תודה אמא | כתבות

כתבות

תודה אמא

אולימפיאדת לונדון 2012

ספורט
ספורט

כיצד לתמוך מבלי להיות הורים שתלטנים

"זה לא הניצחון, זאת ההשתתפות" קל יותר לומר מאשר לעשות, ולפעמים, זה נכון לגבי ההורים לא פחות מאשר לגבי הילדים. מטבע הדברים, רוב ההורים רוצים שהילד שלהם יצליח, וזה טבעי שתעשו כל שביכולתכם בכדי לעזור להם בכך. אבל גבול דק מפריד בין עידוד להתערבות: מתי העידוד שלכם הופך אתכם להורים שתלטנים?

תוכן שיווקי | פורסם 05/01/12 13:21

אל תיסחפו
אן, מורה למחול ואם לשחיין תחרותי, כבר פגשה הרבה הורים המותחים את גבולות העידוד הבריא. "הדברים שהם צועקים פשוט מביכים – אני מתכווצת במקום הילדים שלהם, שמרגישים שכל מאמציהם לא מספיק טובים." חלק מהילדים לא מסוגלים לסבול את תמיכת ההורים בתחרויות ספורט, אחדים אפילו שומרים על האירוע בסוד עד אחרי התחרות כדי שהוריהם לא יבואו.

במקרה כזה אי אפשר למתוח ביקורת על ההחלטה של הילד או לפעול מאחורי גבו. אן ממשיכה: "בפעם היחידה שעשיתי זאת הבן שלי לא נתן לי לצפות בהופעות שלו במשך חודשים." תלמדו את הלקח!

אל תתחרו בהורים אחרים
סימן מובהק להורות שתלטנית הוא כאשר צרכי הילד באים אחרי צורכי ההורים.  קחו למשל את דינה, בת 48 ואמה של יעל בת ה-16. כאשר התוצאות, (המצוינות, יש לומר), של בתה היו נמוכות מאלו של חברתה הטובה, היא הביכה את שתיהן כשהשוותה ביניהן, ונתנה לבתה להרגיש נחותה. זה בדיוק סוג ההתנהגות המבדיל בין ההורים שתלטנים להורים מעודדים. הלקח כאן הוא שצריך להראות לילדים שאתם גאים בהם בכל מקרה.

אם אתם חוששים שההישגים של ילדכם עלולים לפגוע במוניטין שלכם או להציג אתכם באור לא מחמיא, כנראה שסדר העדיפויות שלכם מוטעה.

אל תנסו לשחד אותם
לא נדיר לראות הורים המציעים פרסים לילדיהם בעבור השגת מטרות מסוימות. יש אמהות שמוכנות אפילו לתת לילדיהם תמריצים כספיים בכדי שישיגו ציונים מעולים בתיכון. יש מי שיראה בכך עידוד בריא, אחרים רואים בכך שוחד לכל דבר.

תנו להם להגדיר את המטרות שלהם
לתת לילדים לקבוע בעצמם את המטרות, את לוחות הזמנים ואת התגמול, היא כנראה הדרך להימנע מתסמונת ההורה השתלטן. במקום להכתיב להם, אפשר ללכת לקראתם ולראות מה הצרכים שלהם. כל אחד לומד באופן שונה ומונע על ידי דברים שונים, מצאו את הדברים שעוזרים לילדיכם להגביר מוטיבציה מבלי להלחיץ.

במקום למתוח ביקורת, תנו להם להבין את הטעויות שלהם בעצמם. לדוגמה, אם יש להם בעיה בניהול זמן הם צריכים לשאת בתוצאות וללמוד לבד, גם אם זה אומר ציונים גרועים.
לבסוף, הימנעו מלרחרח מסביב בזמן שהם לומדים או מתאמנים ותנו להם הזדמנות להתלבט ולחשוב; תנו להם במקום זה את העצמאות לבוא אליכם מרצונם.

אל תדחפו אותם למרכז הבמה
אם ילדכם מגלה כישרון מבטיח בשירה וריקוד, חשוב להכיר בכישוריו, אך מבלי לדחוף אותו לאור הזרקורים. כישרון שהבשיל עשוי להיות שווה זהב מבחינת הביטחון העצמי של הילד, ואולי גם כלכלית.  אבל לעתים קרובות ככל שדוחפים יותר את הכישרון, דוחקים אותו לפינה.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן