sportFive1041451 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
שמידט. גורם משמעותי בבחירה של זהבי (Getty) (צילום: ספורט 5)
שמידט. גורם משמעותי בבחירה של זהבי (Getty) | צילום: ספורט 5

אחרי לא מעט שמועות ודיווחים על עתידו, אתמול (ראשון) זה סוף סוף הפך לרשמי. ערן זהבי מצא קבוצה חדשה לשנתיים הקבוצות כשחתם בפ.ס.וו איינדהובן ההולנדית, וסוכנו, רונן קצב, סיפר בראיון ל"חמש באוויר" על השיקולים שהובילו להחלטה: "ההחלטה הראשונה שהייתה הכי חשובה מבחינתי זה שערן החליט שהוא עוזב את סין והולך לאתגר מקצועי. זה לא מובן מאליו כי בגיל 33 הציעו לנו חוזה ב-R&F עם סכומים מאוד יפים לעוד שלוש וארבע שנים, אבל הוא השאיר את מאחור ורוצה להנות מהרמה הכי גבוהה של הכדורגל, זו ההחלטה הראשונה שקיבלנו".

על פי קצב, מאמנה הגרמני של איינדהובן, רוג'ר שמידט, היה גורם מכריע בהחלטה של זהבי: "אחרי האתגר המקצועי, ההחלטה הבאה הייתה שזה יהיה עם מאמן שהוא מאוד מחובר אליו. אנחנו ביחסים טובים עם רוג'ר עוד מאז שהוא רצה את ערן בבייג'ין, והיו כמה פגישות וקשר טלפוני רצוף כל הזמן. בין לבין התחלנו להבין פתאום את הביקוש שיש לו באירופה, היו הרבה קבוצות שהתעניינו וגם היו הצעות רשמיות. אבל ככל שקיבלנו יותר הצעות והיה יותר עניין, ערן הרגיש יותר שפ.ס.וו היא המקום בשבילו וזה מה שעשינו".

ומה גרם לאיינדהובן לבחור בזהבי? "כשיש לך מאמן ברמה שלח רוג'ר שמידט, שאימן גם בסין, הוא יודע להבחין באיכויות של השחקנים גם בתוך הליגה הסינית. הזרים שם ברמה מאוד גבוהה, כמו פאוליניו ששיחק בסין וברצלונה קנתה אותו. הוא שיחק שם וחזר לסין אחרי זה. הזרים בולטים וטובים. דיברו איתנו על הגולים בסין, וזה לא מובן מאליו בשום רמה להבקיע את כמות הגולים שערן הבקיע ולשבור שיאים".

"בסופו של דבר אתה לא מדבר על סין או על הנבחרת", סיכם קצב. "אתה מדבר על השחקן שאתה מזהה אותו כאיכותי. עם 25-30 גולים בעונה במשך שבע שנים, אתה מבין שיש פה שחקן טוב, במיוחד שזה קורה גם בסין, גם בישראל וגם בנבחרת. הרמה של ההצעות שקיבלנו פשוט מדהימה, אז כנראה שזה לא רק מאמן אחד שחשב ככה".

מעבר כמובן לכיבוש השערים, באיינדהובן יש ציפיות נוספות מהכוכב הישראלי, כמו זה שישמש מנטור לכישרונות הצעירים: "זה אחד האתגרים שעניינו את ערן. שהחיבור שלו עם רוג'ר היה מאוד משמעותי בהחלטה. הוא הבין את המנטליות של ערן והמקצוענות שלו. אני לא מכיר שחקן בעולם שדואג שמאמן הכושר שלו יהיה לידו ועדיין מקפיד, ועדיין עושה אימוני אקסטרה. נראה לי שרוג'ר רוצה שערן יביא את לשחקנים הצעירים. זה עוד שיקול בהחלטה".

ומה לגבי סגנון המשחק שמצפה לו באיינדהובן: "לא חושב שמישהו צריך להתמקד בו. הוא לא בא להיות מעל הקבוצה, הוא צריך להתאים עצמו אליה. אני יודע שלפעמים מתבלבלים לגבי האופי של ערן זהבי, אבל במגרש הוא הכי מקצוען והכי קבוצתי, ועם המספרים הכי גבוהים של הריצה ב-GPS. אף אחד לא בא להתאים עצמו לאף אחד. כל אחד בא עם האיכויות שלו ואני מקווה שזה יצליח. עד כמה? כדור הבדולח שלי בתיקון, אבל זה נראה שקיבלנו את ההחלטה הנכונה ולשם הלכנו".

מכבי ת
מכבי ת"א? אולי בגיל 35 (Getty) | צילום: ספורט 5

אז מתי תהיה הבכורה הרשמית של ערן זהבי במדים החדשים? זה יכול לקרות כבר ביום חמישי, במוקדמות הליגה האירופית מול מורה, אך הדבר תלוי בשחרור שהוא צריך לקבל מגוואנגז'ו R&F: "יש לנו עדיין התנהלויות מול הסינים, אבל אני מעריך שזה ייגמר בימים הקרובים בצורה יפה. אני מטפל בזה ומדובר בהרבה מאוד כסף בסופו של דבר. צריך לסיים את ההתקשרות, כולל בוויתורים גדולים מאוד של ערן, אבל אני לא נכנס למספרים אף פעם".

לפני שחתם באיינדהובן, הכוכב זכה ללא מעט ביקוש, וקושר בין היתר לפנרבחצ'ה ולאייאקס, וסוכנו אמר על כך: " אנימעדיף לכבד את הקבוצות שפנו אליי, אבל אני יכול להגיד שמפנר לא הייתה הצעה רשמית, הייתה שיחת זום אחת שלא הובילה להצעה. זה היה משהו יותר תקשורתי שזלג החוצה. אייאקס? אני עדיין מעדיף לא להתייחס".

"היו קבוצות מאוד מאוד טובות שפנו לערן", הוסיף קצב. "זה מאוד הפתיע וחשבנו שזה לא יהיה ברמה הזו, אבל פנו מכל הליגות. חלק בצורה רשמית וחלק לא רשמית. חלק רק התעניינו ודיברו על כסף, זאת הייתה הזיה, כי אתה לא מקבל כל כך הרבה הצעות לשחקנים מחו"ל ומקבוצות כאלה ושמות כאלה. אנחנו מכבדים ומודים לכולם על ההתעניינות, זה לא מובן מאליו".

ומה לגבי מכבי תל אביב? "איתי לא דיברו באופן רשמי. אני חושב שהם דיברו איתו, אבל אני לא יודע באיזה רמה זה היה. יכול להיות שהתחילו לדבר על כל מיני רעיונות, לא בטוח כמה זה התקדם, אבל די היינו נעולים על העניין. אנחנו לא אוהבים לשחק משחקים עם אנשים ולתת להם הרגשה שהולכים לקרות דברים שבעצם לא הולכים לקרות. צריכים לשמור על הגינות בדברים האלה".

עם זאת, קצב כלל לא שלל את האפשרות שזהבי, ששומר על כושר גבוה, עשוי לחזור בגיל 35 לצהובים ועדיין לתרום מקצועית: "בהחלט, כרגע אנחנו פה. בעתיד, אם ערן יחזור לארץ הוא ישמח לחזור למכבי, וצריך לראות איך זה יהיה.

סולומון. מבוקש (Getty) (צילום: ספורט 5)
סולומון. מבוקש (Getty) | צילום: ספורט 5
בנוסף לזהבי, קצב כמובן מייצג לא מעט כדורגלנים ישראלים, והתייחס לביקוש שלהם בתקופה לא פשוטה כמו משבר הקורונה: "יש ביקוש. חלק מהעסקאות יותר קטנות כמובן, אבל אני לא רוצה להגיד שמות כי אשכח בטח מישהו".

ומה לגבי ההתעניינות במנור סולומון מקבוצות גדולות? "זה כבר קיים, הוא צעיר עם פוטנציאל וכבר נמצא במקום הנכון להתקדם. יש את הקורונה, אבל העברות עדיין קורות. אי אפשר לדעת איך זה ייגמר. שחטאר קונים שחקנים כדי למכור אותם, השיקול שלהם הוא מול הצעות שהיו ויהיו. אין תג מחיר, ברמות האלה קבוצות מנסות להשיג את המקסימום, מבינות איזו קבוצה באה מולם ולפי זה מתנהלות. זה משהו שאני מעדיף לא לדבר עליו כי זה לא קורה כרגע".

קצב התייחס גם למצב של כלכלת הספורט בעידן הקורונה: פה בארץ, אני אגיד בצורה לא נעימה, אני לא בטוח שמשרד האוצר קבע מה שהקבוצות עושות. אני יכול לתת דוגמא שפ.ס.וו, מכרה את כל המינויים שלה העונה ולעונה הבאה, 30,000 מינויים. למרות שהקהל לא יכול להיכנס, הכל סולד אאוט, והמועדון נתן להם במתנה כניסה למשחקים בליגה האירופית. ההתנהלות היא אותה התנהלות, והקהל גם עוזר לקבוצות בדרכו, כי רק 25% מהקהל יכולים להיכנס לאצטדיון. אבל אני לא מרגיש את הקורונה באירופה מבחינת הקבוצות, הן לא יורדות בכספים או מציעות פחות בשום מדינה, ואני מקושר להרבה מדינות. מצד אחד הקהל נרתם ומצד שני הקבוצות לא נוגעות בשחקנים".