מלמיליאן וקורנפיין היום במסע
מלמיליאן וקורנפיין היום במסע"ת (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

אורי מלמיליאן מוצג בשעה זו (ראשון) כמאמן בית"ר ירושלים לעונת 2010/11 במסיבת עיתונאים שמועברת בשידור ישיר ובחינם ב-ONE TV LIVE.

כפי שפורסם לראשונה ב-ONE, המאמן חוזר למועדון בו גדל ונחשב כסמל, זאת לאחר שהקבוצה מכרה את ברק יצחקי למכבי תל-אביב ולאחר שגובש למעשה תקציב ראשוני לקראת העונה החדשה.

מלמיליאן, שהעלה את הפועל אשקלון בעונה האחרונה מהליגה הלאומית לליגת העל, יצטרך להתמודד כעת עם חוסר הוודאות שקיים בבית"ר נוכח העובדה שהיא נותרה ללא משקיע עם עזיבתו של גומא אגייאר.

מנגד, 2 מיליון הדולר שייכנסו לקופת בית"ר ממכירת יצחקי, יעזרו לקבוצה לממן שחקני רכש כשגם מכירה אפשרית של עידן ורד יכולה לעזור לבית"ר להעמיד תקציב ראוי שיחזיר אותה לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי לאחר עונה חלשה למדי בה סיימה במקום החמישי בליגת העל.

בין קורנפיין למלמיליאן סוכם שבית"ר ירושלים תתחזק בעונה הבאה במספר שחקנים ולצידו של המאמן יעבוד גם דוד אמסלם.

אורי מלמיליאן פתח את הדברים: "הגעתי לפני שבוע לבית וגן והתרגשתי וגם היום, אני מתרגש. שיחזרתי את כל מה שעברתי בבית"ר בשבוע. לא נרדמתי בסופ"ש. לא הייתי כאן 21 שנים. כהייתי שחקן ומאמן על המגרש. אני עושה את התפקיד על הקווים. הגיעו איתי מאמן כושר ועוזר מאמן. אני מאמין שנעשה שנה טובה".

"יש דובר לאגודה והוא ידבר. אני אדבר במגרש. אתם תרגישו את השינוי הזה של מאמן שנותן את אור הזרקורים לשחקנים. הם ידברו והדובר יגיד את מה שצריך".

מלמיליאן המשיך ואמר: "תרגישו את השינוי עם מאמן שנותן לשחקנים לשחק. מי שפוחד מכישלון לא יכול לאמן. בעוד חודשיים יכול להיות סגל אחר. יש שלד טוב ואני יודע שאפשר לפתוח את העונה עם שחקנים ששייכים לבית"ר היום. בלי בנאדו, גרשון, בן יוסף, אולי ורד, יצחקי הלך, אולי גם תמוז. כשהייתי שחקן, הייתי משחק גם עם כאלה שלא ידעו איך קוראים להם ואחר כך ידעו".

"בואו ניקח את הדבר הכי שחור בכדורגל. יכול להיות כישלון. נו, אז יש כישלון. אנחנו פוחדים מזה? שחקן שבועט פנדל בגמר גביע יכול להחמיץ. אני אתחיל בבית"ר ירושלים, אם יהיה לא טוב, יצעקו להתפטר, זה חלק מהכדורגל. אתם לוקחים את זה לכיוון שמעבר למקצוע הכדורגל".

קורנפיין. לא מפסיק לעבוד למען הקבוצה (דרור עינב)
קורנפיין. (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"אני לא פוחד מכדורגל. אני לוקח את הדבר הכי קשה שיכול להיות, שאני אבוא ולא אצליח. יש לי הרבה ביקורת עצמית. בתחילת השנה באשקלון אמרנו שהמטרה שלנו היא לעלות ליגה. עד מחזור עשירי, עשינו אולי ניצחון אחד, ידעתי שנכשלנו. שמתי את המפתחות ואמרתי נכשלתי. לא נתנו לי ללכת, נשארתי, החלפנו שחקנים ובסוף הצלחנו".

על הציפיות של הקבוצה בעונה הקרובה: "בית"ר היום לא יודעת איזה סגל יהיה לה. יש לה 10-11 שחקנים שאנחנו יודעים שיש לנו היום. אני מאמין שתוך חודש-חודשיים נוכל להביא 3-4 שחקנים. הלוואי ויהיה לי חומר שחקנים שאגיד שאני רץ לאליפות. זה לא יהיה, אבל תהיה קבוצה שלא תבייש את בית"ר ירושלים. מי שיגיד עכשיו מה המטרות של בית"ר, ישקר לך".

על השחקנים הרבים שעוזבים, אמר מלמיליאן: "כשאיציק קרא לי, הוא אמר לי בדיוק מי הולך לעזוב. אני חושב שבקבוצת כדורגל תמיד יש תחלופה. אוי ואבוי למאמן שיגיד שהוא לא יכול להחליף שחקן כזה או אחר. אני מאמין שאם הוא היה יכול, איציק היה משאיר את השחקנים האלה. אם הם יילכו, נשתדל להביא אחרים ואם לא, נסתדר עם מה שיש. נעשה הכל כדי שבית"ר ירושלים תתקיים בליגת העל ושהיא תישאר ותהיה קבוצה טובה".

קורנפיין ומלמיליאן (דרור עינב)
קורנפיין ומלמיליאן מחליפים חיוכים במסע&"ת (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

מלמיליאן על החזרה דווקא עכשיו לבית"ר ירושלים: "אני יכול להגיד שבפעם הראשונה שהציעו לי זה היה איך שפרשתי. הדרישות שלי אז היו מוגזמות, לא כספיות. ביקשתי את הדברים מעבר למקצועיות ואז לא הייתי שם, ואני שמח. שחקן שפורש ומיד מקבל את בית"ר, זה לא נכון. הייתי כמה שנים בנתניה, בפ"ת, קיבלתי ניסיון ומאמן צריך את זה. באתי עכשיו כי יש בי משהו שאנשים לא מכירים. אני אוהב אתגרים. בבית"ר יש דבר אחד שאין בשום קבוצה אחרת, וזה הקהל. זה לא בשביל ללקק לו כי אני גדלתי מגיל 12 עם הקהל הזה ואני מכיר אותו. היום יש 7-8 שחקנים שמשתייכים לאולימפית, לבוגרת, יודע מה הם יכולים לתת לנו. אם יהיה סגל של מקומות 1-5, אגיד שאלה הציפיות. אני לא מפחד, אני אוהב ציפיות גבוהות ושבכל משחק הקבוצה שלי תהיה הכי טובה. אני לא חושש, בא לשחק כדורגל ואז אין מה לפחד. אני יודע מה יש היום בבית"ר ירושלים".

מלמיליאן על הלחץ של הקהל: "גם כשחקן כשהייתי בבית"ר, ושיחקנו נגד הפועל טבריה בימק"א, ישבתי עם גבס. טבריה הובילה 0:1 והקהל קילל אותי למה אני לא משחק. קמתי ואמרתי שאני עם גבס, זה הקהל של בית"ר, אם הוא רוצה להרים את השחקן אז הוא מרים אותו. כל מאמן שמגיע לפה צריך לדעת שאם הוא לא מצליח, הוא מקבל בראש".

"יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוהה, עליתי ליגה? למחרת שכחתי מזה. אותי הכותרות בעיתונים לא מזיזות. אני יודע לאן אני מגיע, תבואו בתחילת העונה ואגיד מה הציפיות. ברגע שלא אעמוד בהן, אקום ואלך. אנחנו לא מכבי ת"א, שקונים ב-600, 800 אלף, מיליון דולר. מבחינת חומר שחקנים ושקט נפשי, אני יודע לאן אני מגיע. אני לא פוחד משום דבר ומשום קבוצה, גם אם היתה פה ברצלונה. כל מה שהשחקנים צריכים לתת, הם ייתנו, לטוב ולרע. כשנפסיד אני האשם, אקח את האשמה עליי. כשהייתי שחקן עשיתי את העבודה במגרש, היום אני תלוי בשחקנים, ואני מאמין שיהיה בסדר".

מלמיליאן היום במסיבת העיתונאים (דרור עינב)
מלמיליאן היום במסיבת העיתונאים (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"היום תראה את הסגל, הוא בית"רי לכל דבר. תיקח את הרוש, קוזוקין, מויאל, בן שושן, שי חדד, אלה שחקנים לגיטימיים שיש להם מקום בכל קבוצה בליגה. הכל תלוי כמה הקהל יילך עם הקבוצה. אותו שלד של 7-8 שחקנים יוכל לרוץ לאליפות בעוד שנתיים-שלוש. השאלה כמה סבלנות תהיה לקהל".

"לא מעניין מה כותבים, אלא מה אני חושב. אם הייתי פוחד, הייתי מגיע? בית"ר עשתה את מלמיליאן והגעתי לאן שאני בזכות בית"ר. לא יכול להיות מצב שאצטרך לתת לקבוצה ולא אתן. באתי לפה למתקן לפני שבוע וקיבלתי צמרמורת. ברגע שישבתי עם איציק, זה לקח דקה וחצי. אם זה היתה קבוצה אחרת, הייתי הולך אחורה. אומרים אתה לוקח סיכון, אני לא לוקח שום סיכון. הכי רע שיהיה, לא נצליח, לא קרה שום דבר. אנחנו מתעסקים בכדורגל".

"גם אם הוא היה אומר לי לחתום ל-3 שנים, זה לא היה אומר כלום. בבית"ר אין לי חוזה, אין לי כלום, זה לא כמו אורי במקום אחר. אם אחרי חודשיים אראה שאני לא עומד בציפיות, אני אלך, לא צריך לפטר אותי. הלוואי ואוכל להיות בבית"ר לא שנה, 10 שנים. לא יכול להיות משהו שאני אחשוב ככה ומסביב יחשבו אחרת. תראו את זה השנה".

קורנפיין ומלמיליאן. ערן לוי בדרכו לטדי (דרור עינב)
קורנפיין ומלמיליאן. &" (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

מלמיליאן על התייחס לאחיין שלו, ברוכיאן: "הוא שמח שבאתי, אבל יודע שיהיה לו יותר קשה. אבירם לא צריך מאמן שיעשה אותו שחקן, הוא עשה את עצמו בזכות עצמו. עושים לו עוול, כי לכל שחקן יש את הדברים שלו. צריך לאחל לו שיחלים מהפציעה. אבירם ייתן מה שיש לו ויצעיד את בית"ר קדימה. יחד איתו ועם הצעירים אפשר לעשות דברים מאוד טובים בבית"ר.

יו"ר הקבוצה, איציק קורנפיין, התייחס למינוי של מלמיליאן ועוזריו: "אנחנו גאים כמועדון להחזיר סמל כמו אורי. התגובות שקיבלנו הן התרגשות צמרמורת. כל מי שבית"ר נוגעת לליבו איחל ליום הזה. היו לי פגישות איתו כשהצעתי את המשרה. הוא אמר לי אני בשביל בית"ר מגיע לא משנה מה. למרות הקשיים, הוא אמא זה הבית שלי. אני רוצה לברך אותו בברכת בהצלחה, גם את רוני לוי עוזר המאמן. הם מגיעים לבית חם. התנאים לא יהיו אידיאליים אבל אנחנו עושים לילות כימים בשביל לעמוד בסטנדרטים של בית"ר. נעשה כל מה שאפשר בשביל לעשות לצוות הזה יותר קל".  

קורנפיין על הצוות המקצועי: "דוד אמסלם הוא איש בית"ר, אני עוד צריך להיפגש איתו ואחרי שנסכם דברים בינינו נוכל להגיד מה יהיה תפקידו בבית"ר".

קורנפיין התייחס לאפשרות שעידן ורד יעזוב: "אנחנו נמצאים כרגע במצב כלכלי, שאני לא יודע אם אי פעם בהיסטוריה היינו בו. אין כרגע שום גורם חיצוני שאמור לממן את הפעילות של הקבוצה. בתקופת ארקדי, מאיר פניג'ל, גד זאבי, משה דדש, תמיד היתה הזרמת כסף. אנחנו עושים את המקסימום כדי למצוא מקורות מימיון חיצוניים כדי להשאיר שחקנים, כולל עידן ורד".

"אני מקווה שנצליח לעשות את זה במהרה, אם לא נצטרך למכור כדי להמשיך להתקיים. זה לא קל, גם לשחרר את יצחקי לא היה קל, אבל במחזור חיים של מועדון כדורגל יש גם תקופות כאלה, בהן צריך לעשות צעדים כואבים. אנחנו עוברים סוג של תהליך הבראה, אחרי הכסף הגדול והמיליונים שהיו פה, תהליך של חזרה למקורות. אנחנו לוקחים בחשבון שזה יהיה קשה, אבל לאורך זמן אנחנו בטוחים שעם הצוות שיושב פה, עם הקהל ועם הרוח הבית"רית, נוכל לעשות את זה".

"יש הרבה שמרגישים שבשנים האחרונות יש נתק בין הקבוצה לקהל, שזה לא הקהל שברח לקבוצה אלא להיפך. אנחנו רוצים להחזיר את המנורה לקהל, את הסמל. אנשים שבית"ר חשובה להם, לא משנה להם אם הסגל יהיה נוצץ או פחות, אם יהיה שחקן יותר או פחות. אני בטוח מהראש ומהלב ומהבטן שהמועדון הזה יצעד בדרך הנכונה. עברנו תהליך קשה אבל אין ספק שהרע מכל מאחורינו ועכשיו מתחילים בתהליך לחזור למעלה, לייצב את המועדון, להיפטר מהמשא הכבד וההתחייבויות הגדולות שהיו. אלה אנשים שיוכלו להוביל את המועדון הזה קדימה".

"אנחנו נעשה כל מאמץ להימנע משחרור שחקנים. הכל שקוף ביני לבין אורי, הדברים ידועים מראש ולכן אני מאוד מעריך אותו. הוא לקח את הקבוצה במצב שהוא לא יודע מה יהיה הסגל. אני לא צריך להגיד כמה בית"ר חשובה לאורי. איך הדברים יתפתחו, נצטרך להיות עם היד על הדופק".

"לצערי, אנחנו יושבים פה ולא יודעים מה יהיה מחר. השאיפה היא שנוכל לתכנן לעתיד היותר רחוק. הלוואי ונוכל, זו המטרה שלנו ואחת הסיבות שלא הגיעו אנשים שרצו לשים כסף השנה רק לעונה אחת, ואמרנו לא, אנחנו מחפשים משהו יותר שפוי, לטווח ארוך, אני מקווה שנצליח. יכול להיות שאני נאיבי, אבל זו השאיפה".

היושב ראש המשיך ואמר: "אני חושב שלאנשים ייקח זמן להפנים שבית"ר עוברת סוג של שינוי אמיתי. זו לא אותה קבוצה עשירה, רוויית כוכבים שהיתה בשנים האחרונות. אין ספק שאין אדם שיותר מתאים, עם כל הכבוד לאורי, אף אחד לא היה מביא אותו אם הוא לא היה מאמן טוב ורק בגלל שזה אורי מלמיליאן. הבאנו אותו כי חשבנו שהוא הכי מתאים בתקופה הזו לקחת את המושכות ולהוביל את בית"ר. אין אדם שיכול לעזור לנו יותר בתקופה הזו מאורי מלמיליאן. הוא אחד השמות הכי גדולים, אם לא הכי גדול בהיסטוריית המועדון. אני גאה שבתור יו"ר צעיר היתה לי הזכות להצליח להביא את מלמיליאן, בעניין הזה אני באמת מרוצה. אין לי ספק שהאנשים שבית"ר יקרה לליבם, אוהדים, ספונסרים, אנשי עסקים, העניין הזה יעזור להם לחזור ולהתקרב שוב למועדון".

רוני לוי ומלמיליאן. יעבדו יחדיו (דרור עינב)
רוני לוי ומלמיליאן. יעבדו יחדיו (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

קורנפיין על עסקת יצחקי: "היתה לי מטרה אחת בלבד, עסקית וזו למקסם את מחיר המכירה של יצחקי. אני מצר אם מישהו נפגע מההתנהלות, אבל מדובר פה בביזנס. התנאים היו ידועים כבר חודש וחצי. מי שרצה יותר לסגור את העסקה סגר אותה בסופו של דבר. אני לא אנצל את הבמה הזו לשום דבר אחר, אין לי שום עניין בכך. אני לא לוקח שום דבר באופן אישי, אני בטוח שגם בהפועל ת"א אחרי שהכעס ישכך יסתכלו על הדברים בצורה ריאלית. אם הם ירצו את תמוז, יהיה להם עם מי לדבר ואם לא, אז לא".

עוזר המאמן, רוני לוי, אמר בסיום: "אני מצטרף לאורי ואומר שזה הקהל הכי מדהים בארץ, הוא רוצה ניצחונות ותוצאות טובות, אבל יש איזו מציאות מסוימת ביבת"ר ואיתה נצטרך להתמודד בחלק שלנו.השתנו הרבה דברים מאז הפעם האחרונה שהייתי פה, אעשה הכל כדי שאורי יצליח, כי הצלחה שלו זו הצלחה של בית"ר ירושלים.