sportFive1014279
צילום: ספורט 5
ז׳ואאו פדרו ינסה להתעלות על רישרליסון (GETTY)
ז׳ואאו פדרו ינסה להתעלות על רישרליסון (GETTY) | צילום: ספורט 5

בכל שנה צצים כמו פטריות אחרי גשם - ‘הדבר הבא של הכדורגל העולמי’. למרות שהתקשורת אוהבת לנפח וליצור באז מוגזם, יש תחושה כי אצל עשרת היהלומים הבאים יש משהו מיוחד וביום מן הימים חלקם יכבשו את פסגות הענף. ברשימה הבאה מופיעים הכדורגלנים המוכשרים ביותר עד גיל 18 שחלקם כבר הפכו לשחקני הרכב בקבוצתם ולחלק משמעותי בליגות שלהם. בחרתי הפעם להשמיט כמה שחקנים שכבר קיבלו את טבילת האש בקבוצות הגדולות של אירופה כמו: אנסו פאטי (17), מייסון גרינווד (18), גבריאל מרטינלי (18), בויאקו סאקה (18) וג׳ושוע זירקזיי (18). צפו בעשירייה ושננו את השמות של המחר.

10. ז׳ואאו פדרו
לאחר ההצלחה והרווח הגדול בעסקת רישרליסון, ווטפורד מנסה לעשות זאת שנית. פדרו נחת במחוז הרטפורדשייר בגיל צעיר יותר מאשר עמיתו הברזילאי ויש האומרים שגם עתידו ורוד יותר. לפני כשנה וחצי הצרעות החתימו את החלוץ תמורת כעשרה מיליון יורו ובינואר הצטרף לאחר שקיבל את אישור העבודה. כבר בגיל 17 החלוץ הראה שהוא מכונת שערים עם שלושער במסגרת גביע הסודאמריקנה. כרגע, פדרו נחשב לכישרון מאוד בוסרי אך עם ההכוונה הנכונה הוא יוכל לכבוש את הפסגות הכי גבוהות.
גיל: 18.
קבוצה: ווטפורד.
תפקיד: חלוץ מרכזי/קיצוני שמאלי.
שווי שוק: 18 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: במדי פלומיננסה רשם 24 הופעות, כבש ארבעה שערים ובישול אחד.
מזכיר בסגנון המשחק: הגרסה הגבוה של רוביניו.

אאושיש השווה שיא בן 35 שנה (GETTY)
אאושיש השווה שיא בן 35 שנה (GETTY) | צילום: ספורט 5

9. יארי ורשארן
כבר בגיל 16 היהלום החדש של בלגיה פרץ אל הקבוצה הבוגרת של אנדרלכט והראה ניצוצות של גאונות. הנסיקה נמשכה בעונה הנוכחית ואפילו שיחק בשלושה משחקים רשמיים של השדים האדומים וכבש באחד מהם. הקשר ניחן בטכניקה גבוה, יכולת מסירה, ראיית משחק ויצירתיות שגורמות לגדולות של היבשת להזיל ריר מהפוטנציאל שלו.
גיל: 18.
קבוצה: אנדרלכט.
תפקיד: קשר התקפי/קשר 50:50.
שווי שוק: 13.5 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: 32 הופעות, שלושה שערים וחמישה בישולים.
מזכיר בסגנון המשחק: שילוב בין אדן הזאר ליורי טילמאנס.

8. סבסטיאנו אספוסיטו
הכתובת הייתה על הקיר. כשסבך, דודך ואביך היו כדורגלנים מקצועניים, אין לך ברירה אלא להמשיך את המסורת. בגיל 16 ו-255 ימים אספוסיטו הפך לשחקן הצעיר ביותר שמשחק במדי אינטר במסגרת אירופית כשעלה ל-17 דקות במשחק מול איינטרכט פרנקפורט בעונה שעברה. החלוץ מקבל קרדיט רב גם בנבחרות הצעירות של איטליה וכבש 25 שערים ב-37  משחקים שחלקם תרמו לסקוודרה אזורה לזכות באליפות אירופה עד גיל 17 שנערכה בקיץ הקודם.
גיל: 17.
קבוצה: אינטר.
תפקיד: חלוץ מרכזי.
שווי שוק: 9 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: 5 הופעות, שער אחד.
מזכיר בסגנון המשחק: רומלו לוקאקו.

7. אדיל אאושיש
על סף יום הולדתו ה-17 אאושיש השווה שיא בן 35 שנה אותו החזיק מישל פלאטיני. הכישרון הצרפתי כבש לא פחות מתשעה שערים באליפות אירופה עד גיל 17 שנערכה בקיץ האחרון באירלנד מעמדת הקשר המרכזי. שלושה חודשים לאחר מכן הצרפתי זכה בהופעת הבכורה במדי פ.ס.ז׳ כשפתח בניצחון הליגה מול מץ. על אף שפריצה מהנוער זה לא דבר פשוט אצל הפריסאים, הקשר בטוח ביכולתו ומאמין שיכול ללכת בדרכו של פרסנל קימפמבה שהצליח במשימה.
גיל: 17.
קבוצה: פ.ס.ז׳.
תפקיד: קשר התקפי/קשר 50:50.
שווי שוק: 5.5 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: הופעה אחת.
מזכיר בסגנון המשחק: ברונו פרננדש.

6. פאביו סילבה
מקרה ז'ואאו פליקס היה קרוב להתרחש אך לאחר שנתיים במדי בנפיקה, פורטו הצליחה להשיב את היהלום שגדל במועדון. בעונה שעברה סילבה הוכיח כי מדובר באחד מהכישרונות הגדולים באירופה כשהוליך את קבוצת הנוער של הדרקונים לזכייה בליגת האלופות לנוער עם חמישה שערים וארבעה בישולים. לפורטוגלי צפוי עתיד מזהיר כשגם מנהל הסקאוטינג של ספורטיג ליסבון, מנואל פרננדש, בטוח בכך: “ראיתי את כריסטיאנו רונאלדו באותו גיל וסילבה מאוד מזכיר אותו”.
גיל: 17.
קבוצה: פורטו.
תפקיד: חלוץ מרכזי.
שווי שוק: 9 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: תשע הופעות, שער אחד.
מזכיר בסגנון המשחק: פרננדו טורס.

5. ראיין גראבנברך
הדבר הבא של האקדמיה המפוארת מאמסטרדם. בשנה שעברה הפך גראבנברך לשחקן הצעיר ביותר שמשחק במדי אייאקס כששבר שיא בן 27 שנים של קלרנס סיידורף. הקשר ידוע בזכות שליטה מצוינת בכדור ויכולת השתחררות מלחץ שגרמו לאריק טן האח להעניק להולנדי ממוצא סורינמי דקות משחק רבות בגיל צעיר. כמיטב המסורת של יוצאי אייאקס, הקשר חולם ביום מן הימים לשחק במדי ברצלונה שכבר הביעה עניין בטאלנט.
גיל: 17.
קבוצה: אייאקס.
תפקיד: קשר 50:50.
שווי שוק: 11 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: 10 הופעות, שני שערים ובישול אחד.
מזכיר בסגנון המשחק: פול פוגבה.

גם רוד ואן ניסטלרוי צופה שאחתארין יצליח ובגדול (GETTY)
גם רוד ואן ניסטלרוי צופה שאחתארין יצליח ובגדול (GETTY) | צילום: ספורט 5

4. מוחמד אחתארין
״אני לא אוהב לדבר על עצמי אבל אני חושב שיש בי משהו מיוחד. תרשמו לעצמכם, זו הולכת להיות השנה שלי״. כשהיה בן 17 בלבד אחתארין הנוטף מביטחון, קיבל ממארק ואן בומל את חולצת ההרכב של פ.ס.וו. בינתיים נראה כי הכישרון ההולנדי בדרך הנכונה למטרות הגדולות שהוא הציב לעצמו ואפילו רוד ואן ניסטלרוי, שאימן אותו בקבוצה הצעירה של המועדון, מלא במחמאות: ״הוא מתפתח בצורה מדהימה, צפוי לאחתארין עתיד ורוד”. הקשר ניחן בטכניקה וראיית משחק משובחות שגרמו לצ׳לסי ולמנצ׳סטר סיטי לנסות להחתימו אך בינתיים אחתארין מעדיף להישאר בהולנד עד שירגיש מספיק בשל.
גיל: 18.
קבוצה: פ.ס.וו. איינדהובן.
תפקיד: קשר התקפי/קיצוני ימני.
שווי שוק:  20 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: 34 הופעות, שלושה שערים ושישה בישולים.
מזכיר בסגנון המשחק: הגרסה המשופרת של חאקים זייך.

3. ריאן שרקי
הסנסציה החדשה של צרפת ערך את הופעת הבכורה שלו בליגה הצרפתית כשהיה בן 16 ו-63 ימים וכחודשיים לאחר מכן הראה שההייפ סביבו בהחלט מוצדק. שני שערים, שני בישולים וסחיטת פנדל זיכו את שרקי באיש המשחק נגד נאנט בגביע. אפילו קיליאן אמבפה שיחק לראשונה כשהיה מבוגר ממנו בכמעט שנה וגם הוא נותר בפה פעור מההופעה והחמיא לכישרון ברשתות החברתיות. היתרון הגדול ביותר של שרקי הוא הורסטיליות שלו. הצרפתי מסוגל לשחק בשתי עמדות הכנף וגם בעמדת החלוץ אך המקום בו הוא בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר הוא מתחת לחלוצים. באזור זה שרקי מנצל את ראיית המשחק, הטכניקה ויכולת הכדרור שכבר בגיל צעיר נראים מלטושים ביותר.
גיל: 16
קבוצה: ליון.
תפקיד: קשר התקפי/קיצוני ימני/קיצוני שמאלי.
שווי שוק: 18 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: שש הופעות.
מזכיר בסגנון המשחק: הגרסה המשופרת של חאתם בן ארפה.

אדוארדו קמאבינגה. הנער המבוקש באירופה (GETTY)
אדוארדו קמאבינגה. הנער המבוקש באירופה (GETTY) | צילום: ספורט 5

2. ריינייר
כבר בגיל 11 ריינייר חסוס קרבאליו סומן בתור כישרון עם עתיד מזהיר ופלמנגו עטה על היהלום. כשהיה בן 17 הקשר ערך את הופעת הבכורה שלו נגד באהייה כשמאמנו ז'ורז'ה ז'סוס הודהם מהיכולות שלו בגיל כל כך צעיר: "ריינייר מקדים את בני גילו לפחות בחמש שנים. אני צופה לו קריירה מדהימה". התכונות הבולטות ביותר של הברזילאי הן טכניקה משובחת, ראיית משחק ברמה הגבוה ביותר ויכולת כיבוש שצפויה להתחדד עוד יותר בעתיד. כזכור, ריאל מדריד החתימה את הקשר תמורת 30 מיליון יורו בחודש ינואר ומאז שיחק בקבוצת המילואים של המועדון וממתין להזדמנות הראשונה מזינדין זידאן.
גיל: 18
קבוצה: ריאל מדריד.
תפקיד: קשר התקפי/קיצוני שמאלי.
שווי שוק: 22.5 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: במדי פלאמנגו רשם 14 הופעות, שישה שערים ושני בישולים. בריאל מדריד טרם שיחק.
מזכיר בסגנון המשחק: קאקא.

1. אדוארדו קמאבינגה
כשהוא בן 17 הצרפתי שנולד באנגולה הפך לבוס על הדשא של רן שסיימה את העונה במקום השלישי המוליך למוקדמות ליגת האלופות. קמאבינגה הספיק בזמן קצר לנפץ שיאים רבים. הקשר הפך לצעיר ביותר שמשחק במדי רן בשנה שעברה נגד אנז׳ה וגם לצעיר ביותר שעושה זאת בחמשת הליגות הבכירות של אירופה כשהוא בן 16 בלבד. קמאבינגה משחק באחראיות ובגרות של וטרן מן המניין שגורמים לאריות של אירופה להילחם של שירותיו ולמרות משבר הקורונה מחירו הגבוה לא צפוי לרדת.
גיל: 17.
קבוצה: רן.
תפקיד: קשר אחורי/קשר 50:50.
שווי שוק: 37.5 מיליון יורו.
משחקי ליגה, שערים ובישולים בקבוצה הבוגרת: 32 הופעות, שער אחד ושני בישולים.
מזכיר בסגנון המשחק: שילוב בין פול פוגבה לאנגולו קאנטה.