צ´יזיק עם שחר.  בחיפה מרוצים מהסדרנים (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
שחר וצ´יזיק. יחכו לישיבת המזכירות (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מכבי חיפה והפועל ת"א, הנציגות הישראליות באירופה, התלוננו אתמול (שני) בפורום המנכ"לים שהתכנס בהתאחדות לכדורגל, על כך שההתאחדות גובה עמלה בת חמישה אחוזים מהכנסות מכירת הכרטיסים של משחקי הישראליות באירופה.

כזכור, מכבי חיפה מילאה השנה את אצטדיון ר"ג במשחקי ליגת האלופות ומכרה עשרות אלפי מנויים לשלושת המשחקים. אם ההתאחדות גובה עמלה של חמישה אחוזים מדובר בסכום מכובד מאוד שיכול להיכנס לחשבון הבנק של הירוקים.

גם הפועל ת"א מכרה השנה אלפי כרטיסים למשחקיה בליגה האירופית בבלומפילד, ואם תעבור את שלב הבתים עשויה להגיע לכאן יריבה גדולה שתמלא שוב את האצטדיון.

מההתאחדות נמסר: "הנושא הועלה בפורום על ידי איתמר צ'יזיק, לא היה על סדר היום, ולא נפתח לדיון". הנושא צפוי לעלות בישיבת המזכירות הקרובה שתתקיים ב-2 בדצמבר.

גורם בהתאחדות אמר: "שצ'יזיק לא יתייפיף. במכבי חיפה יודעים שההתאחדות לכדורגל יותר מעוזרת להם לקיים את משחקי הבית שלהם בליגת האלופות באצטדיון ר"ג. אנשי ההתאחדות, ביניהם אילן יבלוקובסקי, אנשי מחשבים ושירותים נוספים, מאפשרים לחיפה את האירוח".

אוהדי חיפה באצטדיון ר&"ג. יגיעו גם למינכן (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי חיפה באצטדיון ר&"ג (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

הכירו את חוק הקטינים החדש של אופ"א

בישיבה דנו גם בנושא חוק הקטינים החדש בתקנון אופ"א, הדן בהעברת שחקנים קטינים בין מועדונים. כדורגלן שעובר למועדון חדש במדינה אחרת, לא יוכל לעבור יחד עם משפחתו, אלא אם אחד ההורים יוכיח שסיבת המעבר שלו לא קשורה לילד. 

לצורך המחשה, אם אב קיבל הצעה שילדו יצטרף לאקדמייה של מנצ'סטר יונייטד, הוא צריך לשלוח את הילד לבדו ולא יוכל להצטרף אליו. רק אם יוכיח לאופ"א שהוא עובר לאנגליה, לא בגלל הילד אלא בגלל קריירה או כל סיבה הגיונית אחרת, הוא יקבל היתר שהייה במדינה.

בפורום המנכ"לים נאמר כי התקנה הזו למעשה "מזמינה את ההורים לתחמן את אופ"א". די ברור שהורים יבקשו לעבור, לפחות בשלבים הראשונים, ולשהות עם ילדיהם בחו"ל עד שיסתגלו למדינה החדשה. התקנה החדשה "מכריחה אותם לשקר לאופ"א על סיבת המעבר".

אסולין במדי ברצלונה. יחפש קבוצה חדשה (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
גיא אסולין (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

ההגיון מאחורי התקנה החדשה, היא לחזק את המועדונים הקטנים מול המועדונים הגדולים והעשירים. היום כל מועדון גדול, שרוצה להעביר אליו כישרון מקבוצה קטנה, היה מציע למשפחתו של הילד מגורים ומחייה על חשבונו והילד היה עובר. התקנה החדשה נועדה להגביל את המסורת הנהוגה הזו. מנכ"ל מכבי חיפה, איתמר צ'יזיק, נמצא כעת בישיבה על כך באופ"א.

נושא נוסף שנידון בישיבה הוא העברות שחקנים בין מועדונים באירופה. החל מינואר הקרוב כל הנושא יהיה ממוחשב, והקשר בין הקבוצות יהיה בין היתר דרך פורטל אינטרנטי שירכז את ההעברות. המועדונים יעברו הדרכות בנושא בחודש ינואר.

ההתאחדות תסייע בתוכנית ללימודים אקדמיים לשחקנים

ההתאחדות לכדורגל הודיעה כי תסייע בקידום תכנית מיוחדת ללימודים אקדמיים לשחקני כדורגל. היא תסייע בהטמעת המיזם מטעם המכללה האקדמית לספורטאים בפתח תקווה שמטרתו להעניק לשחקנים אפשרות ללימודים אקדמיים.

מטרת התכנית הייחודית היא להעניק לשחקני הקבוצות את האפשרות ללימודים אקדמיים ותואר ראשון בזמנם הפנוי, ולאפשר להם מגוון של מסלולי למידה שונים בעלי פוטנציאל להמשכיות גם לאחר פרישתם ממשחק פעיל. תכנית הלימודים תותאם לצרכי השחקנים שיקבלו ליווי אקדמי אישי.