sportFive1001071
צילום: ספורט 5
אביטן לא חשב על תסריט כה גרוע
אביטן לא חשב על תסריט כה גרוע | צילום: ספורט 5

בקיץ שעבר ניסו אביטן היה מהמאמנים המחוזרים בכדורגל הישראלי, בעיקר בזכות השנתיים האדירות שלו כמאמן הפועל חדרה. בעקבות ההצלחה, הפועל תל אביב החתימה אותו לשנתיים, בתקווה שיקח אותה גבוה, אך הקבוצה לא המריאה וכבר בנובמבר הוא פוטר. אם לא די בכך, העונה הכושלת של המאמן המשיכה גם בהפועל רעננה ממנה פוטר אחרי תשעה מחזורים בשל הפסד 3:0 לנס ציונה בקרב התחתית.

אביטן התייחס לנפילה הגדולה בעונה האחרונה וניסה להכניס מעט פרופורציות: "כמו שלא חשבתי שאני קוסם או המאמי הלאומי כשהייתי בחדרה, ידעתי שיגיעו גם ימים פחות טובים. אני לא שוקע בדיכאון בתקופה הפחות טובה. זאת עונה קשה עם המון אכזבות. זה לא הוריד לי את הביטחון, אלא בעיקר את המצב רוח".

אביטן, שהגיע בקול תרועה להפועל תל אביב, כאשר חתם על חוזהו עוד בימיו האחרונים בחדרה חשב שהעתיד יהיה קצת יותר חיובי: "בתסריטים שלי ראיתי דברים מתגלגלים אחרת, אבל המציאות חזקה מהכל. כמו שאני לא בורח מהכשלונות, כך אי אפשר לקחת לי את ההצלחות בחדרה".

המאמן נזכר בתקופה המוצלחת: "עם התקציב הכי נמוך בכדורגל הישראלי, ההצלחה הייתה אדירה. הגענו לחצי גמר גביע המדינה, פלייאוף עליון, כולם היו בטוחים שנהיה בשר תותחים בפלייאוף ועשינו תוצאות יפות. אני מאמן שמנסה לנצח משחקים וכשאתה עושה את זה בקבוצות תחתית לפעמים יש לזה השפעה על התוצאה".

תקופה לא נעימה בהפועל תל אביב
תקופה לא נעימה בהפועל תל אביב | צילום: ספורט 5

למרות האווירה המחויכת והזכרונות המתוקים מחדרה, אביטן הסביר את תחושותיו היום: "אני חווה עונה מאוד קשה מבחינה רגשית. מצד שני אני רואה שלכל המאמנים בליגה שלנו יש עליות ומורדות, חלק אולי מצליחים עכשיו, אבל גם להם היו שנים מאוד קשות".

התקופה בהפועל תל אביב
מסכת האכזבות של העונה הנוכחית החלה כאמור בוולפסון. אביטן, שעדיין מחזיק בחוזה אצל האדומים, טען שהתנאים תחת מנהל מקצועי הם אלו שהיו חסרים לו כמאמן: "עברתי שם תקופה לא נעימה. בתקופתי הניסנובים היו הדומיננטיים מבין הבעלים. אני חושב שהם עשו בחכמה שנתנו לאיש כדורגל לנהל את העניינים. אני לא נמצא שם, אבל על פניו המודל שמשה סיני מנהל את הדברים וקלינגר מאמן את השחקנים, עומד יפה מאוד במבחן התוצאה". 

למרות זאת אביטן דאג להדגיש: "אנחנו עדיין בסוג של חוזה בינינו. זה ברור לי וברור להם שלא אחזור לאמן שם בעונה הבאה. אני מקווה שנמצא דרך הוגנת לסיים את התהליך ולהיפרד".

חוץ מהפן הניהולי, היו גם שחקנים על הדשא: "הסגל טוב במובנים של הכדורגל הישראלי. סגל שיכול בתקופה טובה להגיע למקום חמישי ובתקופה פחות טובה לסיים במקום 8-9. אנחנו לעולם לא נדע אם היה לי את השקט להמשיך, קרו שם הרבה מאוד דברים".

על אף שהמאמן לא רואה את עתידו במועדון האדום, הוא לא מפנה את גבו לחלוטין, אך אומר שכל עוד האחים ניסנוב שם, חזרה היא לא אופציה עבורו: "אומרים never say never. בטח לא בזמן הקרוב, בטח לא הבעלים הנוכחים. לא ממקום רע, אלא כי לא היה חיבור טוב והתגלו הרבה דברים. אני לא בורח מאחריות, נכשלתי".

הרומן עם רעננה הסתיים מוקדם מהצפוי
הרומן עם רעננה הסתיים מוקדם מהצפוי | צילום: ספורט 5

כמו כן, לאביטן הייתה אופוזיציה מצד מספר שחקנים בחדר הלבשה. האירוע הזכור ביותר הוא סוגיית אוראל דגני, ממנו נלקח סרט הקפטן לטובת מאור בוזגלו: "בהפועל ת"א יש כמה מנהיגים. חלקם חיוביים וחלקם שליליים", אמר המאמן, "אני עדיין חושב שמאור בוזגלו היה צריך להיות שחקן מוביל. המחלה שלו היא הסיבה ליכולת היחסית חלשה שלו. בוזגלו הוא מנהיג טבעי וגם בלי סרט הקפטן הוא היה צריך להוביל את הקבוצה".

האפיזודה ברעננה
לאחר כחודש ללא קבוצה, אביטן חתם בהפועל רעננה שהייתה מתחת לקו האדום, אך גם שם הרומן הסתיים מוקדם מהצפוי: "מצאנו את עצמנו ביום האחרון של העברות עם ההערכה שיואב תומר ייעדר כחודש. בנוסף נשארנו בלי איליה סוריאנו, שאמור היה להיות העוגן בהתקפה וגמר את העונה. אם לא די בכך, גם המכירה של קייס גאנם הייתה על הפרק. מבחינתי זה היה חסר אחריות, אסור היה למכור אותו. המועדון היה צריך לעמוד על הרגליים האחוריות וניסיתי לעצור את זה. ברגע שאשר הכריע על המכירה, שקלתי את המשך תפקידי".