נורא ואיום או ממש חלום? יצאנו לבדוק כמה מיתוסים הקשורים בו, וחזרנו עם מסקנות - ובעיקר הפרכות.

A post shared by Pantene Pro-V (@pantene) on


1. לא צריך מרכך כדי להזין את השיער בלחות - מספיק להרטיב אותו במים

לא נכון. המים אולי מרטיבים את השיער אבל למעשה הם מייבשים אותה. כדי שהלחות תכנס לתוך השיערה ותינעל בתוכה יש צורך בחומרים אקטיביים, אותם ניתן למצוא, בין היתר, במרככים משובחים.

2. כמה שיותר לחות - יותר טוב

לא נכון. לחות יתר עלולה להעמיס על השיער, להפוך אותו לנפוח ונוטה לקשרים, ואפילו לשבור את השיערה. שיערה שהועמסה עליה כמות מוגזמת של חומרי הזנה ולחות נוטה להינזק יותר בקלות.

A post shared by Valentina Ferragni (@valentinaferragni) on

3. מרכך הופך את השיער לשומני

לא נכון. מה שהופך את השיער שלנו לשומני נמצא בתוכו - השמנים הטבעיים שבשיערה. אמנם מרככים שאינם מתאימים לסוג השיער, כמו למשל מרכך שאינו עדין על שיער דק, יכולים להעמיס ולהפוך אותו לשומני, אבל אם מתאימים לשיערה את סוג המרכך הנכון, לא יהיה שום שומן עודף. כך לדוגמא, מרכך הקצף Pantene Pro-V Air-Light Foam מזין את השיער מבלי להכביד עליו. בכל מקרה, כדי להמנע משומניות מיותרת כדאי לשים את המרכך תחילה על הקצוות התחתונים, ולעלות עם האצבעות מעלה מעלה עם השיערה, לכיוון הקרקפת.

4. שיער יבש זה גנטי ואין מה לעשות

לא נכון. אדם בריא שחי בסביבה נורמלית אמור להיות בעל שיער במצב אופטימלי עם לחות מאוזנת. יש המון משתנים שפוגעים באיזון העדין הזה, בין אם הם פנימיים - מצב נפשי, תזונה, בריאות ועוד, או חיצוניים וקשורים למזג האוויר או לסביבת הבית והעבודה. ישנם מרככים ייעודיים למצבים כאלה שיהפכו את השיער שלכם לרך ונעים.

A post shared by Pantene Türkiye (@panteneturkiye) on

5. מרכך גורם לנשירה

לא נכון. בכל יום אנחנו מאבדים בממוצע כמאה שיערות. מרכך איכותי יכול לעזור לנו לא לאבד יותר מזה, בעיקר במקרים של שיער יבש או צבוע - הוא מחזק את השיערה ומגמיש אותה. דברים שכן גורמים לנשירה הם הברשת יתר, פן, טיפולי שיער אינטנסיביים ותסרוקות רבות, שלא לדבר על תזונה לקוייה, אי שתייה מספקת ומתח נפשי.

6. צריך להשתמש במרכך רק בקצוות השיער

לא נכון. בנסיון להלחם בקצוות המפוצלים אבל להמנע מקשקשים ומשיער כבד, נשים רבות מאמינות שכדאי להימנע ממריחת המרכך בחלק העליון של הראש. אלא שעל מנת לשמור על השיערה לכל אורכה ולנעול בתוכה את הלחות, יש צורך לעטוף את כולה במרכך. השמש קופחת רוב הזמן דווקא על הקרקפת, וכשמסרקים את השיער, כל השערה נמשכת - לא רק הקצה. לכן חשוב שגם השורש יקבל הזנה.

A post shared by Silvia Postolatiev (@postolatieva) on

מותג טיפוח השיער פנטן מציג חדשנות עולמית והפעם, בתחום המרככים: מרכך- קצףAir-Light Foam, המיועד במיוחד לנשים בעלות שיער דק ועדין, ולאלו שנמנעות משימוש במרככי שיער כי הן מרגישות שמרכך שיער מכביד על שערן. מרכך הקצף של פנטן מעניק לשיער את ההזנה הדרושה לו מבלי להכביד עליו ומבלי להותירו במראה שמנוני. ניתן להשיג רק בשופרסל.