המשלחת הישראלית - אולימפיאדת לונדון 2012 | mako ספורט

ספורט
המשלחת הישראלית

אולימפיאדת לונדון 2012

ספורט
ספורט

אריק זאבי: "אם יהיה לי חשש, אשאיר את המשפחה בארץ"

בצל הפיגוע בבורגס והפרסום על שליחי מוסד בדרך ללונדון, מתכנסת המשלחת הישראלית בכפר האולימפי. זאבי: "הייתי בשלוש אולימפיאדות, אני מרגיש בטוח", יוני ארליך: "למה צריך לשלוח סוכני מוסד אם הוציאו 4 מיליארד דולר על אבטחה?" מאמן השיט: "המאבטח הישראלי דיבר איתנו, אמר שיש עליית מדרגה". ראש המשלחת: "אין שינוי בתכניות. הכפר האולימפי אמור להיות סטרילי"

לירן מוסלי | mako | פורסם 22/07/12 13:16:19

יוני ארליך ארליך: "זאת המציאות שלנו כישראלים" | צילום: עודד קרני הדי הפיגוע בבורגס והכותרות שהתלוו אליו על הגברה האבטחה סביב האולימפיאדה הגיעו גם לכפר האולימפי בלונדון שם הולכת ומתקבצת המשלחת הישראלית לאולימפיאדה. ה"סאנדיי טיימס" פירסם שישראל שלחה סוכני מוסד ללונדון כדי לסייע לבריטים למנוע פיגוע אנטי ישראלי במהלך האולימפיאדה ושר הביטחון אמר הבוקר: "שירותי הביטחון הבריטיים טובים מאוד ופועלים בסיוע גורמי מודיעין מכל העולם כדי לצמצם את הסיכוי שיהיה אירוע באולימפיאדה". יוני ארליך, שייצג את ישראל בתחרות הזוגות בטניס יחד עם אנדי רם, לא מתרגש: "אני קורא ששולחים לכאן סוכני מוסד. אם כך, אני לא מבין על מה בזבזו 4 מיליארד דולר על אבטחה? ואם גם זה לא יעזור, אז מה עוד אפשר לעשות? זה המציאות שלנו כישראלים. יש לנו מדינה שדואגת לנו ושומרת עלינו".

"אני לא נוסע בכלל עם חשש", הוסיף ארליך, "הייתי במאות תחרויות בעולם והייתי גם באולימפיאדות בעבר ואני יודע איך עובדת האבטחה שם ועד כמה היא קפדנית ואני סומך עליה במאה אחוז. נכון שזה לא כמו עוד תחרות כי אנחנו עם חולצה של ישראל ושמים אותה בגאווה גדולה, אבל זה אירוע הספורט הכי גדול עם הפרופיל הכי גבוה ומאובטח בהתאם. אני בעד שישמרו עלינו ושלא נדע מזה. זה התפקיד שלהם, אנחנו באים לנצח על המגרש. חוץ מזה אנחנו ישראלים ולכן אגיד לסיום: לי זה לא יקרה".

מחכה כבר ללונדון. שחר צוברי (ניר בוקסנבאום) הגולשים והשייטים נמצאים בווימות', שלוש שעות מהכפר האולימפי. צוברי | צילום: ספורט 5 גור שטיינברג, מאמן ההכנות האולימפיות של נבחרת השיט הישראלית, נמצא בווימות' עם השייטים, אתר נפרד מהכפר האולימפי. מהחב'רה שלו, שחר צוברי ולי קורזיץ, יש ציפיה גבוהה למדליות ושטניינברג לא חושש מהשפעה זרה על היכולת הספורטיבית: "הקטע הבטחוני לא מטריד אותי, הרי גדלנו במזרח התיכון. ממש כרגע המאבטח עידכן אותנו, אמר שיש איזה עליית מדרגה, אבל אני מרגיש בטוח. יש פה שמירה הדוקה של שוטרים וסקוטלאנד יארד ומי לא, ובנוסף יש חבר'ה ישראלים ששומרים עלינו וצמודים אלינו ועליהם אנחנו סומכים הכי הרבה. אותי אישית יותר מטריד מזג האוויר, שיכול להשפיע על הסיכוי למדליה. על הספורטאים זה לא ישפיע, אין סיכוי. כל אחד עולה מרוכז לעשות את העבודה שלו ולהגיע למטרה. אם נצא מפה עם מדליה, אהיה מרוצה, אבל השאיפה שלי היא שתי מדליות מהענף. אפס מדליות זה כמובן כישלון".

שטיינברג והגולשים שלו נמצאים כאמור הנפרד משאר הספורטאים, בכפר אולימפי קטן שמרוחק שלוש שעות נסיעה מהכפר שבמזרח לונדון. "בנו לנו כפר נפרד וקטן עם דירות נחמדות, כשאחרי האולימפיאדה ייכנסו אליה דיירים. השכונה מאובטחת לגמרי, אבטחה ברמה של שדה תעופה, אי אפשר להכניס סיכה בלי שהמאבטחים יידעו".

זאבי: "בטוח שלא יילכו סתם על תחנות אוטובוס אלא יחפשו ישראלים"

שיפר את סיכוייו. אריק זאבי (gettyimages) זאבי: "אני יותר מוטרד מכך שהמשפחה והילדים אמורים להגיע" | צילום: ספורט 5 אריק זאבי עדיין בהכנות אחרונות בארץ. בשיחה עם mako הוא נשמע קצת מודאג: "אשתי התקשרה להגיד לי שיש בלגן סביב נושא האבטחה. האמת שאני יותר מוטרד מכך שכל המשפחה שלי אמורה להיות שם כולל הילדים. מבחינתי אני מרגיש בטוח, הייתי בשלוש אולימפיאדות ואני יודע איך זה הולך מבחינת אבטחה ואי אפשר להגיע לספורטאים, אז אני רגוע. אבל עם משפחה לא אקח סיכון, אם יהיה לי חשש קל שבקלים, אשאיר אותם בבית. אני מבין שאם ינסו לפגוע במישהו זה יהיה ממוקד על ישראלים ולא סתם יפוצצו תחנת אוטובוס ויסתכנו בכך שיהיה שם איזה שייח סעודי  או משהו. לכן אני מקווה שהמאבטחים שלנו יהיו עירניים ומוכנים ואני סומך עליהם". מבחינה ספורטיבית זאבי פחות מודאג: "אני בכושר טוב, מרגיש טוב, ויוצא ללונדון בתחושה טובה שהפעם אפשר להביא מדליה".

אחד השחיינים המדוברים במשלחת הוא נמרוד שפירא בר-אור, שמסוכסך עם איגוד השחיה הישראלי. אביו, מיכאל, מזהיר: "אני מקווה שמי שצריך לטפל בתחום הזה, עושה את זה כמו שצריך. שלא נגיע לכל מיני וועדות חקירה ודברים כאלה, כי בזה אנחנו אלופים. בואו נמנע עכשיו את הטרגדיה ושאנשי הביטחון יעשו את העבודה שלהם. אני סומך על החברה שלנו ואני סומך גם על האנגלים שהתכוננו שנים לתחרות. ממילא מדובר באירוע עם אבטחה אדירה ואני מקווה שעכשיו עם כל הכותרות תהיה סופר אבטחה. תמיד יש חשש כשיוצאים לחו"ל ומייצגים את ישראל, אבל אני סומך על האבטחה יותר מאשר עם העסקנות".

אביו של שפירא בר-אור מתכוון לעובדה שגם השנה לא תהיה דקת דומיה לזכרם של חללי מינכן 72: "בתור ישראלי שהיה תיכוניסט והכיר חלק מהספורטאים, אני נגעל מזה שאחרי 40 שנה עדיין אין דקת דומיה כי מפחדים מהערבים. אין אחד בעסקונה עולמית או אצלנו שיש לו ביצים שיקום ויגיד: 'אם אין דקת דומיה, המשלחת הישראלית נשארת בבית'. הייתי גאה בבן שלי ובספורטאים אם זה היה קורה".  

אפרים זינגר, מנכ"ל הועד האולימפי הישראלי וראש המשלחת אמר בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל כי המשלחת שמעה על הדיווחים רק מהעיתון. "מעבר למה שכתוב אין לנו ידיעות נוספות. אנחנו נמצאים בתוך הכפר האולימפי, שהוא מקום מאובטח, או לפחות אמור להיות אזור סטרילי לחלוטין. מניסיוננו בימים האחרונים יש מערכות בידוק ואבטחה שאמורות לענות על תרחישים שונים ומשונים".

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן