sportFive945699 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
בכר, בב
בכר, בב"ש תופעת המנודים הורגשה מאד (דני מרון) | צילום: ספורט 5

ארגון שחקני הכדורגל ממשיך להילחם בתופעת המנודים, והיום (רביעי) הכריז הארגון על סכסוך עבודה מול מנהלת הליגות וההתאחדות לכדורגל. פירוש הדבר הוא שבעוד 15 ימים יוכלו השחקנים, במידה שיחליטו על כך, להשבית את משחקי גביע הטוטו ובהמשך את משחקי ליגת העל.

ארגון השחקנים דרש ממנהלת הליגות ומההתאחדות לכדורגל להכניס סעיף לתקנון הקובע כי קבוצות לא יוכלו לנדות שחקנים תחת חוזה. הסעיף גם יחייב אותן להעניק לשחקנים הזדמנות שווה ותחרות הוגנת כמו לכלל שחקני הקבוצה להתאמן ולהיאבק על מקום בהרכב.

בפניית הארגון למנהלת ולהתאחדות קיימת בקשה להוסיף לחוזה האחיד את הסעיף הבא: "הקבוצה מתחייבת כי עד לתום תקופת ההסכם, הקבוצה תדאג לספק לשחקן מסגרת אימונים קבוצתית עם קבוצת הבוגרים. בשום מקרה ובשום אופן לא תהיה רשאית הקבוצה להורות לשחקן להתאמן בנפרד מהקבוצה הבוגרת ו/או באופן שמונע ממנו תחרות הוגנת על מקומו בסגל ובהרכב הקבוצה".

בתגובה לפניה של הארגון השיבו מהמנהלת ומההתאחדות במכתב משותף כי אם יש מקרה כזה, הרי שהוא צריך להתברר במוסד לבוררות. מנכ"ל ארגון השחקנים, מושיקו מישאלוף: "במנהלת ובהתאחדות מעדיפים לטמון את הראש בחול במקום לטפל בבעיה הבזויה. אנחנו מקבלים את העובדה שתוכניות מקצועיות משתנות בקבוצות השונות ויש מקרים שמבקשים להיפרד משחקן שנמצא תחת חוזה. אבל צריכה להיות דרך מכובדת והוגנת לעשות את זה, ובטח שלא בצורת נידוי השחקן וסימונו כגורם שלילי במערכת".

"מה שנעשה היום הוא בניגוד לחוק ולפסיקות שהתקבלו בבתי המשפט, בבתי הדין לעבודה ובמוסד לבוררות, וגם בבתי הדין הבינלאומיים לספורט התקבלו פסיקות דומות. לא יכול להיות שב-2019 נשב בשקט ונסכים לתופעה כל כך מכוערת ולא מכבדת. אני מקווה שבמנהלת יבינו שיש לשבת איתנו למו"מ ולהגיע לעמק השווה לטובת הכדורגל שיקר לכולנו".

הנשים נגד משרד הספורט
קבוצות כדורגל הנשים הודיעו היום (רביעי) לבג"צ כי משרד הספורט מפלה אותן ומתקצב את הקבוצות בצורה שלא תואמת את הפעילות בענף, וכי אם לא יועבר התקצוב המלא, הן לא יוכלו לפתוח את העונה הקרובה.

קבוצות הנשים בענף הכדורגל הגישו אתמול את תגובתן לבית המשפט, במסגרת עתירה בבג"ץ 2640/19 מימון נ' ועדת התמיכות המשותפת שעניינה תקצוב והכרה של הליגה השלישית בענף באמצעות עוה"ד אורי קידר וחן שופן ממשרד עורכי הדין כבירי-נבו-קידר-בלום ושות', המתמחים במשפט ציבורי מגדרי בתחום הספורט.

בתגובתן ציינו קבוצות הליגה הראשונה כי בשל הסתמכותן על התקציבים שהובטחו להן על ידי משרד הספורט, הן במסגרת הליך קודם בבג"ץ והן במספר הסכמות מאז, נקלעו קבוצות ליגת העל לנשים בכדורגל לסחרור כלכלי קשה. מדובר במצד חמור עד כדי כך שאין ביכולתן של הקבוצות לפתוח את עונת המשחקים הקרובה, עונת 2019/2020, אשר מועד תחילתה קבוע לחודש ספטמבר.

בתגובת הקבוצות נכתב: "התנהלותו של משרד הספורט בעניין זה (במודע או שלא במודע) גורמת לאפליה מגדרית קשה ומאיימת להדיר נשים לחלוטין מענף הכדורגל בישראל, המבוסס על קריטריונים אשר מפלים באופן ישר וחד משמעי, "שחור על גבי לבן", נשים, כאשר קריטריונים אלה קובעים כי נשים (ורק נשים) נדרשות להפעיל לפחות שלוש ליגות בכדי לזכות בתקצוב מלא לליגה הראשונה".

כך, מן התגובה עולה כי משרד הספורט פועל שהתבסס על קריטריונים מפלים, אשר נקבעו על ידו, ובניגוד גמור לכל התחייבויות קודמות שלו להעביר תקציבים נרחבים תוך יצירת ודאות כלכלית לקבוצות הנשים. כמו כן, טוענות הקבוצות כי המשרד פועל אף בחוסר סמכות תוך ניסיון להתערב בכללי המשחק, שבאחריותה הבלעדית של ההתאחדות לכדורגל.

עו"ד קידר התייחס לפניה לבג"צ: "משרד הספורט התחייב להעביר סכומים נכבדים לכדורגל הנשים, אך כאשר הגיע הזמן להעביר את הכסף, חזר בו וקיזז מאות אלפי שקלים מהסכום. דווקא בענף הספורט הזה, אשר סבל מאפליה היסטורית קשה, ועל כן נדרשת העדפה מתקנת של ספורט הנשים, משרד הספורט ממשיך להנציח את האפליה המשוועת של הספורטאיות בענף, והביא את הקבוצות למצב בו הן מתקשות לפתוח את העונה".

ראש תחום כדורגל נשים בהתאחדות לכדורגל מר שמעון מימון מסר: "ההתאחדות לכדורגל בישראל והעומד בראש ענף כדורגל הנשים רואים בחומרה רבה את ההפליה והקיפוח המתמשך של משרדי הממשלה ומינהל הספורט בראשה, אשר מונעים מענף כדורגל הנשים את ההקצבות המגיעות לו, בהתאם לאמות המידה. אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו בכדי למנוע את פירוקו של הענף, אשר הוכיח רק לפני כשבוע ימים, במשחק גמר המונדיאל בין ארצות הברית להולנד, את הפוטנציאל הטמון בו, כאשר למעלה מ-850 מילון איש ואישה צפו במשחק. כולנו תקווה ששרת הספורט תעשה מעשה, ותנחה את פקידי המשרד לקיים את הבטחותיה".