מתכוון להילחם בתופעה (ההתאחדות לכדורגל) (צילום: ספורט 5)
מתכוון להילחם בתופעה (ההתאחדות לכדורגל) | צילום: ספורט 5

אורן חסון, שהשתתף היום (רביעי), בדיונים בכנסת ישראל במסגרת הוועדה לביטחון הפנים בנוגע לאלימות במגרשים, התראיין ב'חמש באוויר' וסיפר על המאבק והפתרונות האפשריים.

עד כמה אתה אופטימי מהוועדה בכנסת?
"יש באמת סיבות טובות לא להיות אופטימיים, כי השתתפתי בעבר בוועדות כאלה שדנו בנושא אבל הרבה דברים לא קרו. יש לי תקווה, אולי גם תחושה שהפעם זה אחרת. אני חושב שמירב בן ארי ובעיקר שר הספורט חילי טרופר רוצים להיות מאוד מאוד אקטיביים. כבר נקבעה ביום שני פגישה עם משרד המשפטים. אנחנו נלחץ על הדוושה בכל הכח כי ללא שילוב של כל הגורמים לא יקרה פה שום דבר".

לא הייתה בוועדה נציגות של אוהדים. הם המשאב העיקרי של הכדורגל.
"הביקורת הזאת הושמעה בפני יושבת ראש הוועדה. היא ציינה שהוועדה פתוחה לכל ובדיונים הבאים ישתתפו נציגי האוהדים. גם אנחנו בתקשורת עוסקים בזה רק בליגות העליונות. הבעיה שלנו מתחילה בליגות לנוער והליגות הנמוכות. הכתובת היא על הקיר ואני מצפה שהרשותיות יתעוררו. בעוד עשרה ימים יש דרבי ואני מתריע, הוא עשוי להיות מאוד מאוד מסוכן".

היו המון ועדות בעבר. לא קרה מזה כלום וגם לא יקרה כלום. קציני המשטרה לא רוצים להיכנס למגרשים, זה רק מסבך אותם, בטח כשהאצטדיונים מרושתים במצלמות
"אני לא מתנגד להחזרת השוטרים ליציעים. אני חושב שאנחנו נמצאים בצו 8 ובמצב כזה צריך להתנהג בצורה מאוד אגרסיבית נגד העבריינים. בצו 8 צריך לנקוט בכל האמצעים. אני בקשר הדוק עם המשטרה והיא מנסה לעשות כמיטב יכולתה. כמו אצלנו, גם שם  יש מקום לשיפור. אתמול בישיבת הנהלת ההתאחדות לכדורגל העברתי ביקורת עלינו. אני מצפה מבתי הדין שינקטו ביד מאוד מאוד קשה כמו שאני מצפה מרשויות החוק".

יש לך העונה כבר כפול אירועי האלימות מהעונה שעברה והרבה יותר משנים קודמות שלא הושפעו מהקורונה
"אני מקבל מאוד את הביקורת והיא צריכה להישמע. אני לא מתכוון לקבל את זה שבעבר היו ועדות ולא קרה כלום. אני לא ארים ידיים. יש לנו שר ספורט מאוד נחוש. אם תהיה התאגדות של משרד הספורט, המשפטים וביטחון הפנים, יש לנו סיכוי להתמודד עם זה".

למה שר הספורט לא ניגש לראש הממשלה ומבקש ממנו תקנות לשעת חירום במגרשים?
"אנחנו רוצים שתהיה סמכות למשטרה לתת קנסות מינהליים של אלפי שקלים למתפרעים. אני בטוח שזה יוביל לירידה דרסטית במקרי האלימות. אנחנו לא ממציאים שום דבר, משרד הספורט בדק איך נלחמו בעולם בדבר הזה. הפיתרון ברור לכולם".

הדרבי מועד לפורענות (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
הדרבי מועד לפורענות (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

כיו"ר ההתאחדות, יש לך איזשהו מסר לבתי הדין?
"בתי הדין הם עצמאים ואין לי רצון או כוונה להשפיע עליהם, אבל אני קורא להם להגיב ולהעניש בחומרה התפרעויות, כי רק ככה נצליח לגדוע את התפעה הזאת. לפני פחות משבועיים שיחקה מכבי חיפה בגרמניה ואוהד שהואשם בקריאות גזעניות הורחק לכל ימי חייו. אצלנו מרחיקים את העבריינים שהתפרעו בבלומפילד ל-90 יום. סליחה על הביטוי אבל זה פשוט קרקס. אנחנו קוראים לכל הרשויות, הפעמונים מצלצלים. אנחנו מזהים מגמה של הקצנה בחומרה ובתדירות האירועים".

בינתיים הקבוצות הן אלו שמשלמות את המחיר
"אני נמצא בכדורגל מזה כשמונה שנים. אני חושב שהקבוצות עושות היום הרבה הרבה יותר כדי לטפל בתופעות. התקנה הבינלאומית מדברת על אחריות שילוחית. ככל שקבוצה מגיעה לבית הדין ומוכיחה שהיא פעלה נגד אותם אוהדים והגישה נגדם תביעות אזרחיות, זה גם משתקף בהחלטת בית הדין. מכבי ת"א הייתה חלוצה בתחום הזה ותסתכלו על הקנסות שהם קיבלו. בתי הדין ראו את המאמץ של הקבוצה".

מה יעשו הפועל חדרה ונוף הגליל שאין להם את האמצעים של מכבי לטפל בנושא? זה לא התפקיד של בעלי הקבוצות
"אני חושב שהקבוצות, ההתאחדות, המנהלת, בתי הדין, הגיעו לקצה גבול היכולת שלהם. אם המדינה לא תעזור לנו לא נצליח. יש לנו שר ספורט שבאמת לקח את זה לא כסיסמא אלא באמת שם את זה בראש סדר העדיפויות שלו. אני אומר לכם, בניגוד לעבר, יש לי סיבות טובות להאמין שהפעם נצליח להשיג דברים".

"אני רוצה לקוות ולהאמין שבקדציה הנוכחית שלי ושל שר הספורט נוכל לגדוע את התופעה הזאת. יש כמה רכיבים ופתרונות. שימוש במצלמות, הכשרה של שופטים שמבינים בתחום הספורט, כי עם כל הכבוד כאשר מגיע בחור שזרק אבוקה אחרי אנס או רוצח. מתייחסים אליו כנער שובב ולא כעבריין".

אורן, בנושא אחר. אתה חושב שהגיע הזמן להוריד את מספר הזרים בליגה?
"אני חושב שצריך לקיים דיאלוג בכל הנושא של מבנה הליגות, ליגות מילואים, יש מכלול שלם של דברים כשאחד כרוך השני. הגיעה השעה לעשות שינוי בכל מה שקשור לליבת העניין. אנחנו רוצים לפתח את השחקן הישראלי אבל גם לתת לקבוצות שמשתתפות באירופה אפשרות להצליח. זה האינטרס של כולנו".

יש חשיבה להעלות את מספר הזרים?
"אנחנו לא צריכים כרגע לשים איזושהי מטרה. אנחנו צריכים לשבת עם הקבוצות ועם המנהלת ולחשוב ביחד איך אנחנו מפתחים את הכדורגל. להבין את הצרכים של כל הקבוצות".

האם אתה יודע על פנייה להתאחדות בעניין בעלים חדש לבית"ר?
"זה עדיין לא הגיע אלינו".