sportFive1040435
צילום: ספורט 5
גם מול ברסט מכבי ת
גם מול ברסט מכבי ת"א תעלה ללא זרים? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

עדיין לא ברור איך לתייג את פתיחת העונה של מכבי תל אביב. מצד אחד היא עברה שתי משוכות באירופה בלי בעיות מיוחדות וגם הוסיפה לארון שני תארים. מנגד, היא עדיין מחפשת ניצחון ראשון בליגה אחרי שני מחזורים וגם הוציאה ארבעה כדורים מהרשת. עבור מועדון שבעונה שעברה הקשה על היריבות אפילו לבעוט בשער, זה נראה המון. ניצחון הערב (20:00) על ברסט והבטחת שלב בתים אירופי יטה את הכף לזכותה, אבל עוד לפני כן פרמטר נוסף נכנס למשוואה: הכישלון בגזרת הזרים.

להלן תמונת המצב של היריבות שלה בליגה: מכבי חיפה עם מצבת זרים מלאה (למרות שייתכנו שינויים), גם הפועל באר שבע ואפילו הפועל תל אביב. בית"ר ירושלים, שהכניסה כסף לקופת המועדון ממכירת שני זרים, כבר צירפה שניים חדשים והיד עוד נטויה. מכבי ת"א, האלופה והקבוצה היחידה שמשתתפת במוקדמות האלופות, עדיין לא צירפה אפילו זר אחד חדש הקיץ, ולעומת זאת, עזבו אותה שלושה זרים בכירים, אנדרה ג'ראלדש, ז'איר אמאדור וצ'יקו אופאדו. זה הגיע למצב שייתכן שהיא תעלה למשחק מול אלופת בלארוס ללא זרים בעקבות הפציעה של אנריק סבוריט, השריד היחיד מהעונה שעברה בגזרת הזרים.

פאפאדופולוס. דווקא כן נפל על כסף (Getty)
פאפאדופולוס. דווקא כן נפל על כסף (Getty) | צילום: ספורט 5

כן, בסגל שלה נמצאים גם אורוש ניקוליץ' הסרבי ואדוארדו גררו מפנמה. אבל הראשון, שעוד מעט ישלים שנתיים בצהוב עם 15 דקות משחק בסך הכל, כבר הפך למושא לבדיחות של אוהדי הקבוצה בעקבות הנטייה שלו להיפצע והשני עוד שיחק בעונה שעברה בבית"ר ת"א/בת ים מהליגה השניה ולא ממש מיועד להרכב העונה. זו לא מצבת זרים של קבוצה שאמורה להיאבק על האליפות, ובטח לא כזו שרוצה להסתכל לרד בול זלצבורג בלבן של העיניים בעוד שבוע, אם תעבור את דינמו ברסט.

מה הסיבות למצב הזה? על פי המאמן יורגוס דוניס לא מדובר בבעיה כלכלית, אלא שפשוט שחקנים לא רוצים להגיע. אם להגיד את האמת, אותנו הוא לא כל כך שכנע. הרי היריבות שלו לצמרת הישראלית לא נתקלו בבעיה דומה, ואפילו ניצלו פרצות משפטיות (בוגדן פלאניץ') ונזקי קורונה (הליגה בארגנטינה, ממנה הגיעו מרסלו מלי ומריאנו באריירו לב"ש, כבר לא משוחקת מעל חצי שנה) כדי לאלתר. השמות שכן עלו, כמו לדוגמא זה של קיריאקוס פאפאדופולוס, ששוחרר מהמבורג, דווקא נפלו על כסף. הבלם היווני דרש כ-600 אלף יורו, סכום שמכבי ת"א לא הסכימה לשלם, וכך גם החלוצים שהיו על הפרק.

מצב התחלואה הפך את ישראל לפחות אטרקטיבית עבור זרים, זה נכון, אבל בעידן הפייר-פליי הפיננסי מכבי ת"א כבר לא משלמת משכורות כמו בעבר, וגם לכך יש השפעה. "אם מכבי ת"א תעבור את ברסט ותבטיח עונה אירופית, היא כנראה תשתמש בכסף שאמור להגיע כדי להגדיל את ההצעות ולצרף זרים איכותיים", ציין אחד הסוכנים הישראלים הגדולים. סגר או לא סגר, בסופו של דבר הכסף מדבר.

ג'ראלדש. ההתמהמהות תעלה לצהובים ביוקר? (אלן שיבר)
ג'ראלדש. ההתמהמהות תעלה לצהובים ביוקר? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אבל אם כל כך קשה לשכנע זרים להגיע לישראל, אז למה לא להשאיר את אלה הקיימים? ז'איר אמאדור אמנם החזיק בחוזה לעונה נוספת, אך רצה לעזוב ואי אפשר היה להשאירו בכח, אך במקרה של אנדרה ג'ראלדש, למשל, ייתכן שההתמהמהות של מכבי ת"א בצירוף מאמן עלתה לה ביוקר. "אי אפשר להנחית זרים כשאין מאמן. זה כבר מוגזם", ציין סוכן שחקנים מוכר, "עד שדוניס חתם לקח זמן, שלמכבי ת"א לא היה, ואולי עכשיו הם משלמים מחיר מסויים, בעיקר בליגה כרגע". אגב, הזר השלישי שלא נשאר מהעונה שעברה, צ'יקו אופאדו, עדיין חופשי ומחכה לטלפון.

בכל מקרה, חלון ההעברות יסתיים בקרוב (12 באוקטובר) ובעוד מכבי ת"א ממשיכה לחפש את השחקנים שישדרגו אותה, המדינה נכנסת לסגר, מה שיקשה עוד יותר על העבודה שלה. וגם אם מכבי ת"א תנצח את ברסט, תמצא את השחקנים המתאימים, אלה ישתכנעו להגיע, וההצעה הכספית תספק אותם, הסיכוי שהם יתאקלמו וייכנסו לכושר עד המשחקים מול רד בול זלצבורג נמוך עד לא קיים. כך שגם אם הקבוצה עמדה במסגרת ששמה לעצמה, יכול להיות שבדיעבד היא הפסידה הכנסה של עשרות מיליוני שקלים אם היתה עולה לשלב הבתים בליגת האלופות. בדבר אחד היא כן יכולה להתנחם: זו העונה האחרונה בה היא מוגבלת ע"י אופ"א בעקבות הפרת חוקי הפייר-פליי הפיננסי.