קורטואה, האיש החשוב של אתלטיקו (GETTYIMAGES)
קורטואה, האיש החשוב של אתלטיקו (GETTYIMAGES) | צילום: ספורט 5
Get Adobe Flash player

זאת השנה השלישית של טיבו קורטואה באתלטיקו מדריד. מאז שצ'לסי החתימה אותו כהבטחה מגנק והשאילה אותו לוויסנטה קלדרון, הוא הפך לשחקן מרכזי בליגה הספרדית. החותמת לכך הגיעה העונה: הקולצ'ונרוס קרובים לאליפות ראשונה מאז 1996, הרבה בזכות השוער - שספג 22 שערים בלבד ושמר העונה 20 פעמים על רשת נקיה - מתוכן 8 בעשרת המשחקים האחרונים.

הסידור של צ'לסי והרוחיבלאנקוס עשה טוב לכל הצדדים. הבלוז הרוויחו לכאורה שוער לעתיד, הספרדים נהנים ממנו בעסקת השאלה שלא מקשה עליהם כלכלית והקריירה של קורטואה מתקדמת. "התפתחתי המון באתלטי, בעיקר בכל מה שקשור לניסיון, מהירות ורפלקסים", מספר הבלגי. נראה ששום דבר לא היה יכול להפריע להרמוניה. גם לא הסופר-קאפ האירופי מלפני שנתיים, בו קורטואה הביס 1:4 את קבוצת האם שלו.

רצה הגורל והוציא את השד מהבקבוק. אתלטיקו הוגרלה מול צ'לסי בחצי גמר ליגת האלופות ושאלת טיבו קורטואה צפה. הפעם לא מדובר באיזה משחק ראווה, אלא בדבר האמיתי. הדיווחים לא איחרו לבוא וסיפרו שהבלגי יוכל לשחק רק אם ישולמו 6 מיליון יורו לאנגלים תמורת "השכרתו" לשני המשחקים. "אף אחד לא אמר לי שהוא לא יכול לשחק", צוטט דייגו סימאונה, כשבמקביל נפוצו שמועות שבכל זאת הוא לא ירכיב את השוער שלו כדי חס וחלילה לא להכעיס את צ'לסי, בטח אחרי שפורסם שז'וזה מוריניו ידאג שהשנה הזאת תהיה האחרונה להשאלה, אם וכאשר.

הוכחה לכוונות של מוריניו לא הגיעה, אבל אופ"א דאגה לפחות לעשות סדר בסיפור ההזוי והודיעה: ההסכם הכספי בין המועדונים לא יתקיים, כך שאם צ'לסי תימנע מקורטואה לשחק, היא תורחק מהצ'מפיונס. הבשורה הייתה צפירת הרגעה לסימאונה, אבל האם הוא באמת היה צריך את כל כאב הראש וחוסר הוודאות הזה?

אתלטיקו נמצאת על סף היסטוריה. היא מועמדת ריאלית לזכייה בדאבל והעמידה עצמה בשורה הראשונה של אירופה. קשה להאמין שהיא תרצה שההישג שלה יהיה חד פעמי, היא ראויה להמשכיות. לשם כך, הקולצ'ונרוס צריכים לשמור על כמה שיותר מהשחקנים החשובים שלהם, גם "אל-צ'ולו" יודע את זה: "זה לא יהיה קל להבטיח את שירותיו של שוער עם איכות כמו קורטואה. הרצון שלו זה לא משהו שתלוי בנו, הוא לא שחקן שלנו". אחרי שגרם לקבוצתו לחשוב כמו אחת גדולה על המגרש, סימאונה חייב לקחת את זה גם מחוצה לו. מול צ'לסי, יש לו קלף מעניין.

פטר צ'ך בן 31 ושומר על יציבות. לקורטואה אין עתיד בסטמפורד ברידג' מול מעמדו של הצ'כי ויהיה זה עוול עצום להתפתחות שלו אם הוא יוחזר לשם. כאן אתלטיקו צריכה להיכנס לתמונה ולהחתימו באופן קבוע. אם תזכה באליפות, בצ'מפיונס (או בשניהם במקרה המושלם), יכנסו אליה הרבה כספים. כמובן שזה לא יספיק כדי להתחרות מול המועדונים העשירים, אבל זה יכול לעזור לה כדי לתפור עסקה עם מוריניו, שמאוד רוצה את דייגו קוסטה.

עם כל הכבוד לעונה האדירה של החלוץ הברזילאי-ספרדי, אם סימאונה יזכה בתארים הוא יעשה זאת בעיקר דרך ההגנה, בניצוחו של השוער מבלגיה. מעבר של קוסטה לצ'לסי בעונה הבאה מרגיש כמו עניין של זמן עד שיהפך לעובדה וגם המאמן מכיר בזה: "אתה לא יכול לסרב למישהו שנותן את החיים שלו על המגרש. אם קוסטה יבוא ויגיד שהוא רוצה ללכת, אענה לו שזה בסדר". זוהי עוד הוכחה לכך שלפי הפילוסופיה של הארגנטינאי, קורטואה הוא הרבה יותר קריטי עבורו.

כל עוד סימאונה באתלטיקו, הקבוצה לא תשנה את דרכיה. לשם כך הוא צריך את האיש מספר אחת שלו בקו האחורי, מישהו שבאמת קשה למצוא לו תחליף. קורטואה זקוק לקולצ'ונרוס לא פחות - כדי שהקריירה שלו לא תיעצר בשיא שלה. סימאונה כבר ויתר על רדאמל פלקאו שסידר לו זכיה בליגה האירופית והחזיר את קוסטה שעשוי לעזור לו לזכות במשהו גדול יותר. לעשות עוד ויתור מהסוג הזה הוא כדאי הפעם, במיוחד על מנת להרוויח בקביעות את אחד השוערים טובים בעולם, ולהמשיך הלאה בלי לחצים, בלי תהיות ובלי טובות מקבוצות אחרות. ואל תדאגו לעמדת הסקורר, בקלדרון תמיד מוצאים פתרונות איכשהו.