סביר להניח שעד לפני 24 שעות השם גיא לובלצ'יק לא אמר כלום לרוב צופי הטלוויזיה, ואפילו לא לחובבי הספורט. אלא שאתמול גיא נכנס לבית האח הגדול, בעונה החדשה של האח הגדול VIP, ופרץ בן רגע לתודעתם של המוני בית ישראל. לובלצ'יק הגיע לבית על תקן דוגמן, אבל גם על תקן "הספורטאי" של הבית. הוא אמנם לא ספורטאי בקליבר של ברקוביץ' או קטש, אך הספיק להעביר לא מעט שנים מחייו ככדורסלן וכאתלט. אז ניסינו לבדוק מה הוא יותר.

גיא לובלצ'יק נולד בדרום אפריקה ועלה לארץ בגיל צעיר. הבחור בן ה-19 מתל-אביב למד במגמת ספורט בעירוני ד', וחבריו מספרים שבתוך תוכו זורם דם צהוב-כחול - ליבו שייך למכבי ת"א.

על-פי דיווחים שונים, כדורסלן גדול הוא לא היה ולא יהיה. בגיל נוער הוא שיחק דווקא במדי מכבי רעננה, אך לא בלט יותר מדי. רק בשנה שעברה החל לובלצ'יק להקדיש יותר זמן לאתלטיקה, במיוחד לקפיצה המשולשת. הצלחתו בתחום הייתה מיידית: בשנה שעברה זכה באליפות ישראל לנוער בקפיצה המשולשת, ולפני כחודשיים יצא עם קבוצת האתלטיקה שלו, מכבי ת"א, לאליפות אירופה בבלגיה.

מאמנו של האתלט הצעיר הוא דודי קושניר, מבכיר מאמני האתלטיקה בארץ ואלוף ישראל לשעבר כמעט בכל תחומי האתלטיקה הקלה. קושניר היה בעבר גם מאמנו של שיאן ישראל בקפיצה משולשת, רוגל נחום, והוא מפרגן ללובלצ'יק. "גיא נער מוכשר, נחמד", סיפר קושניר ל-mako ספורט, "יש לי רק דברים טובים יש להגיד עליו".

שיאו הרשמי של לובלצ'יק בקפיצה משולשת עומד על 13.77 מ'. אלא שעל-פי קושניר, לובלצ'יק כבר קפץ ל-14.34 מ'. כך או כך, דומה שהנער רחוק מאוד עדיין מהטופ: שיא ישראל לנוער הוא מעל 15 מ', שלא לדבר על שיא ישראל לבוגרים - 17.20 מ' של אותו רוגל נחום. אגב, גדול הקופצים בכל הזמנים, ג'ונתן אדוארדס הבריטי, קפץ למרחק של 18.29 מ'. את השיא של לובלצ'יק הוא עובר כבר בניתור השני. לפחות את שיא הנשים (13.08 מ' של ניבה זיו) לובלצ'יק כבר הצליח לעבור.

ילד כיפי - ולוחם

מיד לאחר שתסתיים ההרפתקה התקשורתית, לובלצ'יק יארוז את הקיטבג ויתגייס לצה"ל. לאחרונה התבשר כי הוא מוכר כספורטאי מצטיין, דבר שללא ספק יקל עליו את החיים הצבאיים וייתן לו זמן רב יותר להתרכז באימונים. אחרי שפינה את הצבא מהדרך, גיא יצטרך לבחור – האם לקפוץ במסלול האתלטיקה, או לצעוד במסלול האופנה. דילמה? לא אם שואלים את מאמניו.

"הילד הוא כישרון של ממש. יש לו עתיד", מספר מנהל מחלקת האתלטיקה של מכבי ת"א, לוי פבסקין, שמכיר מקרוב. "הוא מתמיד ומשקיע ויש לו אופי של לוחם, אבל הכי חשוב – הוא ילד כיפי". 

המאמן קושניר מרעיף מחמאות רבות על תלמידו, אך רק בנושא אחד יש לו ביקורת – הדוגמנות כמובן. לקושניר אין ספק: "הדוגמנות בהחלט מפריעה לספורט. אם יהיה לו יותר זמן לאתלטיקה, אין ספק שהפוטנציאל שלו יכול להביא אותו רחוק מאוד". רק כדי להבין כמה תובעני הענף, ניתן להסתכל בכמות האימונים שעובר הצעיר - 6 אימונים אינטנסיביים מאוד בכל שבוע.

לובלצ'יק אמנם רק בן 19, אך עבר לתחום האתלטיקה בגיל מאוחר יחסית, מה שאולי עלול להיות בעוכרו. "הוא זמן קצר מדי בענף, כך שקשה לדעת לאיזו רמה יגיע", מוסיף קושניר. "הבסיס והכישרון בהחלט ישנם. אם יתמיד באתלטיקה, השמיים הם הגבול".

איך תשפיע השהות בבית האח הגדול על היכולת שלו? נותר רק לחכות ולראות. מי יודע, אולי במקום בגמר הקפיצה המשולשת, הווינר הצעיר מעירוני ד' ימצא את עצמו בסופו של יום בגמר של האח הגדול.