אלי מחפוד. יורדים מליאור ז´אן (עמית מצפה)
אלי מחפוד. לא הכניס מענק הישארות (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

קצת לפני פתיחת העונה שעברה, האווירה בהפועל פתח תקוה היתה בשמיים. דני ניראון, שחקן עבר, צעיר ורעב מונה למאמן הקבוצה, היו"ר דני לוי שפע אופטימיות ופיזר הבטחות לכל דורש. ניראון הביא את האג'נדה שלו, נתן לשחקנים צעירים את המושכות והאמין בחבורה החדשה שבנה. אלא שלאט לאט מגדל הקלפים הזה החל לקרוס.

האופטימיות התחלפה בפסימיות, האוהדים איבדו את הסבלנות ורגע השפל הגדול היה ב-21 בנובמבר. הכחולים הגיעו לאצטדיון ר"ג לקראת משחק הליגה במסגרת המחזור ה-10 מול הפועל תל אביב וחזרו משם עם הזנב בין הרגליים ועם שביעייה משפילה.

דני ניראון שילם את המחיר, שביט אלימלך החליף אותו לתקופה קצרה ואלי מחפוד, שבדיוק סיים את תפקידו באחי נצרת הוזעק להציל את המצב: "הגעתי באמצע העונה להפועל פ"ת כשאף מאמן לא רצה להגיע לכאן ואף אחד לא האמין שהקבוצה תישאר בליגה".

"כשהגעתי דיברנו על כך שבמידה ואני משאיר את הקבוצה בליגה נמשיך את ההתקשרות. פעמיים לא נתנו לי סיכוי כשאימנתי את הפועל פ"ת, פעם אחת בליגה הלאומית שלא האמינו שנעלה ליגה ובסוף עלינו, ובפעם השניה העונה כשכולם חשבו שכבר ירדנו ליגה. אני שמח להמשיך ולאמן בקבוצה שגדלתי בה ועשיתי בה 90% מהקריירה שלי כשחקן וכמאמן".

אלי ביטון ומחפוד חוגגים את ההישארות. רגע השיא (עמית מצפה)
אלי ביטון ומחפוד חוגגים את ההישארות. רגע השיא (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"בשבילי הפועל פ"ת זו דרך חיים. לשחקנים שלי תמיד אמרתי במחזורים הקריטיים – אותי אפשר להוציא מהפועל פ"ת אבל אי אפשר להוציא אותה ממני".

מה היה רגע השפל שלך בעונה שעברה?
"פעמיים היתה לי הרגשה מזופתת למרות שלא הפסדנו הרבה. פעם אחת בגביע כשהודחנו בפנדלים מול נצרת עילית שזה היה מכה  מוראלית קשה לקבוצה וההפסד בחוץ לאחי נצרת היה מבחינתי השפלה. אין  לי הרבה רגעים בקריירה בהם הושפלתי, אבל זה אחד מהם, ובסוף המשחק  כשהאוהדים חסמו את הכביש הבנתי אותם כי הרגשתי חרא".

צפו בתקציר הניצחון שהשאיר את פ"ת בליגה

ורגע השיא?
"הקבוצה עשתה סיבוב שני מדהים ורק בגלל חוסר מזל לא השתלבנו בפלייאוף האמצעי, אבל בסוף נשארנו בליגה בסטייל. רגע השיא היה הניצחון בחוץ על הפועל חיפה שלמעשה השאיר את הקבוצה בליגה, כשחזרנו בו מפיגור וזו תכונה של הקבוצה בעונה שעברה כי עשינו את זה 5-7 פעמים".

בלי מענק הישארות אבל עם תמיכה נרחבת מהקהל


עד כמה מאמין אלי מחפוד בדרך שלו וביכולת שלו לבנות קבוצה טובה תעיד העובדה שהחליט להכניס בחוזה שלו מענקי זכיה בתארים והעפלה לאירופה וגם אם תחפשו טוב טוב, לא תמצאו שורה אחת שמדבר על מענק הישארות.

"אין לי מענק הישארות כי אנחנו נבנה את הקבוצה השנה במטרה שתהיה טובה  ותשחק הרבה יותר טוב מהעונה שעברה בה התמקדנו באגירת נקודות. "אני מאמין שנוכל לעשות התקדמות בעונה הקרובה ולכוון גבוה יותר ממאבקי התחתית".

היו לך ולקבוצה עליות ומורדות ביחסים עם הקהל בעונה שעברה אבל בסוף הוא חזר לתמוך. איך אתה מסביר את זה?
"כשבאתי להפועל פ"ת, הופתעתי מהקהל  שהגיע להביע מחאה במסיבת העיתונאים. גל חצור לקח על עצמו את נושא החזרת הקהל למגרשים והם באמת חזרו בגדול ותמכו בנו כשהיינו צריכים אותם. לא לחינם מאמנים רבים שדיברו איתי אמרו לי שנישאר בליגה בגלל הקהל הגדול שלנו".

הורסים את האורווה (שי לוי)
הורסים את האורווה (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

השבוע נהרס הבית השני שלך, אצטדיון האורווה, אלו היו רגעים קשים?
"באתי לבד כל יום במהלך השבוע האחרון למתחם של האצטדיון, זה צובט את הלב. במגרש הזה כבר לא היו תנאים למשחק כדורגל. יש באצטדיון הזה תואר אחד בדמות גביע המדינה שהייתי שותף לו ובאצטדיון החדש נעשה הכל בכדי להביא יותר הישגים, כי למועדון שלנו יש הרבה כאלה ואני מקווה ששם נחזיר עטרה ליושנה".

עד כמה תיפגע בכם העובדה שאין לקבוצה מגרש ביתי?
"אין ספק שזה ישפיע עלינו, כמו שאומרים 'ביתי הוא מבצרי' כי אין כמו הבית. נצטרך להתמודד עם זה ואני מקווה שהקבוצה שנבנה תחפה על חיסרון  הביתיות. לפי מה שהבנתי, נאלץ לשחק באצטדיון ר"ג כי אין  מגרשים אחרים. זה לא הבית  שלנו אבל זה מה יש ועם  זה נתמודד בכבוד".

"ביקשתי מההנהלה לא להחליף הרבה שחקנים וזה מה שעשינו"


יש המאמינים שההצהרות של דני לוי הלחיצו את המערכת במקום לדרבן. עד כמה הכוונה הטובה של לוי היתה באמת בעוכרי הקבוצה לא נדע, אבל מחפוד מעדיף לפעול בצורה אחרת: "אני לא אוהב לצאת בהצרות, אבל אם הפועל פ"ת תהיה בעונה הבאה במרכז הטבלה ומעלה אני חושב שמבחינתנו זה יהיה הישג טוב. אני עוד לא יודע איזה חלוצים יהיה לנו, אבל בהתאם לכך ננסה להעמיד קבוצה אטרקטיבית".

באילו עוד עמדות אתה עוד מחפש לחזק את הקבוצה?
"כעיקרון אנחנו מחפשים לחזק את החלק הקדמי. ביקשתי מההנהלה לא להחליף הרבה שחקנים הקיץ וזה מה שעשינו, השארנו את רוב הבסיס מהעונה שעברה כמו ג'ונתן אסוס שהוא חולייה מרכזית מאד. החתמנו את ג'וניור ויסה כדי לחזק את החלק הקדמי שהיה אחת הבעיות הגדולות שלנו בעונה שעברה ונחפש עוד כמה חלוצים כדי שגם הקהל יהנה מכדורגל יפה".

ג´וניור ויסה מול מהראן ראדי (שי לוי)
ג´וניור ויסה מול מהראן ראדי (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

מה יהיה חלקם של שחקני הבית בסגל?
"שחקני בית הם מאד חשובים, אבל אני לא אומר את זה כסיסמה הם צריכים להיות טובים בכדי להשתייך לסגל. צר לי שקבוצת הנוער שלנו ירדה ליגה כי ארצה לשלב שחקני בית אבל לא בכל מחיר. התהליך של ביסוס הקבוצה על שחקני בית לוקח זמן וצריך להתחיל ממחלקת הנוער, ולחזור לתקופה בה הבוגרים היו מתבססים על שחקני המועדון. אני אשמח לראות 15 שחקני בית בסגל ולא 3-4 כמו שיש היום".

הגיע לקבוצה בקיץ שעבר בעל בית חדש, רק לפני כשבוע הוא כבר כמעט ופרש, עד כמה חשוב גל חצור להפועל פ"ת?
"לא הכרתי את גל חצור לפני שהגעתי למועדון. אני חושב שהוא איש מדהים  ובן אדם עם רגשות ויותר מכך הוא מתייחס לכל אדם שמדבר איתו".

תומר סיני.
תומר סיני. קרדיט גדול (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"הוא משקיע הרבה מכספו ומרצו ואם הוא ותומר סיני לא היו  תומכים בקבוצה בפן הפיננסי היתה למועדון בעיה גדולה. גם לדני לוי ואפי צפריר מגיע קרדיט גדול שהצליחו להעמיד קבוצה  בתחילת העונה ואחרי זה גייסו  את גל ותומר".