שחר פאר ב-us open (צילום: Matthew Stockman, GettyImages IL)
דווקא היא מנצחת בקלות. שחר פאר | צילום: Matthew Stockman, GettyImages IL

טורניר הגראנד סלאם האחרון לשנת 2009 , לא בישר טובות לדודי סלע. חוסר היציבות שלו אחרי הניצחון האדיר בגביע דייויס בארץ נגד הרוסים, נמשך גם בניו יורק, וסלע לא הצליח לעבור את הסיבוב הראשון של הטורניר החשוב האחרון של השנה.

שחר פאר לעומת סלע, הדהימה בניצחון קל מהצפוי בסיבוב הראשון של הטורניר על אגנס זוואי מהונגריה ויודעי דבר אומרים שהיא נראתה מצוין על המגרש, כמעט כמו בימים הטובים ההם מלפני שנתיים.

אם יש מקום טוב להחזיר את הביטחון העצמי, הרי שטורניר גראנד סלאם הוא אחד מהם. בשבוע אחד, יכולה פאר להחזיר לעצמה לא רק את הביטחון האבוד אלא גם שלל של נקודות דירוג שבשלב הזה יכול רק לקדם אותה כלפי מעלה בדירוג העולמי.

פאר סבלה השנה לא רק מכושר משחק ירוד וחוסר ביטחון, אלא לראשונה בקריירה גם מפציעות חוזרות מהן הצליחה להתחמק במשך כמה שנים טובות. אם פאר בריאה לחלוטין, הרי שהיא זכתה בטורניר הזה להגרלה יחסית טובה בסיבובים הראשונים, ויש לקוות שתצליח לנצל אותה. אם תעפיל פאר לסיבוב השלישי, היא תתמודד שם ככל הנראה נגד המדורגת שישית בטורניר, הרוסייה סבטלנה קוזניצובה, ונגדה, תוכל פאר לבדוק את כושרה מול שחקניות איתן התמודדה כמעט כשווה בשיא שלה לפני כשנתיים.

ההפסד של סלע בסיבוב הראשון בניו יורק, כואב ובלתי מחויב המציאות ככל שיהיה, לא ממש מרמז על דבר על מה שמעסיק אותנו אוהדי הטניס והנבחרת כאן היום – המפגש הקרוב מול ספרד בחצי גמר גביע דייויס בערב ראש השנה הקרב ובא.

כבר נאמר על המפגש הזה, שעם נדאל או בלי נדאל, לספרדים יש יתרון עצום על הנבחרת שלנו מבחינת עומק השחקנים, המשטח והביתיות, ונראה שגם סלע בשיא כושרו לא יצליח להכריע את המפגש הזה לטובתנו.

דודי סלע (צילום: עמית סלונים)
מה יהיה מול נדאל? דודי סלע | צילום: עמית סלונים

זאת ועוד. הראל לוי נמצא בכושר לא רע אבל על החמר הוא לא מסוכן מספיק ויוני ארליך שוב פצוע
כך שגם מה שנחשבה עד כה לנקודה בטוחה בזוגות במפגש הזה, כבר לא מונחת בכיס.

אבל דווקא מכיוון שהסיכויים מול ספרד לא גדולים עד אפסיים, נראה שלסלע יש "צרות" גדולת יותר על הראש מהמפגש מול ספרד.

חוסר היציבות המאפיינת את הקריירה שלו בוודאי מטרידה אותו מאוד, בעיקר כשיצטרך בחודשיים שלושה האחרונים שנותרו לעונה הנוכחית, להגן על מספר רב יחסית שלנקודות דירוג בהן זכה בתקופה זו לפני שנה.

אחת מהאניגמות הגדולות של הקריירה של סלע בשלב הנוכחי היא העובדה שהוא לא עושה איזשהו צעד משמעותי לצאת מחוסר היציבות. למה הכוונה?

יואב שב, חברו – מאמנו של סלע, ללא ספק תרם רבות למקום אליו הגיע סלע כיום. אבל בשלב הזה הוא כבר לא מספיק. בעוד פאר הפכה קצת לבדיחה אחרי שהחליפה מאמנים כמו תחתונים בכל פעם שמשהו לא עבד, הרי שסלע מתעקש לעשות את ההיפך – להישאר באותו מקום ועם אותו מאמן במקום לשדרג את עצמו בעזרת דמות מקצועית אחרת , רצוי מאמן זר ומוכר, שיקפיץ אותו למדרגה הבאה וילמד אותו כיצד להישאר שם לאורך זמן. יואב שב ביציע ושלמה צורף במיילים או בטלפון כבר לא עושים את העבודה.

אולי לקראת שנה הבאה אלינו לטובה, ישכיל ויעיז סלע לעשות את שינוי – שיביא את השנוי. לצאת מהגישה הפרובינציאלית לעולם הגדול, וכן – גם להשקיע כסף גדול שיביא את הכסף הגדול.