גלעדי. השנה הקרובה עדיין אופציה (Getty)
גלעדי. השנה הקרובה עדיין אופציה (Getty) | צילום: ספורט 5

הוועד האולימפי הבינלאומי הודה אתמול (ראשון) לראשונה באפשרות שמשחקי טוקיו 2020 יידחו, והכריז שההחלטה תתקבל בארבעת השבועות הקרובים. סגן יו"ר ועדת התיאום של האולימפיאדה, אלכס גלעדי, התראיין לערוץ הספורט מבירת יפן, והתייחס לתמונת המצב של אירוע הספורט הגדול בתבל.

גלעדי אמר על הסוגייה: "ההתפשטות הרחבה של הנגיף באפריקה, שהיא יבשת שונה מכל היבשות עד עכשיו. בכל יבשת אחרת ידוע שיש ממשל שמסוגל להתמודד ובכלל לא בטוח שזה יכול לקרות באפריקה. יחד עם המצב באירופה שמחמיר, כל אלו גרמו חכך שהיה צריך להסתכל על הנושא מחדש".

"אני לא יודע אם זה ייקח ארבעה שבועות", הבהיר גלעדי. "שמעתי הבוקר בטוקיו את ראש ממשלת יפן, שהודיע לפרלמנט שיכול מאוד להיות שיצטרכו לדחות את המשחקים. במסיבת העיתונאים אחרי הצהריים, יו"ר הוועדה המארגנת, יושירו מורי, אמר שבעיני הוועד המארגנת 2020 היא עדייו אופציה, הוא רק לא אמר מתי".

ומה לגבי הצעד הבא? "עכשיו צריך לקחת את כל חלקי הפסיפס הזה מחדש ולראות מתי אפשר ומתאים להתאחדויות העולמיות, לוועדים האולימפיים, לעיריית טוקיו, לוועדה המארגנת , לממשל טוקיו, לממשלת יפן. זה לא משחק כדורגל שדוחים, זה הפרויקט הגדול ביותר בעולם ולא רק בספורט, לכן הוא מצריך זמן וחשיבה. יביאו לטוקיו שניים או שלושה רעיונות, ויתחילו להתדיין איתם מה מתאים לו ומה לא".

לגבי קנדה ואוסטרליה, שהודיעו שלא ישתתפו בטוקיו 2020, אמר גלעדי: "בקנדה, הוועד האולימפי מנוהל ע"י מיליטנטים שגם לא היו במוסקבה 1980. באוסטרליה יש בעיה אחרת, הממשל שם הצהיר על עוצר גם בתוך המדינה והם בכלל עצורים ונאמר שישה חודשים. אז האוסטרלים אומרים אנחנו לא נוכל להגיע ביולי, אז מדובר בשני דברים נפרדים. נמיביה למשל, הודיעה היום שהיא תומכת בוועד האולימפי הבינלאומי".

 "המין האנושי עומד עכשיו לאחד המבחנים הגדולים שלו", סיכם גלעדי. "והמין האנושי ינצח. אם המשחקים האולימפיים לא יכולים להתקיים בשמחה ובאושר בקיץ הזה, אז או שהם יתקיימו בסתיו או שהם יתקיימו בשנה הבאה. אבל הם יתקיימו".