sportFive884883 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
החיוך לא יורד מהפנים. ארבייטמן (צילום: ספורט 5)
החיוך לא יורד מהפנים. ארבייטמן | צילום: ספורט 5

בגיל 33 ואחרי שנגע בפסגות של הכדורגל הישראלי, שלומי ארבייטמן לא האמין שהוא ימצא את עצמו העונה דווקא בליגה א'. אחרי פתיחה מאכזבת עם שמשון כפר קאסם, לפני חודש ארבייטמן נחת באדומים אשדוד של גילי לנדאו, שם חזר לקרוע רשתות עם שני שערים בשני משחקים. יצאנו למסע עם ארבייטמן לפני משחק ופגשנו אדם מפוכח, כזה שעבר הכל ויודע להסתכל על הקריירה שלו בצורה בוגרת. מההרחקה הבלתי נשכחת עם מכבי חיפה מול מאלמו, דרך הראיון באנגלית ועד הנחיתה בליגה א'. שלומי ארבייטמן, כמו שעוד לא שמעתם.

"לשחק ביום שישי, אחרי 16 שנה בליגת העל זה לא קל. אני מתחיל להתרגל למשחקים בימי שישי  אחרי שבהתחלה קיבלתי בלאק אאוט. היה לי לא פשוט. לא קל. כל הקריירה שלך אתה בליגת העל, קהל, משחקים בשבת, פתאום אתה מגיע לליגה א' והדברים אחרת לגמרי. שחקנים אחרים שלא היו בליגת העל – ליגה לאומית, ליגה ב', ליגה ג'. אבל ישר נכנסתי לעניינים, כמה שיותר מהר, אני חושב שהתרגלתי גם למשחקים בימי שישי בשעות שאני זוכר אותן רק כילד", הוא מספר, "פתאום לקום, לאכול ארוחת צהריים, בעשר בבוקר. לקח לי זמן להתרגל לחיים בליגה א'. אבל עכשיו אני בפנים, אני חי את זה, אני נושם את זה. אני בפנים חזק מאוד".

יחזור למרכז הבמה? (צילום: ספורט 5)
יחזור למרכז הבמה? | צילום: ספורט 5

לאורך כל הקיץ ארבייטמן האמין שהוא בסוף ישחק בליגת העל או שאולי ישחק מחוץ לישראל (נבחן בפארלמיני), אבל בסופו של דבר אף אחת מההצעות לא הבשילו להסכם. "תקופה לא פשוטה. אתה יושב בבית, אתה מתאמן באופן אישי ומנסה להאמין שבקרוב יהיה משהו. אבל לצערי כל יום ויום, הימים עוברים ואתה לא מוצא מקום להיכנס אליו ולהתחיל את השגרה. רציתי סכום שיכול לכבד, שמגיע לי, סכום לא בשמיים. עם כל הכבוד – עשיתי בכדורגל הרבה, יש לי עוד הרבה מה לתת. פתאום באה הצעה מפתה מליגה א', שאלתי מה אני עושה? יכולתי פתאום למצוא את עצמי שהקריירה הולכת ונגמרת או שעשה את הדבר הגדול – שאתה יורד שתי ליגות, דבר לא פשוט עבורי, עבור המשפחה, אבל בסוף קיבלתי החלטה".

אתה כבר לא ילד. בן 33. כמה שנים אתה עוד רואה את עצמך משחק?
"המקום של שלומי ארבייטמן בליגת העל ומי שחושב אחרת, כנראה שהוא לא כלכך מבין במקצוע שלו וחבל מאוד. אני מרגיש שאני בן 17, כמו ששיחקתי כשהתחלתי את הקריירה שלי בבית"ר ירושלים. אני בכלל לא חושב על פרישה. אני חושב תמיד איך להתקדם. גם בגיל הזה. איך ללמוד עדיין בגיל הזה. אני כן מאמין שאני יכול ביום מן הימים למצוא את עצמי חוזר לבמה המרכזית. אף אחד לא האמין שאני ארד שתי ליגות בגיל 33. שלומי ארבייטמן, קריירה מפוארת, שחקן נבחרת, ארבע שנים בבלגיה, אליפויות, גביעים, ליגת האלופות, ליגה אירופית. אף אחד לא האמין. גם אני לא האמנתי. יחד עם זאת, אני כרגע נמצא באדומים אשדוד. אין לי טיפת חרטה".

הראיון הבא כבר יתקיים באנגלית? (לירון מולדובן) (צילום: ספורט 5)
הראיון הבא כבר יתקיים באנגלית? (לירון מולדובן) | צילום: ספורט 5

דווקא מהמקום בו נהוא מצא עכשיו, ארבייטמן בוגר יותר ויכול להביט אחורה אל הרגעים עליהם הוא מצטער בקריירה.

"אני מבקש סליחה על הסיפור שקרה עם מאלמו. אתה מוצא את עצמך בגיל 20...ילד...עם קולואטי, קטן, דירסאו, בוקולי, בנאדו, חרזי, קייסי, דוידוביץ'. משחק בלומפילד אצטדיון מלא. משחק של החיים. אתה נכנס כמחליף במקום יניב קטן. אתה מוצא את עצמך במצב שאתה מבקיע גול והגול הזה נותן לך עלייה. כילד מתלהב, ילד...מוריד חולצה ומקבל צהוב. אני לא אחד שעושה בעיות. זה לא אני. בהתלהבות.. הייתה איזה הרמה שהכדור היה בחוץ נגעתי ביד וקיבלתי אדום. נשברתי באותו הרגע. אבל כל ילד עושה טעויות", ארבייטמן נזכר, "למדתי מזה הרבה. לקחתי את זה מאוד קשה. היה לי חוב למועדון. אחרי זה נגד זלצבורג כבשתי שער ששווה עלייה. הגול הזה היה מאוד משמעותי לקבוצה. למועדון. לא שוכח את הטעות שעשיתי מול מאלמו, אבל פה החזרתי. כיסיתי את החוב. מבחינתי הוא מת. החזרתי את סכום הכסף הגדול והנכבד".

עוד נושא מרכזי הוא הראיון הכי מפורסם שלך, זה שהתנהל באנגלית.
"אין לי בעיה לדבר על זה. המאמן בבלגיה ביקש ממני ללכת ולדבר ולא ידעתי אנגלית. היה רעש בישראל, חדשות 2, חדשות 10, בכל מקום. באותה תקופה, בימים האלה, לא היה מעניין בארץ, אז אני הייתי במוקד. לקחתי את זה ברוח טובה. בהתחלה זה היה לא נעים. אני יכול להגיד לך היום, שאם הייתה לי עוד הזדמנות, הייתי עושה אותו הדבר עוד הפעם. הייתי הולך ומדבר, עד שהייתי לומד. אין מה לעשות. עדיין עוצרים אותי, ומזכירים לי, ופרסומות רצו, ו-'ארץ נהדרת' ואיפה לא..וגם לפעמים אני רואה את זה ואומר לעצמי 'וואו, מה עשית'. אני לא מצטער על זה".

האנגלית שלך השתפרה מאז?
"השתפרה".
אז היינו יכולים לעשות את הראיון הזה באנגלית?
"ודאי. פעם הבאה...".

וגם בראיון: הפועל ב"ש, הפועל חיפה, מכבי חיפה, החיים בליגה א' ועוד. צפו בראיון מתוך: מועדון כדורגל FC.