sportFive1008920 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
מעורר השראה. בכר (אודי ציטיאט) (צילום: ספורט 5)
מעורר השראה. בכר (אודי ציטיאט) | צילום: ספורט 5

פחות משבוע אחרי שחשף מאור בוזגלו קטעים מהאסיפה של ברק בכר לפני משחקה של הפועל באר שבע בסן סירו מול אינטר, הגיע תורו של המאמן עצמו לספק הצצה לחדר ההלבשה. בצל משבר הקורונה, בכר ניסה לעורר השראה בעזרת פוסט שפירסם בחשבון הפייסבוק שלו - ובו סיפר על הדברים שאמר לשחקניו לפני המשחק הראשון מול אולימפיאקוס במסגרת מוקדמות ליגת האלופות - מפגש שהסתיים לבסוף בהעפלה סנסציונית של האלופה הישראלית.

"זאת הייתה העונה השנייה שלי כמאמן הפועל ב"ש אחרי אליפות היסטורית ומרגשת לאחר 40 שנה, ופעם ראשונה שהמועדון משתתף במפעל היוקרתי של ליגת האלופות", פתח בכר את סיפורו, "בסיבוב הראשון הדחנו בשיניים ממש את שריף טירספול אחרי ניצחון 2:3 בטרנר ו-0:0 בגומלין. ואז קיבלנו בהגרלה את אוליפיאקוס - מועדון פאר יווני שהיה חבר קבוע בשלב הבתים של ליגת האלופות. על הנייר, זאת הייתה ההגרלה הכי קשה שיכולנו לקבל, ואף אחד לא באמת נתן לנו צ'אנס לעבור".

בכר הוסיף: "ככל שלמדנו אותם יותר, כך חדרה בנו האמונה שזה בהחלט אפשרי, מה גם שהם לא שיחקו משחק רשמי עד המשחק מולנו, אלא רק משחקי אימון. ואז הגיע שבוע המשחק. המשחק הראשון נערך בפיראוס ונקבע ליום רביעי. ביום ראשון ערכנו אסיפת וידאו מאוד יסודית על אולימפיאקוס עם התאמות מקצועיות ומשם ירדנו לתרגל וליישם באימון. העמדתי את ההרכב השני שלנו בהתאם להרכב של היוונים עם התאמות מקצועיות. ההרכב השני שלנו שכלל בין היתר את בוזגלו, שהר, גאדיר וראדי פשוט עשה בית ספר להרכב שתירגלתי וכלום לא עבד לי. יצאתי בהרגשה לא טובה מהאימון ואמרתי לצוות שלי שאם לא נעשה משהו, אנחנו פשוט נובס מול שחקנים כמו פורטוניס, קמביאסו ומיליוויביץ'".

אז מה הוביל לשינוי? "חזרתי הביתה, עברתי על החומרים ומצאתי משחק אימון של אולימפיאקוס מול גנט הבלגית, ששיחקה בשיטה של שלושה בלמים. ערכתי אותו כל הלילה ועשיתי את ההתאמות לקבוצה שלי. למחרת בבוקר עשינו אסיפת וידאו ותרגלנו את הדברים באימון ולשמחתי הדברים הסתדרו כפי שציפיתי. כמובן שזה עדיין לא מבטיח כלום אבל בהחלט נתן לי, לצוות ובטח לשחקנים קצת ביטחון לקראת המשחק הקשה הזה".

בשלב זה בכר עבר לחלק מהדברים שאמר לשחקניו באסיפה לקראת המשחק: "אני רוצה לקחת אתכם שבוע אחורה. אולי לא שמתם לב אבל הסתכלתי עליכם אחרי שעברנו את שריף. הייתם שמחים כי עשיתם היסטוריה עבור המועדון, אבל מה שאהבתי זה שלא יצאתם מגדרכם בחגיגות. אתם יודעים למה? כי משהו בתוככם הרגיש לכם שאתם בשלים לאתגרים גדולים יותר, אתם כבר לא מסתפקים רק בשלב אחד. כדי להיות מסופקים אתם צריכים אתגר אמיתי. והיום יש לכם אתגר רציני! למשחק היום אפשר לעלות ב-2 גישות - לגישה הראשונה אני קורא 'התפיסה הישנה'. התפיסה הישנה אומרת 'בואו נהנה מהחוויה', הגענו לפה, עשינו את שלנו, אז אין מה להפסיד. אחרי הכל, אולימפיאקוס קבוצה טובה וחזקה. איפה הבעיה בגישה הזאת? כשאנשים עולים לשחק בגישה של 'אין מה להפסיד', הם לא באמת מאמינים בעצמם - הם פשוט מפחדים לקחת אחריות על החיים שלהם כדי לא להתאכזב. ובגישה כזאת, אולי יידבק לנו, אולי לא. בשורה התחתונה, אם לא נעבור אף אחד לא באמת יכעס ואף אחד לא יוכל לומר עליכם מילה רעה. אבל האם זאת המטרה שלכם בחיים? שלא יכעסו עליכם? האם המטרה שלנו היא רק לעבור את המשחק?".

בכר המשיך בשיתוף מתוך חדר ההלבשה: "אתם כבר מזמן החלטתם לקחת אחריות על החיים שלכם וזה התחיל בדיוק לפני שנה מהיום. מזכיר לכם: לקחתם אליפות כשאף אחד לא האמין שניקח. לקחתם אותה - לא גנבתם אותה. אותו דבר פה היום - אנחנו לא באים לגנוב תוצאה, אלא לשחק ולקחת, כי זאת התפיסה של הפועל ב"ש החדשה שנה שנייה ברציפות! ולכן שם המשחק היום הוא: 'גם וגם'! במשחק הראשון נגד שריף שיחקנו רק התקפה ובגומלין רק הגנה. היום זה הזמן לשלב. אנחנו לוחצים בדקות הראשונות כמו שתירגלנו וכשנחטוף אנחנו נצא קדימה עם הרבה שחקנים במטרה להבקיע. ובדקות פחות טובות שהם לוחצים אותנו אנחנו מכווצים ומחפים אחד על השני. גם וגם! אתם כבר יודעים שיש לכם את הכושר לשניהם. נצמדים להוראות הטקטיות, מעזים כשצריך ומביאים את ההכרעה לטרנר! בהצלחה".

מאמן באר שבע לשעבר סיכם ושלח מסר לציבור כולו: "את המשחק סיימנו ב-0:0 עם תחושת החמצה שיכולנו לעשות תוצאה אפילו יותר טובה. לפעמים מצוקה יכולה להביא לשינוי. לנו לא הלך כלום באימון, אבל לא נלחמנו בזה אלא קיבלנו את המצוקה כמפתח. שינינו את המערך, יזמנו שינוי, מה שהביא בסופו של דבר להצלחה גדולה. פתיחות לשינוי, גם אם היא נובעת ממצוקה, טומנת בחובה הצלחה. אנחנו יכולים לכעוס על המצב, אבל זה לא יוביל אותנו לשום מקום. מה שכן יכול לעזור הוא לצמוח מתוך הקושי. בכולנו יש את הכוחות לזה".