sportFive1414399 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
בלתי ניתנת לעצירה (Getty) (צילום: ספורט 5)
בלתי ניתנת לעצירה (Getty) | צילום: ספורט 5

כנרית על הגג
ספרד אמורה להיות מוכתרת לאלופת אירופה ביום ראשון הקרוב, לא רק בגלל היכולת. גם בגלל המסורת. יש הבדל עצום בטורנירים הבינלאומיים בין המונדיאל ליורו. בעוד גביע העולם מסתיים כמעט תמיד - מאז השוד הגרמני מול נבחרת הפלא ההונגרית בברן 1954 - בהנפת גביע של הנבחרת הטובה בתבל או לפחות אחת משתי הטובות לאותה עת, הרי שליורו יש נטייה למשוך את ההפתעות שלו גם לשלבים הסופיים, ואף לשלוף אלופה הרחוקה מלהיות הטובה בטורניר. שתי דוגמאות בנות זמננו: יוון 2004 ופורטוגל 2016. לא אצל ספרד.

גם בזירה העולמית (2010) וגם באירופית - 2008, 2012 - כאשר לה רוחה מפגינה את הכדורגל הטוב ביותר, היא שבה למדריד עם הגביע באמתחתה. זה מה שאמור לקרות גם בברלין ב-14 ביולי. כפי שזה נראה כרגע - פערי יכולת מונומנטליים - הולנד ואנגליה יתחרו הלילה בדורטמונד על הזכות להפסיד לנבחרת הטובה בטורניר, באירופה, אולי בעולם. כי כאשר ספרד נוצצת וסוחפת - היא בלתי ניתנת לעצירה.

כמובן שהיו כבר דברים מעולם. הדוגמאות הנ"ל ממחישות זאת. אבל העליונות שהציגו הספרדים בגרמניה, היכולת שלהם המעוטרת יופי וגם אופי (פעמיים חזרה מפיגור לניצחון, אמש עם שני שערים מול ההגנה הטובה ביבשת), והמסורת, הו המסורת, ממש כנרית על הגג - כל אלה משאירים - לפחות בתיאוריה, לפחות עד שיוכח אחרת - לאנגליה או הולנד את הכבוד הנזקף לזכות הסגן של בר כוכבא. אגב, כבוד גדול בהינתן להבדלים התהומיים שנחשפו בחודש החולף בין הפייבוריטית לביניהן.

האם ספרד חפה מנקודות תורפה? ממש לא. היא רק מספיק טובה לחפות עליהן. שתי בעיות בלטו אמש במינכן. המורא והמוראטה. קפטן אלברו מוראטה הוא בשום פנים ואופן לא כריסטיאנו רונאלדו. הוא קבוצתי, נמרץ, חרוץ, משקיען, ומלאכת ההבקעות עדיין לא נטשה אותו. אבל במכונת הברגים סביבו - הוא האפור מכולם. נלחם, מגיר זיעה, נותן נשמה, אבל כאשר ניקו וויליאמס ולאמין ימאל משני צידיך, ודני אולמו לפניך - התרומה שלך - החטאה פה, ריפיון שם, בזבוז מהלכים כאן - נחשפת בסוג של מערומיה. מוראטה נפצע אתמול באופן ביזארי  על ידי צלם עם הירידה מהמגרש. סביר להניח שהוא יהיה כשיר לגמר. אבל גם אם לא - ספרד תוכל להתגבר על חסרונו. אולי אף לנצל את העדרו.

ועכשיו ממוראטה למורא. העליונות הספרדית על צרפת היתה שווה לפחות 1:3, אבל החל מהדקה ה-60 בערך, עבדה הפסיכולוגיה שעות נוספות. הלחץ של בחורי דשאן גבר, המאמן השליך למערכה כוחות רעננים, וספרד נסוגה. היא לא שיחקה בונקר. אין במילון שלה ערך כזה. אבל היא כן החלה לשחק על זמן ולרוחב. דווקא יציאת הצרפתים להתקפות, חשפה אותם לדקירות ועקיצות. אבל וויליאמס, אולמו, ימאל וקוקורייה נטו להחליף את הדהירות קדימה במאמץ מלחמתי. הרושם שנוצר אחרי ההחמצה הגדולה של קיליאן אמבפה בדקה ה-88, היה שעם תוספת זמן בשרית - ספרד עלולה לשלם את המחיר.

אבל כאמור, פסיכולוגיה. יש לנבחרת הנהדרת הזו תכונות נפלאות, שק של הברקות, פוטנציאל אינסופי להכתבת קצב ומשחק. אך לצרפת יש שם טוב ושושלת יוחסין ומסורות של הצלחה שכנראה התנחלו עמוק במוח הספרדי. לא בטוח שהולנד או אנגליה יטילו אימה כזאת על האלופה המיועדת.

וואו פליקס
השופט הגרמני פליקס צוואייר ינהל הערב את חצי הגמר בין הולנד לאנגליה בדורטמונד. צוואייר הוא בן 43. ב-2004, בגיל 23, הוא היה אמור לסיים את קריירת השיפוט הקצרה שלו, לאחר שנחשף שהוא סייע לשופט רוברט הוייזר להטות משחק בין וופרטאל לוורדר ברמן.

הוייזר נשפט, הושעה משיפוט לכל חייו, ונשלח לכלא לשנתיים וחצי. צוואייר קיבל ממנו 300 יורו בתמורה לסיוע שלו, לא בהטיית המשחק אלא ככל הנראה בהעלמת המידע על המעשה. צוואייר הועמד לדין משמעתי בהתאחדות הגרמנית והושעה לששה חודשים. לאחר מכן חזר לשפוט כרגיל. כל הדברים הללו התרחשו מאחורי הקלעים. הפרשה עצמה נותרה עלומה במשך עשור. ההתאחדות דחקה אותה מתחת לשטיח. אבל לא לעולם חוסן. חקירה עיתונאית חשפה אותה ב-2014. זה לא הזיז לרשויות. צוואייר המשיך לפתח את הקריירה ואף התקדם בסולם הדרגות לשופט בכיר.

לפני 3 שנים הוא מונה לנהל את המשחק המרכזי בין דורטמונד לבאיירן מינכן בזיגנל אידונה פארק, ביתה של בורוסיה. בשיוויון 2:2 ביצע מגן באיירן עבירה ברחבה על מרקו רויס. בדורטמונד היו משוכנעים שמדובר בפנדל. צוואייר לא סבר כך וניפנף להמשיך. תחינות שחקני השווארצע-גלבן שייעזר בוואר - נפלו על אזניים ערלות.

דקות ספורות לאחר מכן הוא העניק לבאיירן בעיטת 11 שנויה במחלוקת - כך לדברי דורטמונד ומשקיפים נייטרלים באיצטדיון. האלופה ניצחה 2:3. אחד הכדורגלנים שנטלו חלק במפגש הייצרי הזה היה ילד בן 19, ג`וד בלינגהאם, בעונת הבכורה שלו בדורטמונד. בלינגהאם האנגלי הוא אולי ג`נטלמן בריטי בתיאוריה, אבל בתום המשחק הוא התראיין אצל כדורגלן העבר של נבחרת נורבגיה, פרנקפורט וצ`לסי, יאן אגה פיורטופט.

מסתבר שלינוקא לא היו מעצורים. "נו, מה אתם מצפים כאשר ממנים למשחק כזה רגיש שופט שבעבר כבר היטה משחק", אמר בלינגהאם - וגרם למהומת אלוהים לפרוץ בגרמניה. ההתאחדות הגרמנית העמידה את בלינגהאם לדין. הוא נקנס ב-40 אלף יורו על אמירה עובדתית. מאז ג`וד כבר לא בבורוסיה דורטמונד, אבל הערב הוא יהיה באיצטדיון בדורטמונד במדי אנגליה. גם צוואייר. בזיגנל אידונה פארק ועם בלינגהאם בפינה לשיפוטכם.
הסיכוי שמשקעי עבר ישחקו כאן תפקיד הוא קלוש. אבל כמה זחוחי דעת ואידיוטים צריכים פרנסי אופ"א להיות כדי להחליט על המינוי הזה.