יניב קטן חוגג שער של אליפות (צילום: עמית מצפה, מערכת ONE)
קטן חוגג שער שכולו אליפות ירוקה. מגיע לו | צילום: עמית מצפה, מערכת ONE

השמיצו אותה, אמרו שהיא לא מספיק אטרקטיבית וכי היא לא מסוגלת לנצח במשחקים גדולים, אבל מכבי חיפה הוכיחה הערב (שני) שהיא הקבוצה הראויה ביותר לקחת את תואר האליפות. לעיני 14,000 צופים ותחת אווירה נהדרת בקרית אליעזר, נתנו הירוקים הצגה גדולה בדרך ל-0:1 על היריבה המושבעת והטוענת לכתר, הפועל ת"א.

בעקבות הניצחון פתחה הקבוצה מהכרמל פער של 5 נקודות מהאדומים, זאת כשנותרו שני מחזורים בלבד לסיום. כעת, זקוקים אלישע לוי וחניכיו לניצחון על מכבי נתניה ביום שבת, על מנת לזכות סופית באליפות שישית בעשור האחרון ו-11 בתולדות המועדון.

לאורך 90 הדקות התנהל המשחק במעמד צד אחד - הירוקים עטו על השער מהשניה הראשונה, הגיעו לאינספור מצבים ואלמלא יכולת הירואית של וינסנט אניימה (מה הוא עוד עושה בליגה שלנו?), יכלו לצאת עם ניצחון גבוה בהרבה.

האיש של המשחק היה יניב קטן, אולי האחראי הגדול ביותר למיקומה של מכבי חיפה, שחזר מהתרדמת שבה שקע בתחילת הסיבוב, לקח את המושכות והתכבד בשער הניצחון (ואולי שער האליפות) שהגיע בדקה ה-61.

מהעבר השני, קשה להגיד על הפועל ת"א שהיא היוותה יריבה ראויה לירוקים. האדומים ככל הנראה נרדמו בדרך מכביש החוף, אחרת אין שום סיבה ליכולת העלובה, על סף המבישה, שהציגו הערב בקרית אליעזר.

תקלה בקופות הובילה לעימות בין אוהדי הפועל ת"א ושוטרי היס"מ

בשל תקלה במערכת המחשבים המנפקת כרטיסים בקופות, נוצר טרם המשחק לחץ אדיר בקופות האצטדיון ואוהדים רבים נותרו בחוץ. בעקבות זאת החלו עימותים בין אוהדי הפועל ת"א ובין השוטרים שנמצאים במקום, ביניהם שוטרי יס"מ.

מחצית ראשונה

המשחק נפתח בקצב מהיר עם אירועים ליד שני השערים. בדקה ה-3 דרשו הירוקים כדור עונשין מ-11 מטרים לאחר שרפאלוב נבלם ע"י וואליד באדיר, ייתכן בצורה לא חוקית. מאיר לוי לא השתכנע והורה להמשיך.

דקה לאחר מכן פרץ סמואל יבואה באגף השמאלי, ניער את ליאוניד קרופניק ושיחרר מ-10 מטרים בעיטה חזקה, דוידוביץ' התעופף וקלט. בדקה ה-6 שלח קטן בכדור מצוין את טמבינקוסי פאנטיני שהיה בדרכו אל השער עד שנעצר ע"י וואליד באדיר, ספק בעבירה. חיפה דרשה פנדל ואדום לקפטן האדום, לוי שוב התעלם.

בדקה ה-8 השתחרר נאתכו מרחק 20 מטרים משערו של דוידוביץ' ובעט חזק, הכדור הלך גבוה מעל המסגרת. השליטה האבסולוטית של חיפה נמשכה ובדקה ה-14 סידר קטן כדור על מגש לרפאלוב, שעצר מצוין בחזה וממצב של אחד על אחד מול אניימה בעט הישר לגופו של השוער הניגרי.

חיפה המשיכה ליזום, כשקטן נותן את אחד ממשחקיו הטובים העונה ומסדר מצבים לחברים בזה אחר השני. בדקה ה-16 מסר קטן לפאנטיני, שהסתובב נהדר ובעט חזק, אניימה הציל בקצות האצבעות, רפאלוב השתלט על הריבאונד ובעט חזק, אניימה שוב הדף, הכדור שוב הגיע לקשר הירוק שבעט הפעם בסיבוב, אניימה כבר אמרנו?

בדקה ה-23 ביצע אלישע לוי חילוף כפוי והכניס את אייל גולסה במקום גוסטבו בוקולי שנפגע ברגלו ולא יכול היה להמשיך. 7 דקות מאוחר יותר הגיעה עוד פעולת ענק מבית היוצר של יניב קטן, שהקפיץ קטנה לעבר פאנטיני שהגיח מאחור אך מ-5 מטרים וכשהוא חופשי לחלוטין, נגח מעל השער.

רק קבוצה אחת היתה על המגרש במחצית הראשונה. בדקה ה-35 שיחרר רפאלוב פצצה מ-20 מטרים, אניימה הנהדר התעופף והוציא מהחיבורים. דקותיים לאחר מכן הגביה קטן לעברו של גולסה הצנום אך זה נגח מ-10 מטרים החוצה. מהפועל ת"א לא ראינו כלום עד כה.

ליאור רפאלוב המשיך להיות על תקן המחמיצן במכבי חיפה. בדקה ה-44 פעולה נהדרת של גולסה המצוין המשיכה במסירה לעברו של מסיללה שהגיח מימין, המגן הוציא רוחב נהדר למרכז הרחבה, אך רפאלוב, במקום לקרוע את הרשת, ניסה לכבוש בבעיטה מתוחכמת עם החלק החיצון של הנעל. למסגרת הכדור לא הלך. בהפסקה 0:0, שמקפח את הירוקים.

מחצית שניה

המחצית השניה החלה בדיוק כפי שהראשונה נגמרה. בדקה ה-47 דהר פאנטיני לבדו מול אניימה אך מ-10 מטרים בעט לרגליו של השוער. יניב קטן הגביה את הקרן מימין, פאנטיני התרומם מעל כל ההגנה האדומה, אך מ-5 מטרים נגח ליד העמוד - כמה אפשר להחמיץ?

אניימה בקרב אווירי (צילום: עמית מצפה, מערכת ONE)
אניימה נתן משחק גדול, זה לא הספיק לאדומים | צילום: עמית מצפה, מערכת ONE

5 דקות בתוך המחצית השניה ואפשר סוף סוף להגיד שהפועל ת"א נכנסה למשחק. האדומים החלו להניע את הכדור בסבלנות ושלטו במרכז השדה וביטלו את החלק הקדמי של חיפה. בדקה ה-56 ניסה דה סילבה את מזלו בבעיטה מסובבת מ-20 מטרים אך החטיא את המסגרת.

הפועל המשיכה ליזום ובדקה ה-56 מסירת רוחב מצויינת של אנטבי סידרה לוורמוט מצב בעיטה נוח אך האחרון שיגר את הכדור מטר מעל המסגרת. בדקה ה-57 שילם רפאלוב את מחיר ההחמצות ופינה את מקומו לשלומי ארבייטמן. גם אלי גוטמן ערך חילוף ראשון והכניס באותה דקה את ערן זהבי על חשבונו של מהראן ללה החלש.

לאחר דקות רעות של חיפה שיחרר יניב קטן בעיטה חזקה מ-20 מטרים וכמעט שהפתיע את אניימה, אך זה שוב היה עירני והדף בקצות האצבעות לקרן.

דקה 61 - מכבי חיפה עולה ל-0:1: בשעה טובה ואחרי אינסוף הזדמנויות מול שערו של אניימה, הירוקים מצליחים לכבוש שער יקר מפז. המהלך החל בהגבהה של בירם כיאל מימין, שלומי ארבייטמן הוריד קטנה אחורה ויניב קטן, מי אם לא הוא, בעט מ-12 מטרים ועם כל הלב, כדור שהכניע את אניימה. אין יותר מוצדק מזה.

טופוזאקוב שולח רגל ומקדים את פאנטיני (צילום: עמית מצפה, מערכת ONE)
טופוזאקוב שולח רגל ומקדים את פאנטיני | צילום: עמית מצפה, מערכת ONE

השער הכניס התלהבות בירוקים שצרו על השער האדום, אך ניסיון נוסף של קטן, בבעיטה שטוחה מחוץ לרחבה, חלף ליד העמוד. בדקה ה-76 יכל ארבייטמן לגמור את הסיפור אך החמיץ ממצב של אחד על אחד מול אניימה, אחרי עוד אסיסט נהדר של קטן.

מכבי חיפה: ניר דוידוביץ', אלון חרזי, ליאוניד קרופניק, דקל קינן, פיטר מסיללה, ג'ון קולמה, בירם כיאל, גוסטבו בוקולי (אייל גולסה, 23'), ליאור רפאלוב (שלומי ארבייטמן, 57'), יניב קטן וטמבינקוסי פאנטיני.

הפועל ת"א: וינסנט אניימה, דגלאס דה סילבה, אלין טופוזאקוב, וואליד באדיר, יגאל אנטבי, אביחי ידין, ביברס נאתכו, גילי ורמוט, דמיטאר טלקייסקי, מהראן ללה (ערן זהבי, 57') וסמואל יבואה.