"יש לנו סיכוי להגשים את חלום האלופות" | צילום: ספורט 5

אחרי שהפסידה 2:1 בבית לוויקטוריה פלזן, מעטים במכבי תל אביב האמינו ששבועיים לאחר מכן הם יהיו במרחק 180 דקות בלבד מליגת האלופות. אבל הגומלין בצ'כיה נגמר בצורה דרמטית, הצהובים עלו לפלייאוף, וכעת רק באזל מפרידה בין הקבוצה של סלבישה יוקאנוביץ' לבין מקום בליגה של הגדולות. אבל כשמדובר בבאזל, זה אף פעם לא "רק".

בשנתיים האחרונות נפגשו הקבוצות 4 פעמים – פעמיים במוקדמות האלופות ופעמיים במוקדמות הליגה האירופית – ובשני המקרים השוויצרים המשיכו לשלב הבא עם ניצחון בית ותיקו בבלומפילד. הערב (21:45), לאלופה תהיה הזדמנות להתקרב עוד קצת לצ'מפיונס ולנסות, סוף סוף, להשאיר את השד מבאזל מאחור.

מי שאמון על המשימה הלא פשוטה, הוא סלבישה יוקאנוביץ', המאמן הסרבי של הצהובים, שהגיע בקיץ האחרון לקבוצה במטרה לשמור על רצף האליפויות ולעשות קפיצת מדרגה במסגרת האירופית. רגע לפני המפגש, הוא מספר בראיון מיוחד שישודר במלואו באולפן ליגת האלופות, על החיים בארץ, הקשר עם ג'ורדי וגולדהאר והחיוך, שכמעט בלתי אפשרי להוציא ממנו.

אתה כבר כמעט חודשיים בישראל, מה ההתרשמות שלך?
"זה מקום נחמד. החיים כאן נהדרים, במיוחד בתל אביב. זו לא פעם ראשונה שאני עובד בחו"ל, ואני מאוד מרוצה כאן".

חתמת רק לשנה אחת. ככה נהגת גם במקומות אחרים או שבאת לישראל כדי לחזור חזרה לאנגליה?
"אני לא יודע מה יקרה בעתיד. אני מרוצה, אני "בחור חדש בעיר", עם הזמן נדע אם אנשים מרוצים ממני, אם אני מרוצה ואם אשאר יותר או פחות"

איך התחיל הקשר עם מכבי?
"זה פשוט. ג'ורדי קרויף התקשר אליי, שאל אותי אם אני מוכן לעבוד בישראל ואמר לי לחשוב מה הכי טוב בשבילי. עשיתי את הצעד הזה ואני שמח שאני במכבי תל אביב".

לקח לך זמן להחליט אם אתה רוצה לבוא? זה לא באמת אירופה כמו בלגיה או שווייץ
"זה כדורגל מקצועני וגם בעונה הקרובה נשחק באירופה. לא יודע אם בצ'מפיונס או בליגה האירופית, אך זה ללא ספק חלק מאירופה. לקחתי קצת זמן, דיברתי עם המשפחה שלי, חשבתי מה הצעד הכי טוב עבורי ובסוף החלטתי לקחת את הצעד הגדול הזה. כמו כולם, אני מנסה להשתפר ואני חושב שאני יכול להשתפר כאן".

הפרצוף הקשוח על הספסל (אלן שיבר)
הפרצוף הקשוח על הספסל (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אז באת בגלל שמכבי ת"א משחקת באירופה, זה היה השיקול?
"כן. לפני שהגעתי, כשדיברתי עם אנשים במועדון ועם ג'ורדי קרויף, הוא הסביר לי טוב מה זה מכבי. אני יודע מה מכבי עשתה ב-3 השנים האחרונות, במיוחד בישראל. הם רוצים לעשות צעד חשוב גם באירופה, הוא הסביר לי שהחלום הוא לשחק בליגת האלופות. יש לנו עדיין סיכוי להגשים את החלום הזה".

לא רצית להישאר באנגליה? הצלחת שם בגדול
"לא הצלחתי להגיע לסיכום עם ווטפורד ובסוף העונה היו לי כמה הצעות באנגליה, אבל לא הייתי מרוצה מהן. לא רציתי להפסיד בעונה אחת את מה שהשגתי שם. אנחנו נלחמים על יוקרה. קשה להרוויח אותה, פשוט להפסיד אותה ביום אחד. לא ראיתי את ההצעות האלה כרציניות מבחינתי, התחלתי לבחון הצעות אחרות ואחת מהן הייתה לעבוד במכבי".

אני רוצה לשאול אותך על האישיות שלך, כמו שאנחנו רואים אותך. במסע"ת, בראיונות אחרי משחקים, אתה  ישיר, אומר מה שאתה חושב. זה קצת מפתיע.
"אני לא יודע למה אנשים מופתעים מזה. זה המצב, אני לא מפחד לשתף אנשים אחרים במה שאני חושב. לפעמים מאמנים צריכים להיות פוליטיקאים ולהסביר משהו בצורה שונה ממה שהוא באמת. לפעמים אני חייב להיות פוליטיקאי גם, אבל אני מעדיף להיות כן, ברור ואמיתי. אני יכול להסביר משהו בכל מיני דרכים, אבל בשבילי הכי קל להיות ישיר. אני מאמין שהרבה אנשים סביבי רואים את המצבים האלה בדיוק כמוני, אני לא רואה סיבה למה לדבר בצורה אחרת".

עבדת כך כל הזמן, או שזה משהו שהשתנה עם הזמן?
"אני מעדיף להסביר את המצב כמו שהוא. לא אכפת לי לגבי התוצאות, אכפת לי רק ממה שאנחנו עושים על המגרש. אני לא יכול להבטיח אם ננצח או נעשה תיקו, אבל אני חייב לעבוד לפי התכנית ולפי מה שאנחנו רוצים לעשות במגרש ומחוצה לו ושתהיה לי תכנית איך נבנה את הקבוצה הזו שתהיה יותר טובה ממה שהייתה בעבר".

ריקן ודסה. בסוף, הרכש הגיע (האתר הרשמי)
ריקן ודסה. בסוף, הרכש הגיע (האתר הרשמי) | צילום: ספורט 5

אתה אומר זאת גם לשחקנים שלך? כשמשהו לא בסדר, אתה אומר להם את זה ישירות?
"כן. אין לי בעיה עם זה. מה שאני לא עושה, זה לא מדבר עם השחקנים שלי בנוכחות התקשורת. אני מדבר איתם פנים מול פנים, מסביר להם מה הם עשו רע, מה אני מצפה מהם, מה הם חייבים לעשות במגרש ומסביר מה הטעויות שלהם במשחק ובאימונים. את השיחות האלו אני מעדיף לעשות בינינו ולא בפני אנשים אחרים".

מה שאני מתכוונת, זה כשאתה מדבר מול התקשורת. אתה אומר דברים שאולי השחקנים לא אוהבים לשמוע. יכול להיות שהם לא אוהבים את מה שאתה אומר?
"אני לא יודע, זו לא הבעיה שלי. הם חייבים לעשות את מה שהמאמן אומר שלהם. אני המאמן כאן, ואם לא אהיה כאן, יהיה מאמן אחר והם יצטרכו לעשות את מה שהוא אומר להם. אין לי בעיה, ולא היו לי בעיות עם השחקנים שלי. הייתי פתוח איתם, לא דיברתי איתם פנים מול פנים ואז מאחורי הגב אמרתי דבר אחר. הם חייבים לדעת מה אני חושב על מה שהם עושים במגרש ואני מאמין שזה חשוב, זו הדרך הנכונה".

3 שבועות אחרי שהגעת, אמרת לתקשורת שאתה לא מרוצה מכמות השחקנים שרכשתם. לא קיבלת הערה מהמועדון שלא היית צריך לדבר ככה?
"יש לנו של תכנית איך אנחנו מחזקים את הקבוצה כדי שתהיה יותר טובה. לא עשינו את זה בתזמון הנכון, וניסיתי ללחוץ את המועדון לעשות את הצעד הזה כי הם הבטיחו לשפר את הקבוצה. אני מאמין שזה האינטרס שלי, של השחקנים, של המועדון וגם של האוהדים".

עכשיו כשקיבלת כמה שחקנים, מכבי מספיק טובה להעפיל לצ'מפיונס?
"אני לא יודע. חייבים לשחק ולראות. אני לא יכול להבטיח שום תוצאה, אני לא קוסם ולא יכול לדעת מה יקרה בעתיד. אני חייב להאמין שהקבוצה שלי מוכנה. אתה חייב להיות חכם, כדורגל זה לא עבור אנשים טיפשים. זה לא סתם לרוץ ולבעוט, זה יותר מורכב מזה, ואתה צריך להיות ברמה של מכבי ת"א וברמה שהאוהדים מצפים מאיתנו".

סלבישה ושחקניו במחנה האימון.
סלבישה ושחקניו במחנה האימון. "רוצה לשפר את הקבוצה" (האתר הרשמי) | צילום: ספורט 5

אתה חושב ששיפרת את מכבי ת"א מאז שהגעת?
"אני לא יודע. באופן כללי, כל המאמנים רוצים לבקש עוד זמן. הגעתי לכאן לפני חודש וחצי - אין לי זמן ואני לא מבקש זמן - כי איך שהגעתי מיד שיחקנו באירופה, אני בטוח שאם אשאר יותר זמן, נשחק יותר טוב מאשר עכשיו".

בסוף העונה, איזה הישגים יהיו למכבי ת"א?
"אני לא יודע. אני רוצה לשפר את הקבוצה, זו המטרה שלי. אני מאמין בעצמי, מלא בביטחון עצמי ולא אשבר אחרי תוצאה רעה אחת. דיברתי עם השחקנים שלי, אמרתי להם שהפסדתי פי 5 משחקים ממה שהם הפסידו בחיים שלהם וזה חלק מהמקצוע. אבל זה חשוב איך נפסיד. אם אתה הולך בדרך שלך ותומך בחברים שלך לקבוצה, זה בסדר להפסיד כי זה חלק מהכדורגל. מה שלא מקובל זה לשחק בלי ארגון ובלי סדר".

מכבי פוגשת את באזל בפעם השלישית, הפעם יש צ'אנס לעבור?
"כן, למה לא. יום אחד ננצח את באזל ויכול להיות שזה יקרה כבר עכשיו. אנחנו חייבים לבחון את עצמנו ואת הצ'אנס שלנו. אנחנו צריכים להיות מאורגנים וחכמים ואני בטוח שיהיו לנו את ההזדמנויות. חשוב שנהיה מספיק מרוכזים ומוכנים כדי לתפוס את הצ'אנס הזה שניצור לעצמנו.

העובדה שמכבי ת"א בטוחה כבר בליגה האירופית, זה אומר שמכבי כבר הצליחה באירופה השנה?
"לא. הסברתי בהתחלה שהבנתי שעבור המועדון זו מטרה ריאלית כל שנה ואנחנו חייבים לנסות לדחוף חזק יותר ולנסות לקבל הזדמנות לשחק נגד אייאקס, יובנטוס ובאיירן, כמו לפני 10 שנים".

אתה מכיר את ההיסטוריה של מכבי בצ'מפיונס?
"כן, זו המחויבות שלי לדעת דברים על מכבי. אני יודע שהם השיגו 4 נקודות ועשו הישג יפה כקבוצה ישראלית. זו חוויה מדהימה ויש לנו צ'אנס גדול לעשות דבר דומה. זה טיפשי אם נחשוב על לתפוס את הצ'אנס הזה בשנים הבאות - עכשיו יש לנו הזדמנות וחייבים להיות מרוכזים".

אנשים אמרו לי, כששמעו שאני מראיינת אותך, שבסוף – אם תחייך, אז הצלחתי
"זה הפרצוף שלי. אני בחור שמח, יש לי פנים מקצועניות ופנים אישיות. אני משתדל להיות עם פרצוף מקצועני בראיון הזה, אנחנו לא באיזה בר או מסעדה וזה לא פעם ראשונה שאנשים שואלים אותי את השאלה הזו. שאלו אותי את זה גם באנגליה ובמקומות אחרים בעולם, אבל זה הפרצוף שלי".

הזכרת את הפרצוף שלך. ישבתי מאחורי הספסל שלך בכמה משחקים. אתה לא חייב לדבר, אתה מסתובב לספסל ואני רואה אם אתה מרוצה או מאוכזב ממה שהשחקנים עושים. אתה לא יכול לשקר, הפנים שלך אומרות הכל.
"אני מנסה להיות מרוכז על הספסל ולראות מה קורה מולי. אני פונה לעוזרים שלי כי אני מרגיש שהם תמיד יכולים לפתור לי דברים. אני לא מתכוון לשנות את הפרצוף או את הסטייל, כי אנשים לא מרוצים. העבודה שלנו רצינית, יש הרבה סנטימנטים ואני מרגיש אחריות בפני 14 אלף איש באצטדיון. אני מנסה למצוא את הדרך לגרום להם להיות מרוצים וגאים ממה שמכבי עושה".

איך תרגיש ביום רביעי כשינגנו את המנון האלופות?
"לא יודע. נראה עוד מה ארגיש, אני מאמין שיש לנו סיכוי טוב. יש לפנינו 3 שעות או יותר של כדורגל מול באזל. זה כמו משחק אגרוף, חייבים להיות מוכנים להגן על עצמנו, וחייבים לבעוט בהם ברגע הנכון. אני לא גיבור, אני לא בא למשחק עם כוונה לבעוט להם בלי סיבה או בלי להיות מאורגנים. ראו שיכולנו לשחק כדורגל טוב מול פלזן, אבל אנחנו צריכים שזה יימשך יותר מ-10 דקות ואנחנו חייבים לנצל את ההזדמנויות שיהיו לנו".