עור יבש הוא אחד המטרדים הגדולים ביותר, מצב שרבים מחפשים לו פתרונות. מפתיע לגלות שהעניין מתחלק לשתי קבוצות שונות מאוד אחת מהשניה, וכדאי להכיר את הטרמינולוגיה ולפצח את האבחנה על מנת לטפל בבעיה האמיתית. יובש של העור יכול להגיע ממחסור בלחות וגם ממחסור ב-H2O, ובגדול ניתן למקם את שני המצבים השונים תחת שתי קטגוריות שונות - יובש והתייבשות.

רנה רולו, גורו טיפוח ובעלת ליין ביוטי משגשג, החליטה לפזר את הערפל לטובת העור של כולנו, בייחוד בחודשים החמים. ״ההגנה הכי טובה נגד עור קשה, מתקלף ומגורה, היא לדעת אם הוא יבש או מיובש״, היא קובעת. ״אז תוכלי למצוא את המוצרים הנכונים על מנת שיהיה מוזן היטב בהתאם לצרכיך. רולו יצרה מדריך איבחון של ממש, להנאת כולנו.

A post shared by Sisley Paris (@sisleyparisofficial) on


אז מהו עור יבש?

״עור יבש לא מייצר מספיק שומן בעצמו״, מסבירה רולו. ״העור מסתמך על השומן שיאחוז בלחות וישמור אותה בתוכו, ובלעדיה הוא נראה יבש וקשה. גם הקמטים יותר מובחנים במצב כזה. עור יבש יכול להוביל לנטייה לדלקות וגירויים וליצור כדור שלג שמוביל למחסור בקולגן. כדי להלחם בתופעה צריך להשתמש בקרם לחות עשיר בצמח האמוליינט, שמגן על העור מאובדן הלחות. גם מוצרים המכילים חמאת שיאה, שמן חוחובה ושמן זרעי חמניות מומלצים לטיפול במצב".

רולו לא זונחת אותנו גם בשלב הטכני: ״הדרך הטובה ביותר לטפל היא לנקות את העור בעזרת תחליב עדין, לא להשתמש בחומרים חזקים מדי ובטח שלא בסבון רגיל. כדאי לעשות פילינג עדין שיסיר את העור המתקלף שעל פני השטח ויעודד חידוש של התאים. אני ממליצה גם להשתמש במפזר אדים חמים בחורף, כך שהאוויר תמיד יהיה לח. חייבים לזכור לשים את קרם הלחות העשיר מיד לאחר הרחצה, לפני שהמים שבעור יתאדו״.

A post shared by 스킨푸드 SKINFOOD (@skinfood_official) on

ומהו עור מיובש?

״מדובר במצב שבו אין בעור די אחוזי נוזלים, אך הוא עדיין מייצר שומן״, רולו מבהירה. ״זה יכול להיות מצב גנטי או סביבתי, אבל עור מיובש הוא מתקלף ומגורה, קשה ומתוח יותר, ונוטה להתקמט. עור מיובש נראה לעין כמו עור רגיל תחת זכוכית מגדלת. אפשר לראות בו קוים ונקודות והוא גם נוטה לאקנה, ומופיע פעמים רבות אצל מי שהשתמשו בתרופות נוגדות אקנה חזקות. עור מיובש הוא כמו ספת עור - צריך לפעמים להזין אותו בחומרים מיוחדים, כדי למנוע קרעים והתייבשות".

אז איך עושים את זה? ״אם תנסו לשים מים על כיסא הוא רק יתייבש עוד יותר״, מסבירה רולו. ״בשורה התחתונה, עור מיובש מייצר שומן, אבל יש בו תחושה קשה, ובעור יבש אין שומן. שתיית מים היא מצויינת לבריאות, אבל בניגוד לדעה הרווחת, אין כמות מים שתרווה עור מיובש. צריך לבחור את קרם הלחות בזהירות. העור צריך קרם המכיל גליצרין או חומצה היאלורונית, חומרים הנוטים לספוח לחות מהסביבה לתוך העור ומלחלחים אותו. כדאי להזהר מפילינג, שעשוי לגרום לפריחות ודלקות בעור. כדי לנקות את העור אני ממליצה על שימוש בג׳ל נטול סולפטים, שמונע ייבוש מיותר״.

A post shared by Kiehl's Since 1851 (@kiehls) on

A post shared by The Best Natural Korean Beauty (@glowrecipe) on

A post shared by L'Oréal Paris Skincare (@lorealskin) on