בירם כיאל. נעדר בגלל אירוע משפחתי (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
בירם כיאל. נעדר בגלל אירוע משפחתי (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

מנכ"ל מכבי חיפה, איתמר צ'יזיק, הדף הערב (ראשון) את ההתקפה על שחקני מכבי חיפה שמואשמים בכך שהם מנסים להשתמט מנבחרת ישראל. בראיון לתכנית הספורט ברדיו ללא הפסקה בשיתוף ONE טען צ'יזיק שקבוצתו מותקפת בסוגיה הזו כל הזמן וכי נעשה לה עוול גדול.

הסוגייה החלה לאחר בקשתו של בירם כיאל לא לצאת עם הנבחרת הצעירה למונטנגרו בשל חתונה של בן דודו. צ'יזיק עלה לשידור לאחר ראיון עם מוטי איווניר, ששחרר אותו מהנסיעה, אולם טען בשידור שהוא לא היה מבקש להשתחרר גם אם החתונה היתה שלו.

הנבחרת הצעירה נוצחה 1:0 במונטנגרו וקטנו הסיכויים שלה לעלות לאליפות אירופה בדנמרק ב-2011. היה זה הפסד ראשון של מוטי איווניר וחניכיו במשחקי המוקדמות וכעת הנבחרת מדורגת במקום השלישי בבית 6 של המוקדמות עם 7 נקודות מ-4 משחקים.

לאחר המשחק לאנשי הנבחרת היו לא מעט טענות לעבר השופט האיטלקי, אנדראה דה מרקו, שלטענתם קיפח אותם לאורך כל ההתמודדות.

כעת בנבחרת חייבים ניצחון ביתי על בולגריה ביום רביעי על מנת לשמור על סיכוי לסיים באחד משני המקומות הראשונים ולעלות להצלבה.

מוטי איווניר, אמר לתכנית הספורט ברדיו ללא הפסקה בשיתוף ONE על ההפסד הכואב למונטנגרו והשיפוט: "לא התעסקתי בשיפוט. בשום שיחה שלי לא האשמנו את השופט".

ש: מה היה אתמול?
"באנו למשחק הזה מוכנים בצורה מושלמת. למדנו את המונטנגרים, עלינו במערך הכי התקפי שיכול להיות. בכדורגל לפעמים אתה סופג בדקה ה-5 וזה שירת אותם כי הם שמו 9 שחקנים סביב ה-16 ושמרו על היתרון. בין לבין הגענו ל-3 מצבים והחמצנו. מצבים של גאדיר בתוך ה-5 ועוד החמצה של תמוז מ-8 מטרים".

ש: החיים הופכים להיות קשים בגלל ההפסד הזה.
"אין לנו ספק שנתמודד מול השבדים. עשינו לעצמנו את החיים קשים כי נותרו 4 משחקים. יש לנו 3 משחקי בית ועוד משחק בחוץ מול שבדיה. אני מעריך שאם נצבור 10 מתוך ה-12 נוכל לסיים אפילו במקום השני ולעלות להצלבה".

איווניר עם שחקניו. &"עד שבדיה ביוני, נהיה מוכנים&" (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
רמה&"ש - ישראל הצעירה (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

ש: למה הנבחרת תארח ביום רביעי באצטדיון ר"ג?
"עשינו ניסיון כושל בחיפה, בקרית אליעזר. חשבנו שהקהל הצפוני ימלא את האצטדיון, אבל מזל שההורים שלי באו. בלומפילד גם נמצא בשזרוע. הרצליה לא מאושר, אז נשארנו בר"ג. אני לא מסתכל מי יהיה ביציע, אלא על איך אנחנו מנצחים את המשחק".

"אנשים לא מגיעים למשחקים כי יש לנו תרבות חרא. הקהל שלנו הוכיח שהוא בא ברגע המכריע, נגד צרפת ואיטליה בהצלבה, ויכול להיות שהמשחקים בדרך לא מושכים קהל. המשימה שלנו היא להגיע להצלבה ולהביא את הקהל. לדעתי שערוריה שלא היה שידור למשחק. נבחרת ישראל סיימה ב-0:0 לפני 3 שבועות וזה לא צויין באחד העיתונים המובילים".

מוטי איווניר. לא החליט אם להישאר בנבחרת או לעבור לאשקלון (אלעד ירק (צילום: מערכת ONE)
מוטי איווניר (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

ש: איך יכול להיות שאתה גם מאמן וגם עובד בתקשורת?
"אני לא חושב שהפרשנות שלי בעייתית. העבודה שלי כפרשן בליגת האלופות והליגה הספרדית, זה לא בעייתי. להיות פרשן שמתעסק בכדורגל הישראל זה די בעייתי. יש לי אישור מיוחד. אני לא מתלהם ולא פוגע באנשים. גם כשפירשנתי בכדורגל בליגה הישראלית, אני לא מחפש את הרכילות. אני עושה את העבודה שלי. יש דברים שאני לא מתערב בהם. אם ההתאחדות תקבל החלטה שאסור לנו להתעסק בכדורגל, נקבל זאת בהבנה".

ש: מה הסיפור עם כיאל?
"הוא הודיע שבוע לפני היציאה למשחק שיש לו אירוע. בן דוד שלו התחתן. הוא אמר שהם קרובים כמו אחים. החתונה נקבעה בתאריך שאין ליגה. זה לא נראה לי הגיוני. אין מקום לחשבונות אישיים. טובת הנבחרת מעל לכל. אנחנו צריכים כל שחקן. יכול להיות שאני טועה. אני לא תולה שחקנים, גם גיא אסולין לא בא, עברו 3 חודשים והחזרתי אותו".

ש: אם היית בנעליו, היית מגיע למשחק?
"אם אני הייתי מתחתן, לא הייתי הולך. החתונה שלי היתה ב-19:00, הגעתי ב-17:00 מהולנד. הנבחרת הצעירה היא הכי חשובה בשבילי".

ש: איך אתה מסביר שהרבה שחקנים לא מביאים לידי ביטוי את היכולת שלהם בנבחרת?
"גיא אסולין ובן סהר לא משחקים באופן קבוע. בחודש האחרון סהר לא שיחק הרבה. ממוצע הדקות של סהר הוא בין 8 ל-10 דקות. גיא משחק בקבוצה השניה. הם לא הצליחו להביא את היכולות. בן ביום רגיל היה מוצא את הרשת פעם אחד לפחות".

גדיר ממכבי חיפה ורואש מהפועל חיפה מתאמנים (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
גדיר ממכבי חיפה ורואש מהפועל חיפה מתאמנים (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

ש: מה קרה עם גאדיר?
"לדעתי הוא לא השקיע. אין מאמן בישראל שמכיר אותו יותר טוב ממני. הוא לא אכל את המגרש ולא שרף את הדשא. אני לא יודע למה. ברגע שראיתי שזה לא זה, הוא הוחלף".

ש: אפשר לסיים במקום הראשון?
"לדעתי צריך לנצח את כל 4 המשחקים כדי לסיים במקום הראשון, אפשר לעשות את הזה. יש לנו נבחרת טובה מאוד ואני מקווה כבר ביום רביעי שנראה את זה וניקח 3 נקודות מול בולגריה".

צ'יזיק: "אנחנו מותקפים מכל עבר"


מנכ"ל מכבי חיפה, איתמר צ'יזיק, עלה לשידור והתייחס לסאגת שחקני הירוקים בנבחרת. "אני מאוד מעריך ואוהב את איווניר והוא נהג נכון בנוגע לבירם כיאל", אמר צ'יזיק, "אני מכיר את גאדיר הרבה שנים, אין דבר כזה שהוא לא אוכל את הדשא.

"יש עליו עומס אדיר, יכול להיות שהוא הגיע לקצה גבול היכולת הפיזית. זה לא מתאים לגאדיר. זכותו של המאמן להוציא שחקן אחרי 3 דקות, אבל אין לי ספק שהסיבה היתה אחרת ולא זה שהוא לא עלה עם מוטיבציה".

איתמר צ´יזיק (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
איתמר צ´יזיק (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

צ'יזיק הוסיף: "אנחנו מותקפים מכל עבר עם הסוגייה הזאת וחבל. גאדיר הוזמן לכל הנבחרות. דיברנו עם ההתאחדות על זה אבל אנחנו קבוצה ממושמעת. כל מאמן נבחרת שמזמן שחקן שלנו אז אנחנו גאים בזימון. יש דברים שיוצאים מן הכלל, נעשה עוול גדול למכבי חיפה, אף אחד מהם לא משתמט. בנבחרת הכדורסל שיחררו שחקן לאנ. בי. איי ולא היה כזה עליהום".

"זה לא נכון שהשחקנים לא מגיעים, יש לנו הרבה שמשחקים. שאף אחד לא ילמד אותי ציונות. יש דברים שצריך להכיר מבפנים ומבחוץ. השחקן צילצל למאמן ואמר לו שאם זה כל כך חשוב לו הוא לא התנגד. אולי אנחנו היינו הולכים לנבחרת על חשבון חתונה. כשקטן לא זומן לנבחרת לא שמעתי את כולם זועקים על זה", אמר מנכ"ל חיפה.

"אני מדבר על כל התקשורת, לא הפסיקו לטפל בסוגיית מכבי חיפה. מעולם לא ערערנו על החלטות מאמן נבחרת ולא אמרנו כלום. אני לא חושב שהבעיה היא במכבי חיפה בלבד. יש בעיה בנבחרות, הרבה פעמים נודע לנו על זימונים דרך השחקן, צריך לדבר עם המאמן ולא איתי או עם יענקל'ה שחר. הם צריכים לבוא למשחקים. העליהום שעושים עלינו הוא לא צודק ולא אמיתי. אנחנו גאים על כל שחקן נבחרת, נקודה".