(צילום: דני מרון) (צילום: ספורט 5)
(צילום: דני מרון) | צילום: ספורט 5

"בית זה אומר כבר הכל" (שלום חנוך)

שש שנים וחמישה ימים בדיוק עברו מאז הוקם, בשעה טובה, אצטדיון טרנר. לכשהוקם, באר שבע היתה עיר שאמנם חיה כדורגל עד כלות הנשימה (והנשמה) - אבל לא היה לה את האצטדיון הביתי הראוי. היא חיה במגרש מיושן ומאובק, עם תנאים של עולם שלישי. טרנר התיימר, ע"פ חזונו של ראש העיר רוביק דנילוביץ', לקחת את המועדון - והעיר שסביבו - כמה צעדים קדימה. לקדם אותו לאירופה.

מאז, הוא חווה הרבה רגעים גדולים - שלוש צלחות אליפות הונפו שם בחמש השנים האחרונות, אבל גם רגעי אכזבה, ותחושת דשדוש בשנים האחרונות אל מול שתי הגדולות, מכבי חיפה ומכבי תל אביב. אבל הערב (שבת), אצטדיון טרנר חזר לימיו הגדולים. הפועל באר שבע גברה 0:2 על מכבי תל אביב, בהופעה שהזכירה לרבים - באצטדיון ומחוצה לו - ימים שבבאר שבע כבר שכחו איך נראים. ימים של אליפות.

זו היתה הופעה נפלאה עבור שחקניו של רוני לוי. האדומים, שפתחו לא טוב את עונת 2021/22 בליגת העל, עם שתי תוצאות תיקו בשלושה משחקים וכמעט הפסד ביתי מול הפועל חדרה, נראו היום כמו המאמן שלה רצה לראות אותם - אינטנסיביים, לוחצים, שולטים במשחק ולא מפסיקים לתקוף ולחפש את השער. פעמיים הם גם מצאו אותו, בזכות דנילו אספרייה ורמזי ספורי, והשיגו שלוש נקודות מתוקות, שהן הרבה הרבה יותר מעוד שלוש נקודות עבור המועדון.

והמנצח על התזמורת? ללא ספק, דנילו אספרייה. שחקן הרכש מקולומביה התחיל את המשחק עם שער, אבל גם אחריו הוא לא הרפה - וסיפק כדורגל יוצא מן הכלל. אספרייה לא הפסיק להניע כדור במרכז השדה, כדרר רבות והיה המנוע של באר שבע הערב. גם מיגל ויטור, השריד האחרון לקבוצה הגדולה ההיא של באר שבע, רשם הופעה נפלאה. אלונה ברקת פתחה את הכיס לא מעט בקיץ, והביאה הרבה שחקני רכש. נכון לעכשיו, מול אחת הקבוצות הטובות בישראל ("אם לא ה...", כמאמרה של קשת ליבליך), זה עבד מצוין.

מנגד, במכבי תל אביב יצטרכו קצת להרגיע את החגיגות. אחרי הניצחון המרשים על מכבי חיפה בשבוע שעבר, הצהובים הציגו "הופעת מראה" ליכולת הנהדרת שלהם בבלומפילד - מכבי של ואן לוון היתה כבויה, דהויה, מוזרה כמעט כמו המדים שהיא לבשה. יותר מהעובדה שהיא נכבשה ע"י העוצמות של הקהל הביתי ושל היריבה שלה, מכבי ת"א פשוט לא נראתה כמו מכבי ת"א האידיאלית, מכבי ת"א הבטוחה בעצמה, מכבי ת"א ששיחקה רק לפני שבעה ימים.

והסמל הגדול הוא, ללא ספק, ברנדלי קובאס. שחקן הכנף מקוראסאו נתן הופעה גדולה מול הירוקים, אבל היום? כנראה שהאירוע המשמעותי ביותר שלו קרה בדקה החמישית - העבירה החריפה שעשה מאחור, שקבעה כדור חופשי, וממנו הגיע השער הראשון. קובאס מאז היה מאוד לא מדויק, ובעקבותיו - גם כל הקבוצה שהוא משחק בה תפקיד מרכזי.

אז מה מייצג? הקונצרט של הצהובים בשבוע שעבר, או המשחק הלא טוב היום? האמת היא, כנראה, באמצע. הבעיות של מכבי ת"א לא נעלמו, אלא חזרו ביתר שאת הערב בבירת הנגב. פטריק ואן לוון יצטרך לחשב מסלול מחדש, כדי באמת לאתגר את מכבי חיפה באופן ארוך טווח. הדרך שלהם למטרה עוד תהיה ארוכה ומפותלת.