פרשת השבוע של הרב גלויברמן (צילום: ספורט 5)
פרשת השבוע של הרב גלויברמן | צילום: ספורט 5

את עובדת היות גיל שלוש עשרה - בר מצווה, שהופך את הנער לאיש בוגר,  אנו למדים מפרשת השבוע 'וישלח'. בפרשה כתוב: "וַיִּקְחוּ שְׁנֵי בְנֵי יַעֲקֹב שִׁמְעוֹן וְלֵוִי אֲחֵי דִינָה אִישׁ חַרְבּוֹ". אומרים חז"ל: שביום זה הם כבר היו בני שלוש עשרה. לכן, מיום זה נחשבו לגדולים ונקראו – איש.

 כולנו יודעים כי אדם בוגר הקרוי  - איש, פועל מתוך שכל והבנה. לכן השאלה שנשאלת בעקבות סיפור זה היא: איך ייתכן שלומדים שבן שלש עשרה מגיע לשלמות שכלית ונקרא 'איש', מסיפור לא רצוי שמתחיל במילים "ויקחו איש חרבו"? אלא, כאשר האדם נעשה בר דעת – עליו לקבל בנוסף לבגרות הנפשית והשכלית, גם קבלת עול ומסירות נפש שלמעלה מן השכל. ואת זה אנו למדים משמעון ולוי שהיו בני שלוש עשרה ונעשו שלמים בדעת – מיד לקחו "איש חרבו" והחלו לנהוג במסירות נפש כנגד שכם וחמור שחיללו את כבוד דינה אחותם הקטנה.

מסופר על נער שהגיע אל הרבי מליובאוויטש לקבל את ברכתו לקראת בר המצווה. הרבי כמובן העניק את ברכתו לנער הנרגש שיהיה מקור לנחת למשפחתו ולעם היהודי כולו. לאחר מכן שאל הרבי את הנער: "איזה ספורט חביב עליך ביותר?" הנער ענה "בייסבול". שאל הרבי: "האם הנך משחק לפעמים בייסבול עם חבריך?" "כן", השיב הנער. "האם צפית פעם במשחק מקצועי?" "בוודאי שכן" ענה הנער. חזר הרבי ושאל: "מה ההבדל בין המשחקים שלכם למשחק מקצועי?" "רבי, כאשר אנחנו משחקים, זה משחק לא רציני, אך המשחק המקצועי הוא משחק על אמת". הרבי פנה אל הנער בחיוך: "בתוך ליבך קיים 'קיים מגרש רחב', שתי הקבוצות הן יצר הטוב והיצר הרע. עד היום שיחקתם 'משחק ילדים' משחק לא רציני. מהיום המשחק הוא "על אמת". זכור! הצד שישחק יותר טוב הוא ינצח. לו רק תרצה, תוכל תמיד לנצח את היצר הרע שלך".

חד וחלק: חֲכָמָה וּמוּסָר מְחַדְּדִים אֶת הַשֵּׂכֶל